V době začátků, kdy spolu dva začínají je mnohdy pro jednoho či oba aktuální otázka: „Jak poznám, že chce ten druhý vážný vztah“?

Především často mladí lidé mají vztahy, kdy se nechtějí vázat. Chtějí si užívat, chodit do společnosti, chtějí poznávat různé partnery, do vážného vztahu se nehrnou. Nedá se to samozřejmě paušalizovat, jsou lidé, kteří na nezávazné vztahy nejsou ani v mládí.  V určitém období ale lidé po vážném vztahu zatouží.

Proč se mnohdy stydíme za to, že chceme vážný vztah

Úplně nejjednodušší metodou, jak zjistit, jestli chce druhý vážný vztah, je se na to přímo zeptat. Jenže kdyby to bylo pro všechny tak jednoduché, nemusel by existovat tento článek. Co nám tedy brání se přímo zeptat a zároveň vyslovit to, že vy vážný vztah chcete. Většinou jde o to, že člověk má strach. Především strach z odmítnutí, že bude vypadat jako zoufalec, že třeba uslyší něco, co slyšet nechce.

Pakliže stojíte o vážný vztah nehrajte žádné hry a řekněte to svému protějšku. Popište, co sami cítíte a co byste chtěli. Co od vztahu a partnera očekáváte a za jakých podmínek. A požádejte o to samé, že byste to chtěli vědět také, jak to má protějšek. Zda tak jako vy chce vážný vztah a co to pro něho znamená.

Partner vážný vztah nechce

Pro mnoho lidí je nejhorší představa, že člověk, kterého by se na vážný vztah zeptal, jej sice chce, ale ne s vámi. Jde o velmi nepříjemnou pravdu, když zjistíte, že druhý ani nepřemýšlí nad tím, že by s vámi chtěl vážný vztah, ale bere vás spíše jen jako přestupnou stanici. Člověk, který se dozví takovou informaci, musí mít značné sebevědomí, aby taková představa nezamávala s jeho sebehodnocením.

Přitom to, zda s vámi někdo chce vážný vztah s vaší hodnotou nemá nic společného. Vy neznáte důvody takového člověka, že s vámi vážný vztah nechce. Pokud vám tato situace nevyhovuje, je lepší si najít člověka, který s vámi vážný vztah chtít bude. Někdy ovšem partner takto přímo neodpoví, ale všelijak se vykrucuje. Vám je přece jen jasné, že vážný vztah zřejmě nechce.

Takový partner, který vážný vztah nechce se vyznačuje tím, že cítíte, že nemá přílišný zájem o vztah nějak pečovat. Mnohdy chodí pozdě na schůzky nebo dokonce nepřijde vůbec. Nemá zájem poznat vaše známé a sám vás svým přátelům nepředstavuje vůbec, či vás představuje jako svoji kamarádku. Cítíte, že jej příliš nezajímáte, nechce o vás vědět žádné podrobnosti, jde třeba vždy jen o sex.

Je dobré vědět, zda chce partner vážný vztah

Je důležité si uvědomit, jaký partner je vlastně člověk. To může hodně ukazovat na to, jakou má motivaci chtít vážný vztah. Například ve velmi mladém věku, v době těsně po rozvodu či rozchodu nejsou podmínky pro vážný vztah optimální. Stejně tak pokud jde o člověka zadaného či promiskuitního je velká pravděpodobnost, že o vážný vztah nestojí a jde mu jen o rozptýlení.

Na druhou stranu třeba nemusí partner o vážném vztahu přímo hovořit, ale svých chováním říká, že o vážný vztah stojí.

Partner, který chce vážný vztah se může poznat i podle těchto indicií:

  • Má s vámi plány. Plánuje třeba, co spolu uděláte za půl roku, kam byste si mohli jet na dovolenou atd.

  • Zajímá se o to, co máte ráda. Pozorně poslouchá, co vás zajímá a co je vám příjemné, překvapí vás tak třeba lístky do kina na vašeho oblíbeného herce, koupí vám květiny, které milujete.

  • Chce patřit do vašeho světa. Rád se potká a třeba i seznámí s vašimi přáteli či kolegy z práce, rád s vámi pojede na místo, kde ráda pobýváte.

  • Nabídne vám pomoc. Kdykoliv potřebujete vy nebo i například vaše rodina pomoc, rád se nabídne.

  • Seznamuje vás se svými přáteli. Pyšně vás představuje jako svoji partnerku či svoji lásku.

  • Chce ať poznáte jeho svět. To, že myslí vztah vážně poznáte i podle toho, že vás rád přijímá do světa svého, ukazuje vám fotky s dětství, oblíbené místa kam ráda chodí, chce abyste viděla filmy, které se jemu líbily.

  • Zajímají ho vaše pocity. Nesnaží se zlehčovat či zesměšňovat vaše pocity, ale bere je vážně.

Je lepší si hned na začátku vyjasnit o jaký vztah kdo s parterů stojí. Není dobré, pokud má každý od vztahu jiné očekávání. Je také zbytečné trávit čas s někým, kdo o vážný vztah nestojí, když vy ano. Především někdy ženy občas předstírají, že jim jde také jen o nezávazný vztah, vysílají falešné signály a doufají, že se časem změní vztah ve vážný. Většinou se tak ale nestane a rozčarování pak bývají na obou stranách. Je tak lepší jít do vztahu s čistým štítem a s jednáním na rovinu.

Pokud se potýkáte s problémy, které řešíte ve vztahu, kdy nevíte jestli jej máte brát vážně nebo řešíte jiné problémy se kterými se nevíte rady, neváhejte mě kontaktovat  a vybrat si jednu z možných konzultací zde.