Řešíte ve vztahu neustále nějaké problémy či neshody? Musíte vysvětlovat jedno nedorozumění za druhým? Nechápe váš partner vaše emoce nebo není schopen zvládat a ovládat ty vlastní? Možná je za tím fakt, že vašemu partnerovi či partnerce chybí emoční inteligence. Přitom bylo prokázáno, že lidé s vyšší emoční inteligencí umí být ve vztahu lepšími partnery a mívají spokojenější partnerské soužití.

Co je emoční inteligence?

Emoční inteligence je ve zkratce schopnost poznat a zvládat emoce vlastní a emoce ostatních lidí. Obecně se dá rozdělit na 3 základní dovednosti:

1. Schopnost rozpoznat emoce u sebe a u ostatních.

2. Schopnost použít emoce a aplikovat je při řešení úkolů či problémů podobně jako myšlení.

3. Schopnost zvládat emoce, včetně schopnosti regulovat emoce vlastní a schopnosti povzbudit nebo naopak uklidnit druhého člověka.

Jak poznat, že emoční inteligence vašeho partnerova je nedostatečná?

Existuje několik základních znamení, podle kterých můžete poznat, že vašemu partnerovi chybí emoční inteligence.

Prvním je neschopnost kontrolovat vlastní emoce. Pokud má váš partner náhlé záchvaty vzteku nebo se z ničeho nic bez jakéhokoliv důvodu dostává do euforie, naznačuje to, že postrádá tuto základní dovednost emoční inteligence.

Dalším náznakem je, že nemá ani páru o vašich emocích. Nepozná je z vašich neverbálních projevů, nerozumí jim a nechápe, co to znamená.

Neschopnost udržovat dobrá přátelství. Lidé s nízkou emoční inteligencí mají obvykle problémy udržet si silná přátelství se známými.

Neustále má kamennou tvář. Nejenom schopnost rozumět emocím ostatních je důležitá. Člověk také musí umět dávat najevo své emoce. Pokud na svém partnerovi nikdy nejste schopni poznat, jestli je šťastný nebo naštvaný, protože ani nehne brvou, pravděpodobně mu chybí emoční inteligence.

Nevhodné chování. Dělá nevhodné vtípky na pohřbu, není schopen poznat nebo si uvědomit, že je to ostatním nepříjemné. Neuvědomuje si, že dělá něco nevhodného. Neumí se vypořádat se smutkem. Není schopen soucitu, chybí mu empatie.

Bagatelizuje emoce jako celek. Emočně neobdaření lidé se často chovají nebo hovoří, jako že emoce vlastně nejsou vůbec užitečné a že jsou spíše na obtíž.

Nerozumí si se psem. Ne, počkejte, nesmějte se. Psi jsou velmi společenská zvířata s rozsáhlou schopností vyjadřovat emoce. Pokud váš partner není schopen tyto emoce rozeznat ani na psovi, který je dává okatě najevo, bude mu to dělat problém i u lidí a naznačuje to na nízkou emoční inteligenci.

Jak zvýšit emoční inteligenci

Emoční inteligence není pevně daná a je možné s ní pracovat. Pokud se tedy vašemu partnerovi emoční inteligence nedostává a je ochoten na tom zapracovat, je to možné. Jak na to se dozvíte v článku Jak si zvýšit emoční inteligenci. Pokud by se vám však nedařilo problémy související s nízkou emoční inteligencí partnera vyřešit, nestyďte se požádat o pomoc odborníka.

autor článku: Karel Chába