Připadá vám, že váš vztah už zdaleka není takový, jako dřív? Chybí vám v něm ta správná jiskra, kterou si pamatujete z prvních měsíců? Dostáváte se do stereotypu a obáváte se, že už to lepší nebude? Nebojte se, pokud se budete oba dva snažit, podaří se vám vztah oživit. Do této fáze se dříve či později dostane každý pár. Záleží ovšem, jak se s tímto problémem poperete.

Nejdříve byste si měli být jistí, že vám oběma vztah stojí za to. Někdy je příčina stereotypu ve vztahu to, že jeden/oba už o vztah nemají zájem a zůstávají jen kvůli dětem, ze zvyku a strachu. Pak teprve má smysl se snažit vztah oživit.

Nejčastější problém je vzájemná komunikace

Opravdu se svým partnerem dostatečně komunikujete? Svěříte se mu, když vám něco chybí nebo se necítíte dobře? Umíte mu říci, po čem toužíte a co chcete zažít? A platí to i naopak. Jste si jisti, že vašemu partnerovi nic nechybí? Kdy jste se ho naposledy zeptali?

Zkuste jednou za čas vypnout televizi, počítače a mobilní telefony. Pohodlně se svým partnerem usaďte a popovídejte si. Věnujte si navzájem plnou pozornost.

Překvapujte se

Dávejte si dárky po celý rok. Ne jen k nějaké oficiální příležitosti. Stačí jen obyčejná drobnost. Primární je, aby partner věděl, že na něho myslíte.

Snažte se, nic nemáte jisté

I když už jste spolu dlouhá léta, neznamená to, že máte vše jisté, že už se nemusíte snažit. Právě naopak! Čím jste spolu déle, tím je důležitější, abyste se snažili vypadat pro partnera přitažlivě. Jen málokoho přitahují vytahané tepláky a hnízdo na hlavě.

Upravte denní režim

Například: ona hlídá dítě, on pracuje, nic víc nic míň. Nepodléhejte dojmu, že to nemůže být jinak. Každá situace se dá řešit. Takto zaběhnutý stereotypní režim je jeden z nejčastějších zabijáků vztahů a manželství. Stačí si sednout a dohodnout se, jak by to šlo, abyste občas nebo úplně změnili svůj životní rytmus.

Pracujte na sexu

Po delším soužití již asi víte, co má ten druhý rád v posteli. To ale ještě neznamená, že víte všechno nebo že nemůžete zkusit něco nového! Popovídejte si se svým partnerem o vašich nejtajnějších touhách a zkuste některé uskutečnit. Navštivte spolu sexshop a poohlédněte se po nové inspiraci či hračkách.

Nachytejte partnera při něčem dobrém

V dnešní rychlé době má většina lidí tendenci si všímat jen těch negativních věcí. Ty pozitivní, jsou přece normální. Jenže vztah, kde je jen kritika, nemůže dobře fungovat. Aby vztah fungoval, musí převažovat to dobré. Takže si slibte, že několikrát denně budete chválit partnera. A to i za naprosté drobnosti. Vy začnete vidět spousty dobrého na tom, proč jste s partnerem a on bude potěšen vaší přízní. Navíc ho budete motivovat k další pozitivním věcem.

Vraťte se k tomu, co fungovalo

Na začátku vztahu bývá mnoho věcí, které fungují, spojují vás a děláte je rádi. Postupem času se ze vztahu vytratí. Sedněte si spolu a zavzpomínejte, co to bylo. Naplánujte si tyto činnosti opět do vztahu a pravidelně je dělejte.

Užijte si noc mimo domov

Udělejte si společný výlet, zamluvte noc v romantickém hotýlku. Dopřejte si společnou vířivku, relaxujte a věnujte se jeden druhému. Takovéto malé dobrodružství udělá divy.

Na změnách se spolu dohodněte

Dohodněte se na změnách, které jsou v článku navrhovány. Můžete je brát jen jako příklad, inspiraci anebo je přímo využít. Na základě dohodnutých změn si vytvořte partnerskou dohodu, aby se opět po nějaké době nestalo, že vztah sklouzne do stereotypu.

Pokud se vám stále nedaří vztah oživit, ale ještě to nechcete vzdát, poraďte se s odborníkem na mezilidské vztahy. S řešením podobných problémů mám mnohaleté zkušenosti a již jsem pomohl mnoha párům opět zažehnout jiskru jejich vztahu. Kontaktujte mě, popovídáme si o vaší situaci a já vám pomohu nalézt to nejlepší řešení.

autor článku: Karel Chába