Jak poznáte, že vámi partner manipuluje?

Máte pocit, že stále vycházíte svému partnerovi vstříc, plníte jeho požadavky, ale on si z těch vašich nic nedělá? Možná vámi váš partner manipuluje, aby dosáhl svého. Zkušený manipulátor vás dokáže vodit jako loutku a vy o tom nemusíte mít ani potuchu.

Každý do jisté míry manipuluje

Ač se vám to tak nemusí na první pohled zdát, ve vztahu do určité míry manipuluje každý. Například když něco chcete po partnerovi, spíše to řeknete tak, aby byla šance na úspěch co nejvyšší. Na tom není nic špatného, špetka manipulace do mezilidských vztahů patří. Něco jiného ale je, pokud žijete s chorobným manipulátorem, který se snaží řídit životy vás či ostatních členů domácnosti každý den 7 dní v týdnu. Takové soužití se stává peklem.

Proč má manipulátor potřebu ostatními manipulovat?

Obvykle si manipulacemi s ostatními lidmi zvyšuje své vlastní pošramocené sebevědomí. Díky promyšleným manipulacím se ostatní chovají podle toho, co si přeje manipulátor, a on tak získává pocit, že je významný. Manipulátorem nemusí být pouze váš partner. Mohou to být i jiní členové rodiny. Už některé děti se od malička naučily, jak manipulovat svými rodiči, aby dosáhly svého. Stejně tak vámi mohou manipulovat vaši rodiče. Například se ve vás snaží vzbudit pocity viny, aby dosáhli svého.

8 typických znaků manipulátora:

1. Navozuje u vás pocity viny a zároveň se dovolává vaší lásky, morálky, odpovědnosti.

2. Přenáší na vás svoji zodpovědnost a z té své se snaží vykroutit.

3. Mění svoje názory, chování a city podle situace tak, aby z toho měl co největší prospěch.

4. Způsobuje neshody, podněcuje podezíravost, žárlivost a nedůvěru tak, aby měl situaci pod kontrolou.

5. Sám sebe staví do pozice oběti, aby ho ostatní litovali a přizpůsobili se jeho potřebám.

6. Překrucuje vaše výroky tak, abyste byli viděni v horším světle a on v tom lepším.

7. Užívá lichotek, dárků a drobných úsluh, aby si vás zavázal, pak nečekaně požaduje oplacení laskavosti.

8. Přiměje vás dělat věci, které byste o vlastní vůli nedělali.

Chcete být pravidelně informováni o nových článcích a videích?

Staňte se naším fanouškem na Facebooku Přihlaste se k odběru newsletteru

Odejít od manipulátora není snadné Mohlo by se zdát, že jasným řešením je odejít od manipulátora. To však nikdy není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Manipulátoři jsou mistry ve vyvolávání pocitu viny a studu. Máte pak pocit, že za všechny problémy můžete vy a nikoliv partner. Tyto pocity vám pak nabourávají vaše sebevědomí a zabraňují vám ze vztahu odejít.

Dá se manipulacím bránit?

Ano, manipulaci se vcelku účinně můžete bránit. Zcela zásadní je, abyste si uvědomili, že vámi partner skutečně manipuluje. Jakmile v tom máte jasno a jste rozhodnuti s tím něco udělat použijte metody popsané v článku Jak se bránit manipulátorovi. Pokud máte pocit, že sami konfrontaci s manipulátorem nezvládnete, vyhledejte pomoc odborníka. Zkušený odborník vám pomůže vidět, že to skutečně nebyla vaše vina, že vy v tomto případě nejste ten špatný či ta špatná. Vyslechne vaši situaci a navrhne vám postup, jak vaše problémy s manipulátorem vyřešit.

Související článek: Rozchod s manipulátorem

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

6 komentářů u „Jak poznáte, že vámi partner manipuluje?

  Diana Říjen 14, 2016

  Dobry den,potrebujem poradit surne. Mam priatela je zenati a vobec mi to nieje jedno ma 3deti no zalubila som sa prednim som mala byvaleho no rozisla som sa snim. Viem,nemala by som no neviem si pomoct Milujem ho no jeho spravanie je ine ma caste zmeny nalat,hra mi nacity a tvrdi ze z manzelkou nemalu normalny vtah odkedy ma pozna,tvrdi ze mi veri,no stale ma pochybnost ze by som sa vratila ex. Kontroluje mi mobil,fb a tak..tvrdi ze ked budem stabilna tak bude somnou zit i ked ho to bude trapit koli detom,co mi nieje a nebude jedno. Chcela som sa snim rozist no vzdy vie ako namna co mam robyt ? prosim poradte mi 🙁 dakujem
   Karel Chába Říjen 17, 2016

   Dobrý den, není pravda, že když vy budete stabilní, tak bude vše v pořádku. On je sám velice nestabilní a to se nevyřeší tím, že vy budete. Pokud to nedokáže vyřešit sama, potřebujete pomoc. Musíte vyhledat pomoc. Sama svou psychiku nezvládnete. https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
  Eliška Říjen 5, 2017

  Dobrý den, jsme s partnerem 2 roky,čekáme spolu miminko Pořád mi říká jak chce aby jsem byla v klidu a nestresovala se Má tendenci se se mnou rozcházet hodně mě ponořit na dno a tam mi hodně hrát na city.A během té chvíle co se se mnou rozešel píše jakoby věci které mám udělat aby se ke mě zase vrátil Ví,že udělám cokoliv aby jsem ho měla zpátky Není to tak dávno,Rozešel se se mnou protože jsem jela se svým nevlastním bratrem za mojí nevlastní sestrou.Přijela jsem večer a ten večer se se mnou rozešel.A psal seznam na seznamu byla věc kterou jsem nechtěla udělat Ale to bych potom nedostala zpátky jeho.chtěl po mě abych mu dovolila sex s jinou ženou dokud prý neporodím dítě. Poraďte mi Děkuji
   Karel Chába Říjen 10, 2017

   Dobrý den, přirozeně pokud takové věci neschvalujete, tak vám doporučuji je nedělat. Nemůžete dovolit, aby využíval vaší slabosti. Stane se z toho precedens a hrozí vám, že bude chtít další a další věci, které jsou pro vás za čarou.
  Magdaléna Prosinec 8, 2017

  Dobrý den, žiji s manipulátorem a chci to nějak řešit. Nabízela jsem mu pomoc psychologa, to odmítl. Byli jsme spolu v manželské poradně, tam pracovnice tak zmanipuloval, že mu říkaly, jak je úžasný muž. Pokud nebude mít zájem se změnit, odejdu od něho. Zajímá mne ale hlavně jedna věc: Uvědomují si manipulátoři, že ostatními manipulují? Dělají to cíleně, aby získali nějaké výhody? Nebo jsou většinou natolik psychicky poškození, že si to vůbec neuvědomují a jsou opravdu přesvědčení o tom, že dělají jen oni správné věci, že oni jsou ti úžasní, a ostatní jsou špatní?
   Karel Chába Květen 25, 2018

   Dobrý den, mnoho z nich je přesvědčeno o správnosti svých názorů a chování. Někteří to ale dělají záměrně přímo s cílem manipulovat.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů