Při odčiňování nevěry dělají nevěrní lidé hodně chyb, a právě na ně se v článku zaměříme. Podíváme se také na to, jak situaci po nevěře zlepšovat. 

Byli jste nevěrní? Dejte podvedenému čas 

Pokud jste byli nevěrní a chcete nevěru odčinit, měli byste v první řadě dát svému protějšku čas a prostor. To nejhorší, co můžete udělat v okamžiku, kdy se váš protějšek o nevěře dozví, je začít buď velmi silně tlačit, abyste nevěru odčinili. A nebo se do sebe naopak uzavírat.

Ten, kdo byl podveden, potřebuje čas a prostor na to, aby si odžil první vlnu negativních emocí. Aby se mohl trochu stabilizovat a probrat se z šoku, který většinou takovou situaci provází. Nemá tedy smysl tlačit, hned od začátku vysvětlovat nebo ujišťovat, že už se to nestane. Buďte pokorní a přijměte fakt, že pokud chcete odčinit nevěru, nejprve musíte dát druhé straně prostor. Ta se situací potřebuje alespoň trochu srovnat.

Chcete-li odčinit nevěru, naslouchejte 

Pokud chcete svoji nevěru skutečně odčinit, je kromě času a prostoru také velmi důležité a účinné dobře naslouchat. Naslouchejte tomu, co vám protějšek říká. Tomu, co teď chce a potřebuje. Nejhorší je, když lidé – často vinou strachu a obav – svého podvedeného partnera nerespektují. Snaží se mu vnutit svoji představu o tom, jak situaci řešit. Neudělejte stejnou chybu a pořádně si rozmyslete, co slyšíte. Na co jste upozorňováni a o co jste žádáni, a pokud vám to přijde alespoň trochu rozumné, snažte se to naplnit. 

Přílišná snaha odčinit nevěru je cestou do pekel 

V případě, že chcete odčinit svoji nevěru, je další zásadní věcí nepřiměřeně se nezlepšovat. Často dochází k situacím, kdy se nevěrný obrátí na podpatku doslova o 180 stupňů a začne dělat věci, které ho do té doby ani nenapadly.  Začne se velmi snažit. Podvedený mnohdy před nevěrou i roky upozorňoval na to, co mu chybí. Nevěrný to ignoroval. Jakmile se ale přijde na nevěru, najednou to jde. 

Jediné, čeho přílišnou snahou docílíte a nijak jí nevěru neodčiníte, je to, že svůj protějšek přesvědčíte o tom, že jste celou dobu byli sobci. To proto, že když jste byli upozorňováni na to, co máte dělat, nebrali jste to v potaz, a najednou to není problém. 

I když budete mít dost možná silné nutkání zlepšit se, budete mít pocit, že teď hned musíte něco udělat, věřte tomu, že takhle rychle to nejde. Takhle nevěru neodčiníte. Úzce to souvisí s tím, že druhému musíte dát čas a prostor. Tudíž nedoporučuji, abyste se začali nepřiměřeně snažit hned poté, co se nevěra provalí. A už vůbec ne, abyste se zlepšovali bez toho, abyste s protějškem dobře probrali, o co vlastně jde. 

Neslibujte, ale mluvte spolu: uzavřením do sebe nevěru neodčiníte

Další velkou chybou v případě, že chcete odčinit nevěru, je slibování věcí, které splnit nejdou. Případně nevíte, jak byste je naplnili. Mnohdy se stává, že člověk nemá jasnou představu o tom, proč některé věci ve vztahu nedělal.  Proč mu nešlo potřeby partnera naplňovat. Najednou si ale myslí, že když má strach a cítí velkou motivaci, půjde to. To ale nemůže být dál od pravdy: proto neslibujte něco, o čem nevíte, jak to dokázat, a to jen proto, že si myslíte, že by to šlo.

Pokud chcete svoji nevěru odčinit, dejte si ale pozor i na opačný extrém a nepřiměřeně se do sebe neuzavírejte. To znamená, že když po vás podvedený partner bude chtít nějaké informace, zkuste mu je dát. Pozor ale: nebavte se o tom, jaké to bylo s milencem, jak milenec vypadal, jaké měla milenka vlasy a podobně. To jsou otázky, které nikam nevedou. 

Poznejte sami sebe, (možná) odčiníte nevěru

Odčinit nevěru můžete také tím, že se nad sebou velmi dobře zamyslíte. Pokusíte se pochopit, proč k nevěře došlo, což bude s velkou pravděpodobností zajímat také podvedeného. Pokud se také budete chtít někam posunout a nevěru odčinit tím, že budete vztah zlepšovat, budete to potřebovat.

Ze své zkušenosti můžu potvrdit, že podvedené velmi dráždí a znejišťuje, když jejich protějšek neví, proč se nevěry dopustil. Samozřejmě i to se stává. Jsou lidé, kteří to nedokážou vysvětlit a dobře se v sobě zorientovat. To pak ale vede k tomu, že odčinit nevěru je pro ně velmi těžké. Podvedený chce totiž odpovědi.

Proto si dopřejte dost času. Vezměte si tužku a papír a napište si všechno, co vás napadne. Poznamenejte si, co všechno se ve vás před nevěrou dělo, co vám nevyhovovalo. Jak jste se cítili. Čeho jste se báli, jaké vaše potřeby nebyly naplněny.  Jaká očekávání se nesplnila atd. Dejte si čas a svůj seznam rozšiřujte a každou položku se snažte prohloubit tak, abyste sami sobě co nejlépe porozuměli.

Jeden z nejlepších způsobů, jak odčinit nevěru, je to, že sami sobě porozumíte, že si uvědomíte, co se před nevěrou dělo.  To vám dá naději a vůli k tomu, abyste mohli s nevěrou pracovat a aby se to v lepším případě už neopakovalo.

Odčinit nevěru dá práci, pusťte se do toho

Na první fázi procesu, který má za úkol odčinit nevěru, navazuje fáze další, jíž je už samotná práce na posunu vašeho vztahu. Jejím cílem je obnovit důvěru a vyřešit příčiny. Proč nevěra ve vašem vztahu byla. Nesnažit se po nevěře situaci někam posunout (a musíte na to samozřejmě být oba) by byla velká chyba. Začněte to ale dělat až ve chvíli, kdy se na to váš podvedený protějšek bude cítit. Kdy s vámi tyto věci bude chtít probírat. To je klíčové.

Dohodněte se na tom, že si s partnerem pravidelně sednete a budete rozebírat, co se před nevěrou dělo. Ideálně byste měli detailně pojmenovat příčiny toho, proč se nevěra stala. Vy už byste na to měli být připravení, protože jste se tím měli zabývat už dřív, než se do toho pustíte společně. 

Komunikace je klíč k odčinění nevěry 

Zaměřte se také na komunikaci. Vždy, když dojde k nevěře, je problém i v komunikaci mezi partnery. Nejste si dost blízcí, nevíte toho o svém protějšku dost. Odčinit nevěru v případě, že nevíte, co se dělo v partnerovi, a dokonce ani ve vás samotných, je extrémně složité. 

Každý z vás si ve své mysli žijete svůj příběh, svůj život. Čím víc toho svému protějšku řeknete, tím větší naději máte na to, že se vzájemně pochopíte. Vaše setkání by se tedy měla zaměřit i na to, jak se kdo z vás cítí, jak se vnímá. Čeho se před nevěrou bál, za co se odsuzuje, v čem cítí své slabiny. Co před svým protějšek schovával, protože se za to styděl nebo cítil vinu, apod. 

S takovými informacemi, které od svého partnera uslyšíte, přirozeně musíte zacházet velmi opatrně. Nesmíte je druhému vymlouvat nebo se na něho povyšovat, případně je vůči protějšku dokonce používat. 

Vloudila se do vašeho vztahu nevěra a vy ji potřebujete odčinit, ale ani po přečtení článku si nejste jistí, jaká je ta nejlepší cesta? Rád vám s tím pomohu. Vyberte si z nabízených konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

Související článek: Jak se chovat po nevěře 

autor článku: Karel Chába