Máte pocit, že stále vycházíte svému partnerovi vstříc, plníte jeho požadavky, ale on si z těch vašich nic nedělá? Možná vámi váš partner manipuluje, aby dosáhl svého. Zkušený manipulátor vás dokáže vodit jako loutku a vy o tom nemusíte mít ani potuchu.

Každý do jisté míry manipuluje

Ač se vám to tak nemusí na první pohled zdát, ve vztahu do určité míry manipuluje každý. Například když něco chcete po partnerovi, spíše to řeknete tak, aby byla šance na úspěch co nejvyšší. Na tom není nic špatného, špetka manipulace do mezilidských vztahů patří. Něco jiného ale je, pokud žijete s chorobným manipulátorem, který se snaží řídit životy vás či ostatních členů domácnosti každý den 7 dní v týdnu. Takové soužití se stává peklem.

Proč má manipulátor potřebu ostatními manipulovat?

Obvykle si manipulacemi s ostatními lidmi zvyšuje své vlastní pošramocené sebevědomí. Díky promyšleným manipulacím se ostatní chovají podle toho, co si přeje manipulátor, a on tak získává pocit, že je významný. Manipulátorem nemusí být pouze váš partner. Mohou to být i jiní členové rodiny. Už některé děti se od malička naučily, jak manipulovat svými rodiči, aby dosáhly svého. Stejně tak vámi mohou manipulovat vaši rodiče. Například se ve vás snaží vzbudit pocity viny, aby dosáhli svého.

8 typických znaků manipulátora:

1. Navozuje u vás pocity viny a zároveň se dovolává vaší lásky, morálky, odpovědnosti.2. Přenáší na vás svoji zodpovědnost a z té své se snaží vykroutit.3. Mění svoje názory, chování a city podle situace tak, aby z toho měl co největší prospěch.4. Způsobuje neshody, podněcuje podezíravost, žárlivost a nedůvěru tak, aby měl situaci pod kontrolou.5. Sám sebe staví do pozice oběti, aby ho ostatní litovali a přizpůsobili se jeho potřebám.6. Překrucuje vaše výroky tak, abyste byli viděni v horším světle a on v tom lepším.7. Užívá lichotek, dárků a drobných úsluh, aby si vás zavázal, pak nečekaně požaduje oplacení laskavosti.8. Přiměje vás dělat věci, které byste o vlastní vůli nedělali.

Odejít od manipulátora není snadné Mohlo by se zdát, že jasným řešením je odejít od manipulátora. To však nikdy není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Manipulátoři jsou mistry ve vyvolávání pocitu viny a studu. Máte pak pocit, že za všechny problémy můžete vy a nikoliv partner. Tyto pocity vám pak nabourávají vaše sebevědomí a zabraňují vám ze vztahu odejít.

Dá se manipulacím bránit?

Ano, manipulaci se vcelku účinně můžete bránit. Zcela zásadní je, abyste si uvědomili, že vámi partner skutečně manipuluje. Jakmile v tom máte jasno a jste rozhodnuti s tím něco udělat použijte metody popsané v článku Jak se bránit manipulátorovi. Pokud máte pocit, že sami konfrontaci s manipulátorem nezvládnete, vyhledejte pomoc odborníka. Zkušený odborník vám pomůže vidět, že to skutečně nebyla vaše vina, že vy v tomto případě nejste ten špatný či ta špatná. Vyslechne vaši situaci a navrhne vám postup, jak vaše problémy s manipulátorem vyřešit.Související článek: Rozchod s manipulátoremautor článku: Karel Chába