V článku se podíváme na to, jak co nejlépe poznat emoční nevěru. 

Cesta k definici emoční nevěry je trnitá 

Hned na úvod je nutné si přiznat, že přesně definovat, co je to emoční nevěra, a tudíž si být jistí, že jste ji ve svém vztahu nezpochybnitelně rozpoznali, v zásadě nejde.

Obecně je možné říci, že emoční nevěru můžeme vnímat jako stav, kdy jeden z partnerů má silnější citové pouto k někomu jinému než ke svému primárnímu protějšku. Problém ale může nastat právě v tom, že každý z vás můžete situaci vnímat jinak. Nejčastějším argumentem pak bývá, že když nejsem fyzicky nevěrný, o žádnou nevěru se nejedná.  Jde o přátelství nebo nějaký intenzivnější kontakt.

Fenomén emoční nevěry ale samozřejmě existuje. Jen bývá problém ho přesně definovat, a proto nemá smysl se o to snažit. Spousta párů, které na emoční nevěru narazily, se totiž zasekává na tom, že se snaží přijít na to, co to emoční nevěra vlastně je. To jim pak ale znemožňuje se situací cokoli dělat: když se totiž neshodnou na tom, o co jde, nemohou se spojit a nikam se neposouvají. 

Nejčastější projevy emoční nevěry 

Abych vám usnadnil rozhodování, zda se emoční nevěra do vašeho vztahu vloudila, či nikoli, zkusím na následujících řádcích popsat nejčastější způsoby, jakými se ve vztahu projevuje. 

V první řadě emoční nevěru můžete poznat tak, že se od sebe odcizujete. Ten, kdo je emočně nevěrný, se většinou odtáhne a komunikuje méně než dřív. To znamená, že své pocity a potřeby začíná přesouvat na někoho jiného. Do komunikace s někým třetím. Tato komunikace přitom může být jak fyzická, ve formě scházení se, tak on-line.

Odcizení jako projev emoční nevěry 

Poznat emoční nevěru tedy můžete tak, že se vám partner odcizuje.  Nemá potřebu se vám už tolik svěřovat, případně s vámi cokoli probírat. Emoční nevěra se dá teoreticky vnímat tak, že nevěrný investuje více energie do komunikace s někým jiným. Více se svěřuje a jde více do hloubky s někým třetím. Místo aby to prožíval se svým primárním partnerem.

Nejde ale jen o intenzitu, ale také o formu. Z vašeho vztahu může vymizet například vřelé přivítání, když přijdete z práce domů. Nebo rozloučení, když odcházíte, příjemná a přívětivá slova, když se probudíte, a podobně. Tyto projevy jsou totiž často přesouvány na třetí stranu. Na tu, se kterou je jeden z vás emočně nevěrný. Pak je samozřejmé, že ten, který se emoční nevěry dopouští, už nemá potřebu dělat podobné věci se svým protějškem.

Emoční nevěra ano, či ne? Zaměřte se na intenzitu i způsob 

Svým způsobem můžeme emoční nevěru poznat také podle intenzity. Se svým primárním partnerem si zavoláme například jednou za den. Navíc jsme u toho odtažití, kdežto s někým jiným si napíšeme desítky nebo stovky zpráv denně. I to se dá samozřejmě považovat za emoční nevěru. 

Emoční nevěru ale můžeme poznat také podle způsobu, jeho změny. Pokud třeba přestanete partnera ve vztahu oslovovat jménem nebo zdrobnělinami, které jste dříve používali, a začnete je vyhrazovat někomu jinému mimo vztah. Lze to jistě vnímat jako emoční nevěru. A určitě také jako něco, co může druhého velmi zraňovat. 

V případě, že jste svoji ženu například už půl roku neoslovil miláčku a dřív jste jí tak říkal na denní bázi, místo toho své kamarádce každý den popřejete „Dobré ráno, miláčku“, je to klasická ukázka emoční nevěry. 

Nevěnuje vám dost energie? Možná je emočně nevěrný 

O emoční nevěře je samozřejmě možné přesvědčit se i v okamžiku, kdy ji budete chtít se svým partnerem řešit. 

Pokud byl partner dosud ochotný problémy s vámi řešit a vyslechnout vás, nějakou dobu se to už ale neděje, je i to možné považovat za emoční nevěru. To v tom smyslu, že emoční nevěra se projevuje tak, že někomu třetímu dáváme mnohem víc energie než svému protějšku. Tou energií přitom může být třeba to, že jsme ochotní si daného člověka vyslechnout. Poradit mu, obětovat mu svůj čas, kdežto pro partnera to stejné neděláme. 

Typickou ukázkou je kupříkladu to, že zatímco s někým jsme ochotní si dlouho do noci psát.  Protějšek, který po nás večer něco chce, jen odbudeme s tím, že jsme unavení nebo už na to nemáme náladu. 

Při emoční nevěře jde tedy hodně o energii a o to, jaké signály vysíláme svému partnerovi a jaké někomu jinému.

Kam se vkrade emoční nevěra, vytrácí se blízkost 

Partnerský vztah se silnou emoční vazbou je tedy o energii, intenzitě, formě, jakou ve směru ke svému protějšku volíme. Pokud se pak jeden z partnerů začne cítit odstrkovaný a má pocit, že věci, které by měly patřit jemu, jsou dávány někomu jinému, můžeme to považovat za emoční nevěru.

Emoční nevěra se nejčastěji děje ve vztazích, kde vázne komunikace a kde se začíná vytrácet blízkost mezi partnery. To jsou klasická vodítka a způsob, jak poznat, že se jedná o emoční nevěru – stav, kde se již po nějakou dobu vytrácí blízkost a intimita, které jsou dávány někomu jinému mimo vztah. 

Máte pocit, že se s vaším vztahem něco děje, ale nejste si jistí, zda ho ovládla právě emoční nevěra? Pokud vám ani článek nepomohl udělat si ve věcech jasno, obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku: Karel Chába