Někdy se stává, že po nějakém čase po rozchodu s partnerem, začneme přemýšlet, zda se ke svému ex partnerovi nemáme vrátit, zda neobnovit náš vztah. Pokud se i vy nacházíte v obdobné situaci a zvažujete tuto možnost a třeba si nevíte rady, pojďte se začíst, jak v tomto případě postupovat.

Neobnovujte vztah po rozchodu příliš narychlo

Pokud je to jen trochu možné, zkuste se k sobě hned nevracet v plné míře. Pokud přemýšlíte o tom, že se k sobě vrátíte, resp. obnovíte váš vztah po rozchodu, je pro vás lepší to učinit pozvolně. Váš rozchod měl nějaké důvody a příčiny, a pokud se nechcete bát a riskovat, že se tyto příčiny zase objeví, že se opět rozejdete, možná už i poněkolikáté, má smysl nepodléhat euforii z toho, že byste se k sobě mohli vrátit.

Určitě nemá ani smysl podléhat zbytečnému strachu, že když se k sobě hned nevrátíte, tak vás partner odmítne a už vás nikdy nebude chtít nazpět. Trpělivost a rozvaha se opravdu vyplácí a je  smysluplné se poučit z chyb a v lepším případě je neopakovat, pokud váš vztah chcete trvale obnovit.

Před obnovením vztahu se opakovaně sejděte a diskutujte

Obnovení vztahu po rozchodu se vám může nejlépe podařit, pokud se s partnerem opakovaně sejdete za účelem projednání toho, kdo má jaké představy o návratu do vztahu, co od vás a od vztahu partner očekává. Také by bylo vhodné se setkat i za účelem toho, abyste identifikovali příčiny, proč jste se rozešli. V lepším případě byste měli zjistit, jestli vy i váš protějšek máte opravdu zájem na vztahu pracovat a naučit se některým novým věcem.

Zároveň byste se měli snažit i o odstranění toho, co jste identifikovali, že bylo příčinou vašeho rozchodu. Bez takovéhoto přístupu byste se k sobě neměli okamžitě vracet. Pokud tak přesto učiníte a obnovíte váš vztah, můžete po nějakou dobu žít v domnění, že samotný návrat všechno vyřešil, ale velmi riskujete, že se vám všechno zopakuje.

Smyslem vašich opakovaných schůzek předtím, než se k sobě zcela vrátíte, je, abyste zjistili, zda vy i váš protějšek jste trpělivý. A také, zda to váš partner myslí vážně s obnovením vašeho vztahu, zda nejde jen o nějaké chvilkové vzplanutí ve smyslu toho, že třeba nechce být partner sám nebo se nudí. Pokud projevíte zájem začít na vašem vztahu pracovat, tak můžete být překvapeni, jak rychle váš protějšek může zájem ztratit anebo budete naopak příjemně překvapeni tím, že zjistíte, že ve vás partner vyvolává velmi dobrý pocit, protože se chce opravdu někam posunout a na vztahu pracovat.

Rozchod jako krize ve vztahu

Je třeba se také na celou situaci dívat tak, že rozchod = krize a každá krize je jakýmsi ukazatelem toho, že nějaká etapa vašeho vztahu končí. Váš vztah už nemůže fungovat tak, jak fungoval doteď, musí začít nová etapa. Pokud byste se vrátili do vztahu a chtěli navázat na starou etapu, která skončila, muselo by se zákonitě stát to, že se zase velmi rychle dostanete do problémů, které mohou vyústit pouze v další rozchod a obnova vašeho vztahu by vyšla vniveč.

Krizi, tedy nevnímejte jen jako něco bolestivého, negativního, ale naopak jako příležitost k posunu. Krize nevypadá moc pozitivně, krize bolí, v krizi je nutné se začít učit novým dovednostem, které většina lidí do krize neřešila. Důležitou dovedností je především partnerská komunikace, která má mnoho podob. Základem je naučit se pravidla, která najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Dále sem patří osvojení si práce s partnerskými potřebami, které najdete v článku Partnerská dohoda.

Krize také někdy znamená například změnit pracovní nasazení, protože váš rozchod mohl být způsoben tím, že váš protějšek na vás neměl dost času. Samozřejmě těchto příkladů mohou být desítky a uvádím pouze jeden z nich. Pakliže se k sobě máte vrátit po rozchodu, musíte uvažovat i o tom, co udělat s pracovním nasazením vašeho partnera, aby na vás čas měl.

Někdy jsou ale problémy mnohem hlubší a nejde jen o to, že partner neměl čas, ale může jít spíše o to, že partner čas neměl schválně. Toto si nemusel nezbytně přímo uvědomovat a hodně pracoval proto, že ho to s vámi už tolik nebavilo. Je nutné se raději zaměřit než na samotný důsledek, že hodně pracoval, spíše na příčinu toho, proč pracoval, respektive proč ho to s vámi už tolik nebaví. Je třeba zvážit, jak v tomto případě lze vztah obnovit.

Nesnažte se při znovuobnovení vztahu ihned k sobě nastěhovat

Pakliže se i po několika setkáních budete bavit o všech věcech, které jsem popsal a budete ochotní oba dva se dál posouvat, tedy shodnete se na tom, že je potřeba se vztahem něco dělat, resp. oba dva to budete vědět, pak byste se stále zatím ještě neměli k sobě se vším všudy vracet, tzn. třeba se k sobě hned přestěhovat. Měli byste se dohodnout, že po dobu 2 měsíců si dvakrát týdně na půl hodiny až na hodinu spolu sednete a budete se učit dovednostem, které jsem vám doporučil ve zmíněných článcích. Zároveň se budete zabývat konkrétními příčinami vašich problémů a budete se snažit tyto příčiny nejdříve vyřešit.

Vlastně byste měli vstoupit do tzv. přechodného období, kdy budete dál pracovat na vašem vztahu. V tomto mezidobí byste si měli udělat jasno, zda se k sobě můžete vrátit se vším všudy. Měli byste si také jasně definovat, že budete plnit vše, na čem jste se dohodli a po dobu, kterou si určíte, která pro vás bude smysluplná. Poté si toto období vyhodnotíte a teprve pak si definitivně můžete říct, zda se k sobě se vším všudy vrátíte, zda obnovíte váš vztah po rozchodu.

Obnovit vztah po rozchodu se dá jen trpělivou prací na vztahu

Postup, jak obnovit vztah po rozchodu, se vám může zdát moc zdlouhavý, nicméně má velký vliv nejen na vás, ale i na váš protějšek, a to proto, že naší lidskou přirozeností je, že si chceme od problému ulevit, že si chceme ulevit od bolesti, a pokud se k sobě hned vrátíme, tak často v euforii podléháme tomu, že vše je už v pořádku.

Slibujeme si často, že už se nikdy nebudeme hádat a ubližovat si, což je samozřejmě iracionální, protože předpoklad, resp. přání, že si nebudeme ubližovat a hádat se, případně se rozcházet, jsme samozřejmě oba dva měli už ve chvíli, kdy jsme se seznámili a vstupovali jsme do vztahu. Akorát jste o tom možná nemluvili. Slibovat si toto znova, aniž bychom věděli, jak to napravit je samozřejmě nikam nevedoucí a vztah to trvale neobnoví.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába