V článku se zaměříme na potřeby a na to, jak v partnerovi vyvolat potřebu, abyste mu začali chybět. 

Ztratil-li o vás zájem, chybět mu už nezačnete

V úvodu článku je potřeba si poctivě říci, že pokud váš protějšek ztratil z jakéhokoliv důvodu zásadní zájem se s vámi vídat, přirozeně nemusí zbývat žádná možnost, jak mu začít chybět. 

Nikdo z nás není všemocný, nikdo z nás nemůže druhé ovládat proti jejich vůli. To by si měli uvědomit hlavně ti, kteří zcela popírají fakt, že partner už s nimi nechce být. Kvůli bolesti, kterou prožívají, si nechtějí připustit, že mu už nechybí a že jejich vztah skončil. 

Chcete mu začít chybět? Zjistěte, jaké má potřeby

My se ale v článku zaměříme na to, že každý člověk, který vstupuje do vztahu, do něho vstupuje proto, aby byly naplňovány jeho potřeby. Kolem potřeb se ve vztahu točí úplně všechno. Čím více jsou naše potřeby ve vztahu naplňovány, tím spokojenější samozřejmě jsme. 

S potřebami ve vztahu (ale i v jiných oblastech života) to ale bohužel není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. A to z toho důvodu, že mnoho potřeb, které ve vztahu vůči partnerovi máme, jsou potřeby nevědomé. Jsou to tedy potřeby, kterým vědomě nerozumíme a vlastně ani nevíme, že si jejich naplnění na svém protějšku nějakým způsobem nárokujeme. Mimo jiné právě proto jsou vztahy tak komplikované: protože potřeb, které si uvědomujeme a které vědomě vnímáme, je méně než těch, které jsou nevědomé. 

Už mu tolik nechybíte: na vině jsou často nenaplněné potřeby

Proč je v situaci, kdy se zabýváte tím, jak partnerovi začít zase chybět, důležité uvědomit si, že potřeby jsou to nejdůležitější? Je to proto, že pokud si zkusíte zrevidovat, co se ve vašem vztahu začalo dít a způsobilo, že partnerovi už chybíte méně (a proto se myšlenkou, jak mu začít chybět, vlastně zabýváte), budete se muset zamyslet nad tím, jaké potřeby partner má. Jaké potřeby byste mu měli naplit, abyste mu zase chyběli. 

Když se vám podaří uvědomit si, které potřeby a jakým způsobem byste svému protějšku mohli naplnit, vaše naděje na to, že mu začnete chybět, je určitě větší. Nicméně to jen tehdy, že to budete partnerovi schopni říct: základní předpoklad tedy je být s ním v nějakém kontaktu, třeba písemném. V případě, že partnera nebudete moci žádným způsobem kontaktovat, případně on nebude na nic, co napíšete, reagovat, samozřejmě je to třeba brát tak, že mu nechybíte. Jeho zájem o vás se z nějakého důvodu zásadně zmenšil nebo úplně umřel. 

Nevíte, co chce? Vzpomeňte si, na co si stěžuje a co vám vyčítá

Pokud si myslíte, že nejste v situaci, kdy bohužel jen popíráte, že už vás protějšek nechce, má smysl zkusit se zamyslet nad tím, co byste pro něho mohli udělat, abyste jeho potřeby naplnili. Nejjednodušší způsob je vzít si tužku a papír a zamyslet se nad tím, co vám partner v poslední době, v posledních měsících vyčítal. Na co si stěžoval, že je špatně? Jaké potřeby zmiňoval, že nejsou naplněny? Co vám zazlíval, s čím nebyl spokojený? 

Když ke mně do poradny přijde jen jeden z páru, s nímž řeším právě toto téma (a sice jak začít chybět partnerovi), často se diví, kolik jsme toho nakonec schopni o jeho protějšku zjisti. Jak jsme schopni zorientovat se v jeho potřebách. Když se klient opravdu zamyslí nad tím, na co vše si jeho partner stěžoval, dá se v tom najít spousta věcí, které by vlastně chtěl. 

Znáte jeho potřeby? Popřemýšlejte, jak je (s mírou) naplnit

Jakmile si seznam partnerových potřeb vytvoříte, měli byste přejít ke druhému kroku a zamyslet se nad tím, jak ty neuspokojené začít naplňovat. Upozorňuji vás na to, že byste to ale neměli úplně lámat přes koleno a jen z bolesti z toho, že už partnerovi nechybíte, mu slíbit absolutně cokoliv. Co by ale nebylo dlouhodobě udržitelné nebo co by vám samotným v delším horizontu nedávalo smysl. Slibujte jen to a naplňujte jen takové potřeby a takovým způsobem, který vám bude skutečně dávat smysl. Tak, aby to i pro vás bylo ve vztahu nějakým způsobem dlouhodobě uspokojivé. 

Snažte se být také co nejkonkrétnější: zkuste se zamyslet na tím, jak co nejkonkrétněji vydefinovat způsob, jak budete partnerovi jeho potřebu nebo potřeby naplňovat. Nezůstaňte jen u toho, že řeknete „už jsem si to uvědomil(a) a odteď to bude jen lepší“ nebo (pokud jde například o volnočasové aktivity) „teď už spolu budeme trávit více volného času“. Naopak se zaměřte na konkrétní potřebu a konkrétně řekněte třeba: „Celou sobotu každý druhý víkend strávíme tím, co jsi chtěl dělat. Pojedeme támhle a tam budeme tento sport provozovat, protože jsem koukal(a) na internet a je tam ta nejlepší hala.“ A tak podobně. To proto, aby z vašeho příslibu bylo cítit, že to myslíte opravdu vážně, že se o potřebu vašeho protějšku skutečně zajímáte a že se do něho snažíte vžít. 

Buďte konkrétní a ukažte zájem, možná mu zase začnete chybět 

Zjistěte si co nejvíce informací, popište vaše odhodlání co nejkonkrétněji a co nejvíce do hloubky vysvětlete, jak by to teď bylo, aby to bylo jiné než dosud. Často nejde o to, abyste vlastně vše vymysleli za partnera, ale o to, aby partner viděl, že se o jeho potřebu zajímáte, že se k ní chcete přiblížit, že ji chcete naplňovat. To pak může bohatě stačit k tomu, aby se k vám partner chtěl vrátit, abyste mu zase začali chybět, aby byl opět aktivní, abyste se dali zase dohromady a byli spolu spokojení. Nejde tedy jenom o to vymyslet, co byste dělali, ale hlavně o to, aby z vás bylo cítit, že to myslíte vážně a že s protějškem chcete opravdu něco sdílet. 

Pak už nezbývá, než to partnerovi říct nebo napsat a vysvětlit, proč jste jeho potřeby dosud nenaplňovali a proč je teď najednou naplňovat chcete. Na tom si dejte také hodně záležet, protože když mu vysvětlíte důvody, partner bude mít pravděpodobně větší tendenci vám uvěřit. 

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak zařídit, abyste partnerovi začali zase chybět? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak napravit rozchod