V článku se dočtete, na základě jakých signálů můžete poznat, že už se svým protějškem nechcete být.

Na úplný úvod bych chtěl upozornit, že je důležité rozeznávat mezi tím, kdy vás partner momentálně naštval, vy jste v afektu a máte pocit, že byste si od vnitřního pnutí, které vás teď ovládá, nejlépe ulevili tím, kdybyste od něj odešli. A situací, kdy po dobu několika měsíců vnímáte a zamýšlíte se nad tím, že ve vztahu možná už nechcete být. První případ určitě není důvodem zvažovat rozchod, v tom druhém už to tak ale být může. Jak to ale poznat a čím se řídit, když se chcete zorientovat v tom, zda ve vztahu s partnerem ještě chcete být? 

Nenaplňuje vaše potřeby? Možná s ním už nechcete být

Každý do vztahu vstupujeme proto, abychom naplňovali naše potřeby, a to jak ty vědomé, tak nevědomé. Lidé mají samozřejmě rozdílné potřeby, a proto se nedá paušalizovat, podle kterých bychom se měli řídit. Pravda ale je, že nejčastější potřebou, kvůli které do vztahu vstupujeme, je reprodukce, tedy potřeba založit rodinu. Pro někoho je to ale vztah jako takový, pro jiného důvody sociálně-ekonomické, velmi často ale také důvody psychické. 

U posledně zmíněných si svoje hlavní motivy dost často vůbec neuvědomujeme: myslíme si, že jsme s partnerem proto, že ho máme rádi a že on má rád nás (což je samozřejmě také pravda). Věci jsou ale složitější v tom smyslu, že chceme, aby nás partner psychicky zpevňoval a v něčem doplňoval, abychom se ve světě, v němž žijeme, sami se sebou cítili dobře, užitečně, hodnotně a bezpečně. 

Zvažujeme-li tedy, jestli s partnerem ještě chceme být, musíme se zaměřit na to, zda jsou naše důležité potřeby naplňovány. Pokud nejsou, zda by se to ještě mohlo změnit. Aby naše potřeby mohly být naplňovány, musí se partner chtít angažovat. Při rozhodování, zda s ním ještě být, je tedy důležité posoudit, jestli partner o tom, že se situací něco uděláte, jen mluví, ale nic se neděje, nebo jestli se chce skutečně angažovat. Upřímně se zajímá o to, zda jste spokojení, případně je ochoten pracovat na tom, aby to změnil. 

Zaměřte se na emocionální intimitu. Zda s ním už nechcete být, poznáte snáz

Všechny potřeby, které chceme naplnit, vedou zpět k uspokojení naší potřeby emocionální intimity, kdy se pro druhého cítíme důležití, kdy sami sebe vnímáme jako hodnotné, jako někoho, kdo druhému stojí za to, aby se kvůli nám v nějaké míře obětoval, angažoval, něco pro nás udělal. Máme-li pocit, že naše potřeby nejsou naplňovány, musíme se přirozeně cítit do značné míry nehodnotní a pro protějšek nedůležití. 

Zamýšlíte-li se tedy nad tím, jak poznat, že s ním už nechcete být, zaměřte se proto hlavně na emocionální intimitu, tedy zda se ve vztahu ještě cítíte dobře. Pokud tomu tak není a vy si myslíte, že se parter měnit nebude, je to teoreticky důvod k tomu, abyste ze vztahu odešli. 

Nevíte, zda s ním chcete být? Zjistěte, jestli se chce angažovat

Na emocionální intimitu navazuje intimita sexuální. Pokud se tedy o vás partner nezajímá a nestará (tím není myšleno až tak finančně nebo hmotně, ale hlavně emocionálně), musí se to odrazit i na sexualitě. S partnerem nechcete sexuálně žít, možná vás dokonce až odpuzuje. To pak opět může být signál toho, že s ním už nechcete být. 

Nestojíte-li už o to, aby se o vás protějšek zajímal a naplňoval vaše potřeby, a nechcete opečovávat ani jeho (tedy mu dávat emocionální intimitu ve spojení s určitou angažovaností), může to být další známka toho, že už ve vztahu nechcete být. Angažovanost ve vztahu je (stejně jako již zmíněná emocionální a sexuální intimita) důležitá. Znamená, že se o vás partner sám od sebe zajímá a chce vám naplňovat vaše přání, očekávání a potřeby. 

Řešením je někdy rozchod, stanovte si tedy hranice

Pokud ve vztahu tři výše zmíněné věci (emocionální, sexuální intimita a angažovanost) nejsou dlouhodobě, je přirozené, že přemýšlíte o tom, zda s druhým ještě být. Při tomto zvažování se můžete zaměřit ale i na jednotlivé potřeby: pokud jste do vztahu vstupovali z konkrétních důvodů a pro potřeby, které nikdy nebyly naplňovány nebo nejsou naplňovány dlouhodobě, dává jistě smysl zamyslet se na tím, zda s partnerem máte i nadále být. 

Na závěr si řekněme, že je klíčové, abyste si při rozhodování stanovili hranice. Mnozí klienti přijdou ke mně do poradny s tím, že zvažují, že ze vztahu odejdou. Tvrdí ale, že partner se nechce angažovat a pomoci jim s tím, tedy se situací nemohou nic dělat: vztah by teoreticky chtěly zachránit, protože ale druhý nechce, neexistuje žádné řešení. Tímto řešením je ale někdy i rozchod nebo rozvod. To, že se nám to nelíbí, neznamená, že to řešení není: stanovte si tedy sami pro sebe hranice a časový horizont, do kdy ještě budete čekat, zda se partner začne angažovat, a kdy už začnete myslet jen sami na sebe. To je někdy bohužel nezbytně nutné k tomu, abyste se mohli vymanit z nefunkčního vztahu, odpoutat se od partnera a začít žít uspokojivě s někým jiným.

Nevíte ani po přečtení článku, zda s ním chcete být, nebo ne? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě, rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak se rozejít s přítelem a Jak zjistit, jestli zůstat ve vztahu