Chcete vědět, jak se cítí nevěrník, abyste se do něho mohli co nejlépe vcítit a případně efektivně řešit nevěru ve vašem vztahu? O tom se dočtete na následujících řádcích. 

Jak se cítí nevěrník přirozeně nelze paušalizovat a tvrdit, že všichni nevěrní se cítí stejně. Například psychopatické a sociopatické osobnosti žádnou vinu cítit nebudou, budou se v situaci, kdy jsou nevěrní, vyžívat a na odiv dávat svou moc a jedinečnost. Takových osobností je ale menšina a v dnešním článku se jimi zabývat nebudeme.

Pocity nevěrníka? Bývají dvojího druhu 

Existují nejčastější dvě podoby, jak se nevěrníci projevují a chovají navenek. Tou první je nevěrník, který se chová tak, že má právo na své štěstí, potažmo na nevěru. Druhou pak to, že je nevěrník nerozhodný, většinou ale ne arogantní nebo útočný, navenek své nevěry lituje.

Nejdříve se podívejme na to, jak se cítí nevěrník, který má pocit – a navenek se tak chová –, že má právo na své štěstí. Takto většinou jedná nevěrník, který byl po nějakou dobu ve vztahu nespokojený. Takový nevěrník si myslí, že jasně nebo různými nepřímými signály dával partnerovi vědět, že je nespokojený. A nevěru pak bude ospravedlňovat tím, že má právo na to, aby byl spokojený, a své štěstí si nenechá nikým vzít. 

Je to nevěrník, který s největší pravděpodobností ale cítí hluboko v sobě pocity viny a studu. Nemusí si je ale uvědomovat, možná si jich vědom je, možná ne. Nicméně navenek se k vám bude chovat tak, že bude možná až zlý. Bude vám říkat, jak celý vztah za nic nestál, jak po celou dobu trpěl, jak byl nešťastný. Nyní své štěstí ale našel a má na něj právo.

Často je to spojeno s tím, že se nevěrník chová jako puberťák: dává najevo, jak je zamilovaný, začne sportovat, moderně se oblékat. Mnohdy si také přestane všímat dětí, blízké rodiny, na všechny doslova kašle.

Jak jednat s nevěrníkem, který cítí, že má na své štěstí právo  

Pokud máte proti sobě nevěrníka tohoto typu, pak je nejlepším řešením jít mu pomyslně z cesty. Dejte mu čas a prostor na to, aby si svoji zamilovanost odžil, aby si prožil to, po čem touží. U těchto typů nevěrníků je totiž pro zachování naděje, že se k vám se vším všudy vrátí, velmi důležité, aby si odžili, po čem touží, o čem si myslí, že na to mají právo.

Takovému typu nevěrníka nemá cenu vymlouvat jeho činy, jeho nevěru.  Snažit se navrhovat řešení, nebo dokonce jít proti tomu, že je nevěrný, verbálně agresivnějším způsobem a tvrzením, že na to nemá právo, že vám ubližuje.  Jeho negativní chování vůči vám se bude ještě zintenzivňovat.

Sobeckého chování a urážek nevěrníka se snažte, seč vám budou síly stačit, nevšímat. Neberte vyjádření typu „celý vztah nestál za nic“ vážně. Tímto způsobem se nevěrník snaží navenek dávat najevo, že má právo na své chování, snaží se sám sebe a okolí přesvědčit o tom, že mu bylo křivděno a to, jak se chová, je v pořádku. Tímto způsobem se vyrovnaná s vědomými i nevědomými pocity viny a study.

Co dělat s nevěrníkem, který se cítí nerozhodný

Druhá nejčastější forma toho, jak se nevěrník cítí, je ta, že je svým způsobem nerozhodný. Nerozhodnost může být na škále od velmi velké, kdy nevěrník dokáže hned několikrát odejít za svým mileneckým protějškem a zase se vrátit, až po tu minimální. Tak či tak si ale takový nevěrník trvá na tom, že se se svým milencem dál vídá. Respektive je situací a svými emocemi a city k mileneckému protějšku ovládán, až vláčen.

Tento typ nevěrníka vědomě trpí, je velmi rozpolcený, velmi silně se trápí tím, co způsobil svému okolí. Často se zabývá také tím, jak ubližuje svému mileneckému partnerovi. Pokud proti vám stojí tento typ nevěrníka, pak musíte brát zřetel na to, že se cítí hodně špatně. Že cítí silnou vinu a pocit vlastní špatnosti. Abyste měli naději na to, že se z této situace co nejdřív vymotáte, měli byste mít pochopení pro to, že tento druh něvěrníka si se situací sám asi nedokáže poradit.

Je nerozhodný? Pochopte ho, ale nastavte mu hranice 

U nerozhodného nevěrníka byste proto sice měli respektovat, co se děje, ale zároveň byste měli nastavit jisté hranice. Takové hranice by mohly vypadat třeba tak, že svůj nevěrný protějšek sice pochopíte, ale současně po něm budete chtít, aby situaci začal řešit aktivně. Aktivně znamená, že v ideálním případně vyhledá odbornou pomoc a bude chodit do terapie. Je nutné,  aby svůj vnitřní konflikt a to, že neví, jak se má rozhodnout, mohl co nejdříve vyřešit.

Další druh hranice u něvěrníka, který je nerozhodný, spočívá v tom, že ho nebudete podporovat v jeho sebelítosti. To bohužel často vypadá tak, že podváděný se snaží chovat způsobem, jako by se nic nestalo. Nechce totiž ještě prohlubovat už tak těžké prožívání svého nevěrného protějšku. Nicméně toto chování pak může působit tak, že nekonečná nerozhodnost nevěrného je vlastně něco, co je v pořádku, a nevěrný nemá žádnou motivaci k tomu, aby se situací něco dělal. 

To znamená, že na jednu stranu byste nevěrnému měli dát najevo, že situaci chápete a svým způsobem respektujete, na druhou stranu byste ale měli stanovit jasnou hranici, jak by se se situací mělo zacházet a kolik energie jste ochotní jí dát.

Není vám ani po přečtení článku jasné, jak zjistit, jak se cítí nevěrný a jak situaci nevěry u váš řešit? Obraťte se ně mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. Rád vám pomohu. 

Související článek: Výčitky z nevěry 

autor článku: Karel Chába