Poznat, že je vám partner nevěrný, můžete podle několika nejčastějších ukazatelů, které na nevěru dost často ukazují. 

Je vám nevěrný? Často ho prozradí mobil

Snad úplně nejčastější způsob, jak můžete zjistit nebo vytušit, že je vám protějšek nevěrný, je mobilní telefon. Ve chvíli, kdy partner začne mobilní telefon umisťovat tak, abyste na displej neviděli. Zahesluje si ho nebo ho má neustále u sebe a dosud to nebylo zvykem, dá se tušit, že je vám nevěrný. Pokud často odbíhá například na toaletu, kde se s telefonem zdržuje. Nebo si neustále s někým vypisuje, je to opět indicie toho, že je v kontaktu s někým, s kým dříve nebýval.

Ke změně chování v souvislosti s mobilním telefonem patří další věci jako změna stravování. To, že váš protějšek začne cvičit, jinak se oblékat atd. Ale také změna životního rytmu, opakované výlety s údajnými kamarády, pozdní příchody z práce apod.

Podráždění jako známka nevěry aneb Nejlepší obrana je útok

Dalším častým způsobem, jak poznat, že je vám druhý nevěrný, je to, že když se ho na to ptáte (třeba i opakovaně, protože problém trvá delší dobu), chová se nepříjemně a je podrážděný. Určitá míra podrážděnosti, pokud kohokoli obviňujete z něčeho, co by neměl dělat, je přirozená a musíte očekávat, že se to druhému líbit nebude. Není to tedy nezbytně důkazem toho, že je vám partner nevěrný. 

Nicméně častým ukazatelem v těchto situacích je, že partner obviňuje druhého z toho, že je nemocný, že by se měl léčit. Měl by situaci řešit na psychiatrii a podobně. Takový protějšek vás začne obviňovat, že to vy jste nevěrní, že on nic špatného nedělá. A zarytě se brání tomu, že by s vámi situaci probral tak, aby se vám ulevilo: ne nezbytně ve smyslu, že by se k nevěře přiznal. Nicméně tak, aby vám dokázal dát emocionální podporu, abyste se cítili lépe.

Když na vině není nevěra 

Samozřejmě pokud by váš partner nebyl nevěrný, ale měl jen starosti a řešil si vnitřní krizi, může se chovat podobně. Je ale velký rozdíl mezi tím, když váš protějšek má motivaci emocionálně vás podepřít a starat se o váš emoční svět. Nebo, když vám dává najevo, že je mu to vlastně jedno. Dělá,  že je to čistě a jen váš problém, který byste si měli sami vyřešit a neobtěžovat s ním jeho. 

Abychom ale jen pomyslně nenasazovali na protějšek, který by mohl – ale také nemusí – být nevěrný. Je důležité zamyslet se nad tím, jak s potenciálně nevěrným partnerem své obavy sdílíte. Pokud na něj útočíte, obviňujete, urážíte, vydíráte, pak opravdu nemůžete čekat, že vás podpoří. Pokud se ale chováte slušně, věcně a jen se snažíte prosadit to, že vám není dobře, že se bojíte, že byste si chtěli ulevit tím, jak se k vám bude stavět, je to ale samozřejmě něco jiného.

Odcizujete se? Zbystřete! 

Třetím frekventovaným ukazatelem toho, že vám může být protějšek nevěrný, je to, že se od sebe začnete odcizovat. Partner se od vás odtáhne, emocionálně na vás nemá náladu. Nepotřebuje se vás dotýkat, nepotřebuje si s vámi povídat. I vášeň, tedy sexuální stránka vašeho vztahu se značně mění, samozřejmě k horšímu.

Pokud cítíte, že se od vás partner odcizuje, může to být opět indicie a důkaz toho, že je vám nevěrný. Může to mít ale i jiné důvody a nevěrný vám být nemusí. Velmi často to tak ale bohužel je. Pokud se váš protějšek zamiloval do někoho jiného, je přirozeně emocionálně navázaný někde jinde a můžete očekávat, že se vám bude odcizovat. 

I když se to neděje tak často, patří do této skupiny ukazatelů i to, že se někteří lidé snaží svůj pocit viny z nevěry zamaskovat tím, že se chovají mnohem lépe. Takže i překotné zlepšení chování vašeho protějšku (najednou se o vás začíná zajímat, věnuje se vám, podstrojuje vám), které vám nedává smysl, může být důkazem toho, že je vám nevěrný.

Myslíte, že je vám nevěrný? Nedělejte předčasné závěry 

Vždy vám doporučuji, abyste se nesnažili dělat závěry z krátkodobé změny, v řádu dnů. Každý totiž může mít nějakou změnu nálad a své důvody, proč se krátkodobě začne chovat jinak. Pokud už ale na nevěru máte podezření týdny nebo měsíce a všímáte si na sebe navazujících nepřímých důkazů, že by protějšek nevěrný být mohl, pak se k realitě, že vám nevěrný opravdu je, bohužel asi přibližujete. Nedávejte ale jen na jednorázové důkazy a nespoléhejte na krátkodobé epizody, které zase rychle vymizí.

Může přirozeně nastat i situace, kdy partner vytuší, že víte, že by vám mohl být nevěrný, a začne si dávat velký pozor. Nicméně pokud jej nebudete konfrontovat hned při prvním podezření na to, že nevěrný je, a dáte si čas na pozorování situace, pak se vaše jistota může změnit ve velkou pravděpodobnost. 

Chcete-li se tedy dozvědět pravdu, nedoporučuji, abyste na partnera zbytečně tlačili. Čím víc se bude bát, že ho budete trestat za nevěru, že byste se mohli rozvést, že by mohl přijít o děti, tím větší šance je, že vám nebude chtít nic říct. 

Proto doporučuji článek Jak se zeptat na nevěru

Nejste si ani po přečtení článku jistí tím, jak poznat, že je vám partner nevěrný? Nevěšte hlavu a vyberte si z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába