Jak oživit vztah?

Připadá vám, že váš vztah už zdaleka není takový, jako dřív? Chybí vám v něm ta správná jiskra, kterou si pamatujete z prvních měsíců? Dostáváte se do stereotypu a obáváte se, že už to lepší nebude? Nebojte se, pokud se budete oba dva snažit, podaří se vám vztah oživit. Do této fáze se dříve či později dostane každý pár. Záleží ovšem, jak se s tímto problémem poperete.

Nejdříve byste si měli být jistí, že vám oběma vztah stojí za to. Někdy je příčina stereotypu ve vztahu to, že jeden/oba už o vztah nemají zájem a zůstávají jen kvůli dětem, ze zvyku a strachu. Pak teprve má smysl se snažit vztah oživit.

Nejčastější problém je vzájemná komunikace

Opravdu se svým partnerem dostatečně komunikujete? Svěříte se mu, když vám něco chybí nebo se necítíte dobře? Umíte mu říci, po čem toužíte a co chcete zažít? A platí to i naopak. Jste si jisti, že vašemu partnerovi nic nechybí? Kdy jste se ho naposledy zeptali?

Zkuste jednou za čas vypnout televizi, počítače a mobilní telefony. Pohodlně se svým partnerem usaďte a popovídejte si. Věnujte si navzájem plnou pozornost.

Překvapujte se

Dávejte si dárky po celý rok. Ne jen k nějaké oficiální příležitosti. Stačí jen obyčejná drobnost. Primární je, aby partner věděl, že na něho myslíte.

Snažte se, nic nemáte jisté

I když už jste spolu dlouhá léta, neznamená to, že máte vše jisté, že už se nemusíte snažit. Právě naopak! Čím jste spolu déle, tím je důležitější, abyste se snažili vypadat pro partnera přitažlivě. Jen málokoho přitahují vytahané tepláky a hnízdo na hlavě.

Upravte denní režim

Například: ona hlídá dítě, on pracuje, nic víc nic míň. Nepodléhejte dojmu, že to nemůže být jinak. Každá situace se dá řešit. Takto zaběhnutý stereotypní režim je jeden z nejčastějších zabijáků vztahů a manželství. Stačí si sednout a dohodnout se, jak by to šlo, abyste občas nebo úplně změnili svůj životní rytmus.

Pracujte na sexu

Po delším soužití již asi víte, co má ten druhý rád v posteli. To ale ještě neznamená, že víte všechno nebo že nemůžete zkusit něco nového! Popovídejte si se svým partnerem o vašich nejtajnějších touhách a zkuste některé uskutečnit. Navštivte spolu sexshop a poohlédněte se po nové inspiraci či hračkách.

Nachytejte partnera při něčem dobrém

V dnešní rychlé době má většina lidí tendenci si všímat jen těch negativních věcí. Ty pozitivní, jsou přece normální. Jenže vztah, kde je jen kritika, nemůže dobře fungovat. Aby vztah fungoval, musí převažovat to dobré. Takže si slibte, že několikrát denně budete chválit partnera. A to i za naprosté drobnosti. Vy začnete vidět spousty dobrého na tom, proč jste s partnerem a on bude potěšen vaší přízní. Navíc ho budete motivovat k další pozitivním věcem.

Vraťte se k tomu, co fungovalo

Na začátku vztahu bývá mnoho věcí, které fungují, spojují vás a děláte je rádi. Postupem času se ze vztahu vytratí. Sedněte si spolu a zavzpomínejte, co to bylo. Naplánujte si tyto činnosti opět do vztahu a pravidelně je dělejte.

Užijte si noc mimo domov

Udělejte si společný výlet, zamluvte noc v romantickém hotýlku. Dopřejte si společnou vířivku, relaxujte a věnujte se jeden druhému. Takovéto malé dobrodružství udělá divy.

Na změnách se spolu dohodněte

Dohodněte se na změnách, které jsou v článku navrhovány. Můžete je brát jen jako příklad, inspiraci anebo je přímo využít. Na základě dohodnutých změn si vytvořte partnerskou dohodu, aby se opět po nějaké době nestalo, že vztah sklouzne do stereotypu.

Pokud se vám stále nedaří vztah oživit, ale ještě to nechcete vzdát, poraďte se s odborníkem na mezilidské vztahy. S řešením podobných problémů mám mnohaleté zkušenosti a již jsem pomohl mnoha párům opět zažehnout jiskru jejich vztahu. Kontaktujte mě, popovídáme si o vaší situaci a já vám pomohu nalézt to nejlepší řešení.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

24 komentářů u „Jak oživit vztah?

  kateřina Duben 20, 2012

  Líbí se mi Vaše články,tak nějak ve mně zažehly naději,že všechno má řešení,ale…co udělat s manželem,se kterým komunikace přestala fungovat,vyhýbá se konfrontaci a já vím,že ze strachu,že by něco musel řešit,měnit,ztratil by své zajeté koleje.Zabývá se svoji prací a svým Koníčkem,na mě nezbývá čas.Je mi to líto,každý argument obrátí proti mě,takže si za všechno vlastně můžu sama.Trvá to asi 2 roky,žádný sex,pohlazení,společná akce.Prostě najednou přestalo všechno fungovat,nevím proč,neublížila jsem mu,nebyla nevěrná,vařím, peru,uklízím,nechce o tom mluvit.Nejsem hysterka ani šereda.Přestala jsem ho opravdu zajímat?Jak se s tím mám vyrovnat?Je mi 57 a manželovi 60.Budeme už jen mlčet?
   Karel Chába Duben 22, 2012

   Dobrý den, bohužel základním předpokladem pro to, aby se něco změnilo je, že chtějí oba. Pokud je jeden spokojen a má pocit, že není co měnit, neb vše funguje, tak se to změnit dá jen složitě. Ano, je to možné, že v jeho věku už mu stačí to, co má a víc nepotřebuje. Jak se s tím vyrovnat? Každý vztah se neustále mění. V první řadě, bych tedy nejdříve udělal to, co se píše v článku. Ujasněte si každý sám za sebe, zda vám vztah ještě stojí za to, abyste se snažili něco měnit a vyhovět tomu druhému. Pokud ano, tak si vytvořte dohodu, o které se také píše v článku. Pokud zájem nebude, tak víte, že vztah nemá vyhlídky na změnu a musíte se s tím vyrovnat anebo odejít. Nejlépe se s takovou věcí vyrovnáte tím, že si ověříte, že to jinak už nebude. Pak totiž není žádná jiná možnost (krom rozchodu) a dokážete se na to dívat smířeně.
  Milan Červen 8, 2012

  Dobrý den, jsme s manželkou spolu necelých 7 let, z toho 5 let svoji, ale 15 dubna se odemne odstěhovala i s našima dvěma dětmi 4,5 a 1,5 roku. Týden na to požádala o rozvod. Ani si nedovedete představit, co jsem prožíval, pocit bezradnosti, stesku a zoufalství. V srpnu jsme se měli stěhovat do našeho společného nově postaveného domku, ale najednou vše skončilo. Dělal jsem vše pro zachování manželství a štastné rodiny, dokonce rozvod i zrušila, bylo to opět hezké, ale nejspíše na popud její rodiny po 14 dnech mě opět odkopla jako kus hadru. Nevěřím, že mě nemá ráda, ale bydlí ted u rodičů a je pod jejích silným vlivem. Dokud bude u nich, prostě s ní nehnu. Mě je 34 a menželce 33 let. Co ted?
   Karel Chába Červen 11, 2012

   Dobrý den, musíte v první řadě zjistit, co bylo špatně. Co ženě nevyhovovalo. Jaké jsou opravdové důvody odchodu. Teprve pak můžete něco dělat, změnit. Osobně se mi to celé nezdá. Každý vztah je o potřebách, tak jak se píše v článku. Ty musíte ženě naplnit, aby chtěla v manželství zůstat. Ovšem vše je založené na předpokladu, že vaše paní bude chtít situaci řešit. V opačném případě není žádná rada, která by situaci pozitivně vyřešila.
  Tereza Červen 19, 2012

  Dobry den , mam pritele bydlime spolu 2,5 roku mame spolu holcicku partner ma jeste jednu holcicku z predchoziho vztahu , jeho byvala pritelkyne nam neda pokoj porad proti me neco kuje a vypravy jeho rodicum jaka jsem svine a podobne .. jeho rodice pak na me koukaji spatne a neshodujeme se snazim se dokazat opak ale nezabira to , jeho matka rika jeho byvale pritelkyni ze semnou zit uz nechce a ze chce byt s ni ale partner mi tvrdi opak .. nevim co mam delat jsem zoufala a mam strach ze o partnera prijdu delam vse pro to aby nam to spolu fungovalo a taky funguje ale jsou jeste jina vec ktera me trapi a to ta ze pritel mi zatajuje ze mluvi ze svou byvalou pritelkyni prosim o radu dekuji
   Karel Chába Červen 20, 2012

   Dobrý den, základ je v tom, že přítel bude při vás. Jeho podpora je nezbytná pro to, abyste mu mohla věřit a vyřešil situaci se svou matkou, která vnáší nesváry do celé situace. Doporučuji vám, abyste si s přítelem řekli, co kdo v této věci potřebuje. To vše s cílem, že budete oba spokojení. K tomuto účelu vám doporučuji tento článek http://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/, podle kterého se pokuste si věci dohodnout.
  Marta Červen 19, 2012

  Zdravím, jsem s manželem 6,5 roku,4 roky jsme manželé, máme 10-ti měsíčního syna.Rozumíme si, někdo nám možná i závidí.Můj muž je velmi oddaný manžel i otec, nemá přátele, nechodí do hospod, věnuje se nám,bydlíme v domku a on stále něco kutí.Je rodinný typ.Oba jsme vzhledově hezcí lidé,dáváme si dárky, smějeme se spolu, jezdíme na dovolené.Jeví o mně zájem i v sexu. Asi si teď říkáte, proč Vám sem píšu.Problém je ve mně.Občas mám pocit naprostého citového prázdna.Sex mě nebaví,jako dříve.Žiju v takové jistotě, až to bolí.Je mi 24 let, manželovi je 33.Občas se mi stýská po té počáteční trémě a motýlcích v břiše.Navíc vím, že kvůli malému nemůžu odejít.Nechci se takhle cítit celý život!Co teď?
   Karel Chába Červen 20, 2012

   Dobrý den, úplně vám rozumím, každý vnáší do vztahu sám sebe a nejde popírat, když jednomu ve vztahu/v životě není dobře. To se vždy někde odrazí. Doporučuji vám, abyste vyhledala kouče partnerských vztahů. Pomůže vám, abyste si přesně ujasnila, co od života chcete. Co by vás naplňovalo a bavilo. Toto sama nevyřešíte, tak to nepodceňte, abyste se nedostala například do deprese.
  Ondřej Srpen 31, 2012

  Dobrý den!Jsme manželé 5 let avšak známe se 16let.Máme čtzřletého syna.Pořídil jsem si s manželkou domeček,ovšem diky němu se nám odcizil náš sexuální život.Já jezdím po světě a před rokem jsem se zamiloval do ženy,kde pouhý sex přerostl v něco hlubšího.Vyšel jsem s pravdou ven e tedˇ nevím co dál.Manželka mě miluje,já k ní stále něco cítím,ale prožívám něco hlubšího s tou roční známostí,která očekavá že budeme v budoucnu spolu.Nevím co mám dělat,žít bez té roční známosti nedokážu a opustit rodinu a manželku asi také ne.Pro mne je to dost patová situace,stále si říkám jen že čas vše ukáže,ale nevím.Prosím poradˇte,předem děkuji!
   Karel Chába Září 4, 2012

   Dobrý den, ze zkušenosti se domnívám, že čas v této věci nic nevyřeší. Vy se totiž nerozhodujete podle faktů, nicméně jen podle emocí a to je špatně. Dále to, jak popisujete, vypadá, že porovnáváte ženu a milenku a to je také špatně. Ono totiž jde hlavně o vaše vnitřní nastavení. Kdo jste a co chcete, se netýká nikoho jiného než vás. Pro laika je velmi těžké si takto složitou věc rozmyslet sám, a proto vám doporučuji, abyste se na mě obrátil a dohodl si u mě osobní konzultaci.
  Lenka Září 5, 2012

  Dobrý den, žijeme s mužem přes 13 let, máme dvě děti 7 a 11 let.Mě je 39let a muži 40let čerstvě.Muž je velmi pracovně zaneprázdněn a proto jsem se po celou dobu mu snažila vytvořit pro jeho práci podmínky, nezatěžovat ho věcmi, které mohu vyřešit sama.Sexuálně jsme si vyhovovali a muž si nikdy nestěžoval.V poslední době je ale podrážděný, zůstávává v práci ještě delší dobu a jeho náklonosti jsou pryč.Chce si prý vyčistit hlavu a tak se odstěhovat do jiného domečku, který je k prodeji.Připadá si prý jako, že žije se sestrou.Ráda bych náš vztah oživila, protože jsme byli opravdu šťastní, ale teď nevidím pozitivní konec.Děkuji za případnou radu.
   Karel Chába Září 7, 2012

   Dobrý den, řiďte se tím, co se píše v článku. To je to nejlepší, co můžete udělat hned. Pokud byste se neposouvali k lepšímu, tak mě neváhejte kontaktovat s cílem osobního setkání. Také vám doporučuji, abyste si vy i váš muž přečetli tento článek http://www.partnerske-vztahy.eu/pauza-ve-vztahu/ .
  Katka Září 30, 2012

  Dobrý den,žiji s přítelem 9 let. máme krásné dvě děti.Celkem máme hezký vztah.Ale poslední dobou mi přijde, že má ode mě odstup. Já zase cítím, že potřebuji víc komunikace, aby mi víc vyjadřoval své emoce. Začíná se stávat, že místo odpovědi odsekne a mě to samozřejmě mrzí.Nikdy nebyl až tak komunikativní,ale mě to prostě schází.Nikdy mi neřekl,co mu na mě vadí.Když se ho zeptám,co se děje, řekne,že nic,že je všechno v pohodě.Říkávám mu, že se z něho stává protivný dědek 😀 (je mu 36 let) Ale jakmile se jedná o sex,tak to je miloučkej. To se mi začíná samozřejmě příčit,chci,aby byl takový furt a ne jenom kvůli sexu.Chci nějak zpestřit náš vztah, jak???Aby si mě vážil a miloval jako dřív..
   Karel Chába Říjen 2, 2012

   Dobrý den, já bych vám doporučoval pracovat na komunikaci. Ta vám zásadně vázne a může se vám to vymstít. Pokud se dlouhodobě nebudete schopni dohodnout na svých potřebách, tak vztah přestane plnit svou funkci. Přečtete si tento článek a začněte se dle něho řídit http://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/ + si vytvořte partnerskou dohodu tak, jak je napsáno v článku. Držím palce.
  kajka Říjen 1, 2013

  Ahoj, ja mam zas jiny problem. Jsme s pritelem uz treti rok v zahranici, zije se nam tu dobre, mame oba dva praci a par znamych. Ale samozrejme to neni takove jako doma. Mame se radi, to vim. Me je 25 a jemu 30, takze jsme mladi a plni energie, akorat ze mi pripada, ze spolu malo spime…a nevim proc. On driv chodil unaveny z prace, ted zas misto toho, aby se ke me vecer pritulil si sedne s telefonem a hraje si. To me samozrejme vytaci. Nevim, jestli je problem ve me, ze jsem ho prestala bavit, nebo byl takovy vzdycky a ja jsem to nevidela. Chtela bych to nejak zlepsit, ale mam pocit, ze cim vic se snazim, tim je to horsi.
  Pavla Říjen 21, 2013

  Dobrý den,

  jsme s přítelem celkem krátce cca 1,5 roku, takže dost málo na to, aby se ztratila jiskra. Ale bohužel je to tak. Můj přítel tráví hodně času v práci a pak máme málo času na sebe. Já jsem pak na něj protivná a odstrkuji jej od sebe. NIkdy pořádně nemluví o tom, co chce a co cítí, ale nedávno jsme si promluvili a řekl mi, že mě má rád, ale že mu tam chybí taková ta jiskra. Ale nechce o mne přijít, chce aby to bylo jako na začátku. Já ho velmi miluji a chci změnit i své chování vůči němu. Dá se to obnovit? Mám strach, že mi pak řekne, že se to nedá již zachránit a odejde ode mne…Znamená to, že když už jednou tu jiskru ztratíme, že už mě nemůže znova začít milovat jako dříve??

  Monika Listopad 17, 2014

  Dobrý den,
  zajímal by mě Váš názor na on-line erotickou hru. S manželem máme trošku problém s komunikací, ale díky hře jsme si odpověděli na spoustu otázek a poznali se po sexuální stránce lépe. Občas mám výčitky, že jsme to nedokázali bez pomoci, ale na druhou stranu pokud nám to pomohlo a odlehčilo zábrany, tak proč ne? Doporučil byste sám takovou hru? Do mailu Vám můžu napsat, o jakou konkrétní se jedná. Děkuji předem za odpověď
   Karel Chába Listopad 20, 2014

   Dobrý den, ano, znám tyto hry. Vždy říkám klientům, že to, co vyhovuje oběma a to, co vztahu více prospěje než uškodí, je v pořádku. A to, že jste si nedokázali pomoci sami, přeci vůbec nevadí, jde o cíl a výsledek.
  Niki Únor 13, 2018

  Dobry den, jsme s pritelem uz skoro 6 let mne je 23 a priteli 31 zacinala jsem snim jako dost mlada takze asik proto se do mne zamiloval protoze ho pritahovalo ze sem mlada a pro neho sance na lepsi zivot protoze predemnou mnel pritelkiny se kterou nebil spokojeni ale ted se porad jen hadame kvuli malickostem nekomunikujeme ani spolu vubec nespime je porad podrazdeni a protivny neda se snim vubec komunikovat mame spolu 2 leteho syna a prpadam si jako kdibi sme spolu bili jen kvuli neho ale takhle ja zit nechci zadny sex zadna pekna slova zadna komunikace takhle to nejde neverim tomu ze by se ta velka laska ktera mezi nama bila vitratila muzete mi poradit co mam delat jak mam zachranit vzath
  Petra Březen 14, 2019

  Dobrý den. Jsme spřítelem 20 let. Máme dvě dcery. Mě je 39 a příteli je taky 39 let. Vím že zamilovanost je pryč. Co by jsme chtěli po 20 letech. Máme 7 letou dceru která hodně vyžaduje naší pozornost. Večer spřítelem na sebe nemáme ani chvilku pro sebe. Buť je přítel vpráci a nebo chce dcera spát snáma v posteli. Tak přítel rezignuje a jde spát do obýváku. Ale on už to dělá automatycky. Tak že se tím to stylem oddalujem. Náš sexuální život i komunikace mezi náma. Na sebe nemáme čas. Tak že u nás strašnej stereotyp. Jen práce, vaření a dítě které nás nenechá osamotě. Vidím že přítel toho má dost. Bojím se aby se jednou neohlídl po nějaké druhé. Kde by našel to co už doma není. Děkuji.
   Karel Chába Březen 19, 2019

   Dobrý den, Petro, dítě nemůže být tím, kdo v sedmi letech diktuje rodičům, kde bude spát. Když si čtu, co píšete, chápu, že se nemůžete nikam posunout. Jste odevzdaní a přehazujete odpovědnost za situaci na dítě a na to, že na sebe nemáte čas. Vy sami vytváříte svůj život a vy jediní ho taky můžete změnit. Musíte to ale chtít a musíte se přestat nechat řídit dítětem, kterému mimo jiné velmi škodíte tím, že s vámi v sedmi letech spí. Sedněte si s přítelem a začněte se bavit o tom, jak věci změnit. To je jediná cesta.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů