Rozhodla jste se, že chcete opustit svého manžela, že se chcete rozvést a nevíte, jak mu to máte říct? Nebo se bojíte jeho reakce? V následujícím článku vám popíši možnosti, jak říct manželovi, že je konec.

Chcete to skončit? Nejdřív se připravte

Pokud jste se rozhodla manželovi říct, že je konec, samozřejmě hodně záleží na tom, jestli spolu máte děti a společný majetek. To jsou totiž přirozeně hodně citlivé věci a kromě toho, že manžela nejspíše velmi zasáhne, že ho chcete opustit, budete spolu muset řešit péči o děti a majetkové vyrovnání.

Než manželovi řeknete, že je konec, určitě vám doporučuji, abyste si předem velmi dobře rozmyslela, a to nejlépe s tužkou a papírem v ruce, co mu vlastně chcete sdělit. Pokud se totiž například bojíte, že vás manžel bude přemlouvat, abyste to nedělala, bude vám slibovat, že se změní – to v případě, že vám na něm něco vadilo a jsou to důvody, proč ho opouštíte -, pak je velmi důležité udělat přesně to, co vám pomůže. Tedy zařídit se tak, že účel světí prostředky, a nedělat a nedovolit nic jiného. 

Řekněte mu, že je konec, a dejte mu čas

Myslíte-li si, že máte muže, kterého to, že mu řeknete, že je konec, sice zasáhne, nicméně nebude vám dělat problémy, pak nic nestojí v cestě tomu, abyste si s ním popovídala na rovinu. Abyste si sedli, vy jste mu sdělila, že se váš vztah chystáte ukončit, a pobavili jste se společně o tom, jaké podniknete kroky k tomu, aby to bylo možné.

Samozřejmě i v případě, že muž je rozumný člověk, který vám nebude dělat problémy, je potřeba dát mu čas, a to i několik dní, týden nebo dva, aby si v sobě konec vztahu zpracoval a prožil si šok, který ho pravděpodobně čeká.

Končíte s mužem vztah? Mějte jasnou představu, jak na to

Teprve potom, co si oznámení o konci vztahu manžel nějakým způsobem nechá odležet, má smysl se s ním bavit o podrobnostech toho, jak to uděláte. Určitě je důležité, abyste přišla s vlastními návrhy a neptala se na ně někoho, kdo k tomu všemu nemá žádnou motivaci, tedy vašeho muže, který se nechce rozejít a rozvádět, nenechávala všechno na něm a neptala se ho, jak a co vlastně chce udělat. stým koncem manželství.

Váš muž by si v ideálním případě měl o ukončení manželství představu také udělat, nicméně vy byste měla mít svou, a to co nejkonkrétnější. Rozdělte si celou věc na jednotlivé skupiny, na témata, a každou skupinu si dobře vydefinujte. Děti, peníze, bydlení, majetek a tak dále.

Když končíte vztah a muž myslí na sebevraždu

Pokud máte pocit, že váš muž bude na oznámení o ukončení manželství reagovat velmi hystericky, a bojíte se, že by něco mohl udělat, a to především sobě – bohužel i takoví lidé jsou -, pak vám doporučuji, abyste mu to řekla a opět mu dala čas. Zároveň ale v případě, že má nějakého dobrého kamaráda, někoho, koho vy znáte, zkuste jej kontaktovat, vysvětlit mu, jaká je u vás situace a že je konec, a požádat ho, aby byl s manželem v častějším kontaktu a dohlédl na něj.

Pokud by se bohužel stalo to, že by váš muž začal vyhrožovat sebevraždou, což se někdy  stává, pak rozhodně nedopusťte, abyste na tuto hru, která je opravu jenom v naprosto výjimečných případech brána ze strany toho, kdo vyhrožuje, vážně, přistoupila. Bude-li vás muž vydírat, bude vám například volat do práce, že jestli hned nepřijdete domů, že si něco udělá, pak je nejlepším způsobem, jak tuto situaci řešit, zavolat policii a záchranku. Vysvětlete jim, že jste manželovi řekla, že je konec a co se u vás děje, oni jsou na tyto věci připravení a školení a pojedou vašeho muže zachraňovat.

V případě, že by to opravdu myslel vážně, pomohla jste mu, pokud by to vážně nemyslel, pak je to prostředek, jak takového člověka odradit od toho, aby něco podobného zkoušel znovu. Nucený pobyt na psychiatrii, pokud někdo vyhrožuje sebevraždou, je většině lidí nepříjemný a je dostatečnou prevencí toho, aby takové věci už nedělali. V žádném případě nesmíte při ukončení vztahu na takovou hru přistoupit: dotyčný by zjistil, že na vás má páky, že to na vás funguje, a pak by se to mohlo dít donekonečna.

Jak oznámit, že je konec, násilnickému manželovi

Bojíte-li se, že by vás muž mohl napadnout, obáváte se, že bude mít násilnické sklony, nebo se už něco podobného dokonce stalo, pak vám radím to, že je konec, manželovi předem neříkat. Všechno si připravte, odstěhujte se ve chvíli, kdy není doma, a pokud mu konec chcete oznámit osobně, pak u toho mějte svědky, samozřejmě nejlépe někoho dospělého a někoho, kdo bude schopen vašeho muže zvládnout.

V těchto případech je opravdu důležité vědět, kam se odstěhujete, koho případně požádáte o pomoc, kdo s vámi bude u toho, až budete manželovi sdělovat, že je konec, a tak dále.

Řekněte muži, že je konec, a neprodlužujte to

Bez ohledu na to, se kterým z těch typů mužů se potýkáte, pokud jste se rozhodla z jakéhokoli důvodu říct manželovi, že je konec, a odejít, pak se vaše životy rozdělují a budete se opravdu muset řídit heslem, že účel světí prostředky. Spousta žen, které se mnou toto řeší, bohužel dělají velkou chybu: muže litují, a tak dělají různé ústupky, které nikam nevedou.

Různě věc oddalují nebo mu slibují něco, co stejně nechtějí dodržet, nebo dělají ústupky, které situaci jenom prodlužují a zhoršují. V případě, že se tedy rozhodnete muži říct, že je konec, věřte, že čím dříve mu bude naprosto jasné, že to myslíte vážně, a čím dříve to uděláte, tím více mu prospějete.

Dokud muž neuvěří, že konec myslíte opravdu vážně, dokud nepodniknete všechny kroky, které bude nutné udělat, počítejte s tím, že bude doufat, že to zvládnete, že se to nějak vyřeší. To je věc, kdy sice na jednu stranu bude mít naději, na druhou stranu ale bude prožívat nejistotu. Pro lidskou bytost není nic horšího, než nejistota, když neví, jak věci dopadnou. Ideální v takové situaci je, aby váš muž co nejdříve uvěřil a pochopil, že je skutečně konec, aby se s tím co nejdříve mohl vyrovnat.

Ukončete to, ale bez naschválů

Samozřejmě pokud to jenom trošku jde, nedělejte muži poté, co mu řeknete, že je konec, žádné naschvály. Tím, že se při tom máte řídit heslem, že účel světí prostředky, mám na mysli věci, které jsou nezbytně nutné k tomu, aby se situace ukončení vztahu co nejdříve vyřešila. Nemám ale určitě na mysli to, co je zbytečné nebo už za hranou, zbytečné naschvály, jako například to, že budete muži ukazovat, kdo je vaším milencem, vyprávět mu, jaké to s ním je, a tak dále.

Nevíte, jak muži říct, že je konec? Pomůžu vám

Nejste-li si jistá, že říct manželovi, že je konec, zvládnete, a bojíte se, že byste na poslední chvíli couvla, doporučuji vám, abyste vyhledala odbornou pomoc. Nechte se takovou situací provést někým, kdo se podobnými věcmi zabývá a kdo jim rozumí. Pokud si myslíte, že takovou pomoc potřebujete, jsem vám k dispozici. Obrátit se na mě můžete na stránce Konzultace, kde si můžete vybrat tu, jež vám bude nejvíce vyhovovat.

autor článku: Karel Chába