Jestliže se nacházíte v situaci, kdy si kladete otázku, zda váš vztah má ještě smysl, jestli váš vztah není mrtvý, pak se začtěte do tohoto článku.

Citové pouto, jako ukazatel vztahu

Jedním z atributů vztahu, ne-li možná nejdůležitějším ve vztahu, je citové pouto, citová vazba. Přirozeně se to netýká jen intimity a sexuality, jak by se mohlo na první pohled zdát. Citová vazba se týká pocitu bezpečí a lidské hodnoty. Pokud ve vztahu po sobě vzájemně toužíte, jste schopni se jeden druhého dotýkat v rámci intimity, jste schopni spolu mít sex, pak váš vztah určitě mrtvý není.

Pokud vám není partner lhostejný, obracíte se na něj s různými žádostmi, aby s vámi něco probral, poradil, podpořil vás, aby vás pomyslně ochránil před světem, před nějakými problémy, pak váš vztah není mrtvý.

Mrtvý vztah je odrazen toho, že je vám partner lhostejný, v duchu se na něj již neobracíte, je vám jedno co dělá a s kým, nepotřebujete jeho podporu. Je vám jedno, kdyby se vás partner nějakým svým chováním dotknul, pak se dá říci, že v oblasti citové, intimní, sexuální je vztah mrtvý. Domnívám se, že citové pouto, citová vazba je jeden z nejdůležitějších atributů, kdy můžete vztah považovat za mrtvý. Kdy se s ním opravdu jenom těžko něco dělá. Pokud je citové, intimní a sexuální pouto zničehonic přetrženo, pak je prakticky nemožné jakkoliv vztah napravit.

Možná si každý žijete svůj život. Je to mrtvý vztah?

Nejen citové pouto ukazuje na to, že je vztah mrtvý. Dalším ukazatelem může být i to, že si ve vztahu žijete svůj vlastní život. Co to znamená? Ze vztahu již zmizela zdravá závislost. Pár už nic nespojuje. Závislost, kdy chceme partnera vídat, trávit s ním čas, obracíme se na něj v momentech, kdy potřebujeme pomoc, jeho názor, podporu, jak fyzicky, tak i duševně. Chceme s tím druhým sdílet radostné události i ty méně šťastné.   

Už jste si zvykli na život, kdy každý máte svoje přátele, nemáte je mezi sebou propojené, každý si žijete svůj život, vůbec spolu neplánujete, nezamyslíte si nad tím, že byste chtěli vzít partnera na výlet nebo na nějakou akci, ani se ho na to nezeptáte. Stačí, když to takto dělá jen jeden z páru a už vztah nefunguje, pak už to můžete považovat za mrtvý vztah. Když se to zároveň propojí s tím, že jeden z vás není ochotný s touto situací nic dělat, pak vztah nelze zachránit.

Na obnovu vztahu je potřeba obou partnerů!

Někdy velmi těžké rozlišit, jestli jste v mrtvém vztahu. Jsou vztahy, kdy je z jeden z párů naprosto přesvědčen o tom, že už nepotřebuje k životu svého partnera, přesto ve vztahu zůstává. Pokud jsou lidé ve vztahu a zároveň jsou v konfliktu sami se sebou, často se objevuje myšlenka, zda je vztah mrtvý. Pokud tahle myšlenka přichází, ale ve vztahu zůstávají, pak se mohou pokusit vztah ještě zachránit. Často pak přijde odpověď, zda to ještě jde nebo ne.

Poznat, že je vztah mrtvý, byste teoreticky mohli tak, že již nemáte zájem se vztahem cokoliv dělat. Pokud jste ve vztahu z jakéhokoliv důvodu nespokojeni a není tam ochota obou dvou se vztahem něco udělat, pak šance na to, abyste vztah zachránili, je mizivá. Vztah je vždy o dvou lidech, a jenom jeden z páru, seč by se snažil sebevíc, vztah zachránit nemůže.

Pokud partner odmítá s vámi něco řešit a návrhy jít do poradny vůbec nechce vyslyšet, pokud vám donekonečna slibuje nebo pokud něco, co od něj chcete, vydrží dělat týden či dva a pak se zase vrátí ke svému starému chování, pak můžete teoreticky považovat vztah za mrtvý. Zlepšovat se takový vztah rozhodně nebude.

Co se dá považovat za mrtvý vztah?

Zda je vztah mrtvý nebo ne, je velmi složité říci. Každý vidí vztahy trochu jinak, pro každého má vztah jinou hodnotu. Každý máme jinou osobnost, prošli jsme jinými zkušenosti, jiným vývojem osobnosti, jinou výchovou. A to se podepíše i na vnímání vztahu. Pro někoho to může být mrtvý vztah, pro někoho ne.

Pokud jsem zmínil, že důležitým atributem pro vztah je citové pouto, pak jsou i vztahy, kde citové pouto, intimita a sexualita není důležitá a vůbec v takovém vztahu o tyto atributy nejde. Jsou také vztahy, kdy se partneři našli proto, že potřebují mít pouze jistotu toho, že spolu ekonomicky sdílí život, že nejsou sami na výchovu. Ne každý vztah je založen na citovosti.

Jsou vztahy spíše technické a tam je to spíše o tom, jestli jeden z páru nepovažuje takové spojení za mrtvé, díky tomu, že už ta technická či ekonomická stránka toho vztahu dále není z jedné strany naplňována.

Jsou i lidé, kteří i navzdory tomu, že je vztah nevyhovující, nefungující a mrtvý, tak ho považovat za mrtvý nebudou. Jsou lidé, kteří i přesto že vědí, že ten vztah jim spíše bere či hodně ubližuje, tak v něm zůstávají. Bojí se, že zůstanou sami, pokud by odešli nebo že by si partner našel někoho jiného, případně ve vztahu zůstávají z ekonomických důvodů.  

Ať už je vztah vnímán jako mrtvý či nikoliv, vždy to záleží na tom, co každému vyhovuje a co ne. Nelze tedy s přesností říci, co je mrtvý vztah a co už není. Vše zaleží na vnímání dotyčného.

Pokud se nacházíte ve vztahu, který není funkční, nevíte si sami rady, máte pocit, že už je možná váš vztah mrtvý, ale přesto si hrajete s myšlenkou, že by to snad ještě šlo zachránit, pak se neváhejte na mě obrátit. Společně jistíme, co ve vaší situaci můžete udělat. Objednejte se na konzultaci.

Autor: Karel Chába