Jak napravit vztah po nevěře

Jeden z vás byl tomu druhému nevěrný. Ať už to byl ten druhý, nebo jste to byli vy, na tom v tuto chvíli nezáleží.

Důležité je, že jste se společně rozhodli, že vztah ještě do koše nehodíte. Že spolu chcete zůstat.

Je ale jasné, že to nebude vůbec jednoduché. Není možné, abyste ve vztahu pokračovali jako dosud, jako by se vůbec nic nestalo. Je potřeba, abyste problém vyřešili a začali budovat pevné základy pro váš vztah.

Nejprve si ujasněte, proč vlastně k nevěře došlo

Nespokojte se s na první pohled prostými a jednoduchými odpovědi, jako například, že ho ta druhá svedla a už se to s ním vezlo, nebo že se na dovolené jen trošičku napila a ten číšník byl tak galantní a sexy.

Pravé důvody k nevěře se v naprosté většině případů skrývají někde jinde. Partnerovi, který je nevěrný, většinou v jeho vztahu něco chybí, něčeho se mu nedostává, něco mu vadí.

Je důležité, abyste se společně snažili přijít na to, co bylo tou pravou příčinou, proč k nevěře došlo. Chybělo mu ve vztahu více sexu? Partnerka byla nevěrná, protože měla pocit, že se jí její partner vůbec nevěnoval, neměl na ni čas a svoji pozornost dával jen své práci a koníčkům? Snažte se jít do hloubky a najít skutečné důvody. Ne pouze povrchní zástěrky.

K nápravě vám pomohou 4 jednoduchá pravidla

1. Snažte se nepřispívat k partnerově špatné náladě a nespokojenosti
2. Naplňujte si navzájem emoční potřeby
3. Věnujte si navzájem plnou pozornost
4. Buďte k sobě naprosto upřímní

Budování důvěry

Nevěra zásadně narušila důvěru ve vašem vztahu. Pokud jste dosud důvěru ve vztahu nijak cíleně nebudovali, pravděpodobně teď vůbec nemáte nejmenší tušení, jak důvěru napravit. Pomůže vám článek Jak získat ztracenou důvěru.

Plány do budoucna

Snažte se spolu trávit více času než dříve. Věnujte se jeden druhému. Buďte k sobě pozorní, vnímejte potřeby toho druhého a snažte se je naplňovat.

Popovídejte si o vaší společné budoucnosti. Jak si teď po nevěře představujete vzájemné soužití? Máte podobné cíle v životě? Máte podobné hodnoty? Chcete jít životem společně? Naplánujte si, jak bude váš společný život vypadat.

Vymezte jasné hranice

Jasně se spolu domluvte, co je ve vztahu v pořádku a co už ne. Jasně definujte, co od toho druhého očekáváte a řekněte, jaké chování je pro vás naprosto nepřípustné.

Jasně stanovte kroky, které budete dodržovat

Jakmile znáte příčiny nevěry a víte, že spolu chcete dále zůstat, že vidíte společnou budoucnost, jasně a konkrétně popište kroky, které teď budou následovat. Co budete dělat vy, co bude dělat partner. Jak se vaše chování oproti minulosti změní.

Udělejte spolu partnerskou dohodu a tu dodržujte.

Pokud se vám přesto nedaří vztah po nevěře stabilizovat, nezoufejte. Nevěra je problém, který není vůbec jednoduchý a často je nezbytná pomoc odborníka, který vám pomůže analyzovat skutečné příčiny nevěry a především vám názorně ukáže a vysvětlí, jak byste měli postupovat dále, pokud chcete svému vztahu dát šanci a chcete ho přeci jen zachránit.

 

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

12 komentářů u „Jak napravit vztah po nevěře

  puli84 Leden 23, 2016

  Partner mi byl neverny pred vice jak rokem zustali jsme spolu ale nedokazu neveru zapomenout ani odpustit vse si prectavuji co d
  Spolu delali a opakuji si to skoro porad ale nemam silu se rozejit kvuli detem a mam ho porad rada
   Karel Chába Leden 28, 2016

   Dobrý den, s tím, co popisujete, potřebujete odbornou pomoc. Oba byste měli vyhledat pomoc a začít vaší hlubokou krizi řešit. Rád pomohu.
  Andrea Srpen 4, 2016

  Manžel mě podvedl a já nevím jak dal.Máme spolu syna a ten už o tom taky ví.Myslela jsem si že už jsem to zvládla ale jen ji vidím a jsem zase na dně a zase přemýšlím o tom a mám na něj hroznou zlost.
   Karel Chába Srpen 8, 2016

   Dobrý den, z vašeho popisu mám pocit, že jste nic než to, že jste tu věc uzavřeli, dál neřešili. Tedy jste odstranili důsledek a to je vše. Musíte řešit příčiny a váš vztah kvalitativně posunout. Postupujte dle toho, co píši výše v článku
  Kristýna Listopad 11, 2017

  Dobrý den podvedla jsem přítele a strašně mě to mrzí, máme spolu syna a bojím se moc že i když mi dal šanci to napravit ze nám to nepůjde dal a rozejde se se mnou, necci ho ztratit 🙁
   Karel Chába Listopad 14, 2017

   Dobrý den, dělejte to, co je popsáno v článku. Pokud si ale myslíte, že vy dva na to sami nestačíte, objednejte se na konzultaci a já vám rád pomohu. Přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Jašek Prosinec 13, 2017

  Odhalil jsem manželčinu nevěru, která trvala více než rok. Šlo o el. komuikaci a fyzický sex. Dlohou dobu mi o všem lhala, nechci vztah zahodit, chci jej zachránit, doposud jsem nedokázal přesvědčit manželku, že je nutno správně popsat annalézt příčinu co ji vedlo k navázání vztahu a až poté začít budovat opravený vztah. Žena tvrdí, že chce také vztah zachránit. Jak ji přesvědčit, že je nutno si vše správně pojmenovat a vyjasnit. Sám to nedokáži, nevím co vše ji k tomu vedlo, kde jsem udělal chybu.
   Karel Chába Prosinec 15, 2017

   Dobrý den, musíte si uvědomit, že pro ni není jednoduché o těch věcech mluvit, a to proto, že se stydí, a taky ve vás vidí důvod její nevěry. Někdy není možné to vyřešit sami a měli byste jít k poradci. Vřele vám to doporučuji a přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Lucie Leden 21, 2019

  Dobrý den manžel mně podvedl z jinou a údajně us sni není .ale z mé strany mu US nevěřím vrátil se spatky ke mně ale zduvodu že sem byla psichycky nadne .ale po manželově straně je takova ze je kemne chladní a málo komunikuje ale i zme strany máme 3deti .jeto na dlouhé vipravneni potřebovala bych poradit jak se mám ktomu čelit a co stim mám dělat jsem US zoufalá nechci přijt o manžela prosím porat tě mi děkuji .
  Roman Duben 8, 2019

  Dobrý den, žiji s přítelkyní již 13 let, máme krásného jedenáctiletého syna, celou tu dobu jsem ji věřil a nikdy by mne nenapadlo že mne někdy podvede, ale stalo se a já nevím jak to zvládnout. Trvalo to cca 4 měsíce a teď když to prasklo, tak mi řekla že je s nevěrou konec a že chce být se mnou, jenže se chová stále tak divně, nevím jak to popsat… prostě jako když jsem vše spáchal já. Poraďte prosím, jak se zachovat? Děkuji R.
   Karel Chába Duben 15, 2019

   Dobrý den, Romane, nejde jen tak říci, že s nevěrou je konec, a myslet si, že vše bude v pořádku. Její nevěra měla nějakou příčinou a o té příčině byste se měli bavit a hledat řešení. Její chování, které popisujete po odhalení, může ukazovat na to, že nevěra dál trvá, že vám něco zazlívá a nemluvíte o tom nebo že se tímto chováním vyrovnává se svou vinou. Ať je to cokoli, je nutné se o tom otevřeně bavit a opět to řešit. Bez toho, že se spojíte jako tým a budete se chtít posunout, se nic nezmění a tato divná atmosféra bude přetrvávat.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů