Jak poznáte, že vás verbálně zneužívá?

Většina lidí má dnes docela dobrou představu, co to je domácí násilí. Když se váš parter či partnerka snaží dosáhnout svého pomocí fyzického násilí, je to jasné a je třeba začít okamžitě jednat.

Násilí ve vztahu ale nemusí být pouze fyzické. Verbální zneužívání v podobě ústního napadání, různých nadávek či posměšků a následná dusná atmosféra ve vztahu, to dokáže člověku udělat z partnerského života opravdové peklo.

Ale jak poznat, že vás ten druhý verbálně zneužívá? Při jakých náznacích byste měli zpozornět?

Neustále si musíte dávat pozor na slova

Necítíte se ve svém vlastním domově v pohodě a bezpečí. Máte pocit, že si před svým partnerem či partnerkou musíte neustále dávat pozor na to, co říkáte. Bojíte se a musíte se vyhýbat nějakým tématům či konkrétním slovům, protože chcete předejít výbuchu partnera, o kterém víte, že by pak přišel.

Partner ničí vaše sebevědomí

Váš partner vás nepodporuje ve vašem životě a aktivitách. Právě naopak. Všechno vám zkritizuje. O vašich názorech tvrdí, že jsou hloupé, naivní nebo dětinské. Když za ním přijdete s nějakým novým návrhem, pouze se vám vysměje s tím, že je to tedy pořádná pitomost. Nenacházíte ve svém partnerovi zastání a oporu, kterou si zasloužíte. Tím zároveň trpí vaše sebevědomí a je to zdrojem dalších problémů.

Uráží vás, jste cílem jeho vtipů

Váš partner vás často slovně napadá. Nadává vám, uráží vás. Zesměšňuje vás či vaše názory. Často si z vás dělá krutou srandu, která vás zraňuje. Nestydí se dělat vtipy o vás ani před vašimi přáteli nebo dokonce rodinou.

Osočuje vás z přecitlivělosti

Kdykoliv partnerovi či partnerce oznámíte, že vás tyto slovní výpady a útoky zraňují a chcete si o tom s nimi promluvit, pouze vám oznámí, že na tom nevidí nic špatného a že vy jste pouze přecitlivělí. Že normální člověk by si z toho nic nedělal. Vyčítá vám, že se snažíte své problémy hodit na něho. Vidíte, že není ochoten vzít zodpovědnost za svůj podíl na problému.

Pokud si nedáte pozor, slovní útoky se mění ve fyzické

Uvědomujete si a obáváte se, že pokud si nedáte velký pozor, mohou se partnerovi slovní výpady snadno proměnit v násilí fyzické. Ať už napadne přímo vás, vaše děti nebo pouze ničí vybavení vaší domácnosti.

Máte pocit, že nikdy nemůžete v diskusi vyhrát

Ať už se spolu bavíte o čemkoliv, vždy zjišťujete, že si váš partner nějakým způsobem prosadí svůj názor. Máte pocit, že nikdy není po vašem. Žádná hádka neskončila k vaší spokojenosti. Vždy je po jeho.

To jsou nejčastější znamení, které vám pomohou odhalit, že vás partner či partnerka verbálně zneužívá. Pokud jste zjistili, že jste skutečně obětí verbálního zneužívání, přečtěte si článek Jak se bránit verbálnímu zneužívání. Nebo mě přímo kontaktujte a já vám pomohu tento komplikovaný a hlavně extrémně nepříjemný problém vyřešit.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů