Zamilovat se do kolegy v práci není zase až tak výjimečná situace. V článku se dozvíte, proč je tomu tak, a co dělat, když zamilovaná do kolegy být nechcete.

Proč se zamilujete do kolegy

Člověk se zamilovává logicky do osob se kterými je často v kontaktu, či se s nimi často setkává. Zamilovat se můžete i do osoby, kterou uvidíte jednou za měsíc, ovšem pravděpodobnost, že se zamilujete je zde menší. Pracoviště je takovým ideálním prostředím, kde se dá snadno zamilovat. Nevěry se dle statistik nejčastěji týkají osob, které se setkávají na pracovišti.

Důvodem je především to, že na pracovišti a s kolegy často trávíme mnohdy více času než doma s partnerem.  Navíc v práci chceme vypadat před kolegy dobře, chceme působit chytře, tolerantně, zkrátka ukazujeme se v tom nejlepším světle. S kolegy vás pak spojuje také to, že si můžete povídat o pracovních věcech, tedy téměř vždy máte téma k hovoru, sdílíte často podobné problémy a starosti v souvislosti s pracovištěm.

Už je pak krůček k tomu, že to začne mezi vámi a kolegou jiskřit. Není výjimkou, že začnete hovořit o věcech ryze soukromých, posléze si začnete třeba stěžovat na partnera či manžela (pokud jej máte). Můžete nabýt dojmu, že kolega vám rozumí. Můžete také u něj nacházet podporu, které se vám třeba doma nedostává. Najednou zjišťujete, že se s kolegou cítíte lépe než doma s partnerem, těšíte se do práce a možná už je vám jasné, že jste se do kolegy zamilovala.

Tedy jednou z hlavních příčin, že se zamilujete do kolegy je, že jste emocionálně nenasycená ve svém primárním vztahu. Můžete být také emočně nevyrovnaná a nevěrou si to kompenzujete. Dokazujete si svou hodnotu. Zamilovat se do kolegy ve většině případů není žádnou náhodou, jak si většina lidí myslí a komentují to slovy „já jsem nic a nikoho nehledal“. Ano, vědomě jste nikoho opravdu hledat nemusela. Ale vaše nenasycené potřeby skrze vaší nevědomou stránku mysli ano.

Zamilovanost do kolegy je nebezpečná

Aférka s kolegou na pracovišti je bruslení po velmi tenkém ledě. To především proto, že zamilovanost může ohrozit vaše chování a tím i profesionalitu na pracovišti. Dále si mohou spolupracovníci vaší aférky všimnout, a hrozí tak nejen prozrazení ale i pomluvy na pracovišti (můžete dokonce kvůli svému poměru přijít o práci).

Také je zde i velké riziko, že zprávu o vašem poměru na pracovišti nějaký dobrák donese vašemu partnerovi. Je tedy lepší se na pracovišti nezamilovat a pokud se tak již stane, raději z toho včas vycouvat a od kolegy se odmilovat.

Jak se odmilovat od kolegy?

Uvědomte si, že zamilovanost je iracionální a nedá se ani jednoduše odehnat ani přivolat. Racionální úvahy a přání, že to včas zastavíte, že jakmile vám zamilovanost do kolegy přeroste přes hlavu, tak to ukončíte se v drtivé většině případů budou míjet účinkem. Zůstane jen u vašeho přání a milenecký vztah bude pokračovat dál bez vaší kontroly.

Zatímco muži mohou vše brát jen jako běžné malé rozptýlení na pracovišti, ženy se často do kolegy zamilují tak, že to ovlivní nejen jejich práci ale mnohdy i jejich primární vztah.

Proto v momentu, kdy si prvně uvědomíte, že jste se zamilovala (nebo, že by se to mohlo stát) do kolegy musíte začít okamžitě jednat. Nejlepší možností, jak se odmilovat od kolegy je změnit pracoviště a s kolegou se přestat vídat. V době největší zamilovanosti už budou vaše šance minimální. Tak jako tak bude ukončení značně bolestivé, ale čas vám pomůže. V případě, že máte možnost pracoviště změnit, nechcete rozbít svůj vztah s partnerem a máte třeba i děti je tato volba jasná.

Samozřejmě ne vždy lze takto jednoduše pracoviště změnit a od kolegy se odmilovat. Pokud zůstáváte na jednom pracovišti a rozhodnete se od kolegy odmilovat, budete muset více použít svoji vůli a logicky si zdůvodnit, jaké problémy vám může takový vztah na pracovišti přinést. Uvědomte si, že kolegu vidíte zatím jen v tom nejlepším světle.

Ani kolega do kterého jste zamilovaná nemá jen skvělé vlastnosti a v normálním životě, by vám to nemuselo vůbec fungovat.

Bohužel tím, že se budete každý den s kolegou vídat (zkuste kontakt co nejvíce omezit), může být odmilování se od něj těžké. A to i přesto, že si logicky zdůvodníte, že takový románek nemá smysl a více vám ublíží než pomůže. Svoji roli v odmilování se od kolegy totiž budou hrát i jiné než vědomé procesy.

Jasně řekněte svému milenci, že je konec. Dohodněte si pravidla, jak se k sobě teď budete chovat, abyste co nejvíce eliminovala možnost zamilovanost s kolegou rozvíjet. Buďte na sebe i kolegu tvrdá a neúprosná ve vyžadování dohodnutých pravidel. Jděte den po dni a vaše šance, že to zvládnete bude větší.

Když se chcete odmilovat od kolegy zaměřte se na sebe

To, že jste se zamilovala do kolegy, má také souvislost samozřejmě s vámi, především s vašimi nenaplněnými tužbami a potřebami. Zkuste si uvědomit, co vám chybí u vašeho stálého partnera. Je to jen trocha vzrušení, které hledáte nebo je spíše problém hlubší? Jste schopná o svých potřebách s partnerem mluvit?

Zkuste se zamyslet nad tím, co je ve vašem vztahu špatné a co naopak dobré. Možná si teď myslíte, že už svého partnera nemilujete, protože jste se zamilovala do kolegy. Ale v případě, že by mezi vámi došlo k rozchodu, je docela dobře možné, že by vás překvapilo, jak vám partner chybí.

Odmilování se od kolegy bude muset jít tedy ruku v ruce se snahou zlepšit váš primární partnerský či manželský vztah. To pak především tak, aby vám v něm bylo dobře. Nebudete tak mít potřebu se více svěřovat například kolegovi v práci, když tuto potřebu naplní váš partner či manžel. Nebo se pokusíte se svým partnerem si najít více času, který budete aktivně trávit spolu.

Důležité je také rozklíčovat problém, který vedl k tomu, že jste se zamilovala do kolegy. Poté se snažit tento problém eliminovat. Pokud se vám to samotné nebude dařit, budete muset možná navštívit partnerského poradce. Ten vám může doporučit přesné postupy vhodné právě pro vás. Každý vztah je totiž značně individuální, řešení je závislé např. na stádiu ve kterém se vztah právě nachází, či problémech se kterými se potýká.

To, co v jednom vztahu nezpůsobuje žádný problém může naopak v jiném velký problém způsobovat, a to třeba zrovna takový, že se nakonec zamilujete do kolegy. Důležitá je tedy prevence a to mít spokojený vztah. Pak je riziko, že se zamilujete do kolegy a budete se muset bolestivě odmilovávat daleko menší. 

Pokud jste v situaci, kdy nevíte jak se zbavit zamilovanosti či vám milostný poměr způsobuje problémy a nevíte, co dělat, neváhejte se obrátit na mě  v sekci konzultace.