V následujícím článku se dočtete o tom, jak porozumět svému vnitřnímu světu, abyste nebyli nevěrní. 

Ať už jste v situaci, kdy přemýšlíte o nevěře, která pro vás není něčím běžným, anebo se jí dopouštíte opakovaně, je třeba si uvědomit, že nevěra je vždy spojená s vaším vnitřním světem.

Jak nebýt nevěrní? Poznejte sami sebe 

Nedělejte chybu a nemyslete si, že sexualita, která je samozřejmě s nevěrou nedílně spjatá, je v lidské mysli samostatně ohraničená. Je naprosto běžné, že nevěrou řešíme nejenom nedostatek sexuálního uspokojení, respektive případnou frustraci v našem vztahu. Naopak k ní dochází velmi často proto, že jsme vnitřně nespokojení sami se sebou, prožívám těžkou životní situaci nebo máme přímo krizi ve vztahu.

Je tedy zcela přirozené, že nevěrou se snažíme posílit mínění sami o sobě. Utéct od svých problémů nebo vyřešit své (jakékoli) frustrace. Někdo pije, jiný přehnaně sportuje, někdo řeší svoje problémy častým nakupováním, jiný právě nevěrou.

Z toho, co jsme si doposud řekli, tedy vyplývá jedna zásadní věc. Abyste nevěře nebo myšlenkám na ni nepodlehli, potřebujete lépe porozumět svému vnitřnímu světu. Někomu je naprosto zřejmé, co se v něm děje. Pere se pouze s tím, že nedokáže nevěře odolat, respektive myšlenky na ni ze své mysli zahnat. Jiný doslova neumí propojit svůj svět a život s tím, že chce být nevěrný. 

Začněte psát, (možná) předejdete nevěře

Ať už je váš případ jakýkoli, je nutné, abyste lépe porozuměli sami sobě. 

Doporučuji vám, abyste pracovali s tužkou a papírem a zapisovali si důležité myšlenky, které vás napadnou. Zamyslete se nad tím, co se ve vás a vašem životě dělo půl roku až rok před tím, než jste začali mít myšlenky nebo potřebu být nevěrný. K jakým změnám došlo, co vás trápilo, s čím jste si nevěděli rady. Z čeho jste byli ve stresu, v čem jste si nevěřili, v čem jste na sebe měli negativní pohled a tak dále.

Zaměřte pozornost čistě na sebe a na to, proč si myslíte, že jste nespokojení, nevyrovnaní, ve stresu. Až si tyto věci uvědomíte, zamyslete se nad tím, proč sami sebe nedokážete vnímat jinak a lépe. Z jakého důvodu nedokážete lépe odolávat stresu, případně neumíte vyřešit to, co vás trápí. Chcete-li se vyhnout nevěře, je velmi důležité, abyste si o sobě přiznali co možná nejvíc negativních věcí. Abyste si přiznali, jak o sobě vědomě i nepřímo uvažujete, jak sami sebe vnímáte. 

Myslíte na nevěru? Zaměřte se na sebe a hledejte příčiny 

Smyslem takového uvažování o sobě je, že zaměříte myšlenky a energii přímo na sebe, na to, co je opravdovou příčinou vašich myšlenek na nevěru. Smyslem je samozřejmě ale i to, abyste sami sebe lépe poznali a porozuměli tomu, co se ve vás děje. Protože jak už bylo řečeno, vaše touha po nevěře, respektive přání nevěře odolat, má vždy nějakou příčinu.

Nevěrou se snažíme v mnoha případech někam utéct, něčeho dosáhnout, zalepit nějakou díru. A to znamená, že nevěru můžeme často vnímat jako důsledek a nástroj, kterým chceme něco vyřešit.

Nemyslete si, že na spoustu věcí, které se ve vás dějí, si můžete odpovědět hned nebo najednou. Zabývat se příčinami toho, proč toužíte po nevěře, může být práce i na několik týdnů. Nicméně čím víc se budete zaměřovat na opravdovost, autenticitu toho, co se ve vás děje, tím víc se budete přibližovat tomu, abyste nebyli nevěrní a abyste situaci zvládli. 

Myšlenky na nevěru nepopírejte, ani je nerozvíjejte 

Pokud budete myšlenky na nevěru rozvíjet, dovolíte vaší mysli, aby se zabývala možnými scénáři, nebo svoji touhu naopak budete popírat, situaci si budete jen ztěžovat. Naprázdno si slibovat, že to vydržíte a že nevěrní nebudete, se vám nemusí vyplatit. Vaše mysl vám tím, že chce, abyste byli nevěrní, chce ulevit a předložit vám jednoduché řešení vašich problémů. Takto to ale bohužel nefunguje.

Proto se nesnažte popírat, že nevěrní chcete být, a myšlenky na nevěru si neomlouvejte a racionalizujte. Naopak k sobě buďte upřímní a co nejautentičtěji se zabývejte tím, co se ve vás děje. Jakých vašich slabin se vaše situace týká. Pokud si tyto věci uvědomíte, pak vám to (samozřejmě podle toho, co se děje), dává mnohem větší možnosti, abyste se svým životem něco dělali.

Řada lidí měsíce i roky například neřeší svůj stres z práce a následně se dopustí nevěry. Když pak situaci popisují, říkají, že svůj život dlouhodobě neřešili a k nevěře pak došlo překotně.

Nevěře ale můžete opravdu velmi efektivně předcházet, a to tím, že se budete zajímat o to, kdo jste a co se ve vás děje. Jakmile si uvědomíte více o sobě, pak podle toho, co vás trápí, můžete začít plánovat, jak situaci vyřešit, abyste se posunuli a neměli potřebu být nevěrní.

Nevíte si ani po přečtení článku rady? Nemůžete najít hlubší příčiny toho, co se ve vás děje? Nejste si jistí, jak vyřešit příčinu, která vás nutí o nevěře uvažovat? Neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.

 autor článku: Karel Chába