Jak se omluvit za nevěru a nezpůsobit ještě víc bolesti? Jak se omluvit za nevěru a správně započít s navracením důvěry do vztahu? To a víc se dočtete v následujícím článku.

Co neříkat, když se chcete omluvit za nevěru

Na úvod pojednání o tom, jak se omluvit za nevěru, se zaměříme na to, co byste určitě říkat a slibovat neměli. Pokud se chcete opravdu omluvit, respektive chcete, aby vám protějšek uvěřil, pak byste neměli používat prázdné a často iritující fráze typu „už se to nestane, nic to nebylo, nic to neznamenalo, milenecký protějšek pro mě nic neznamená“.

Když budete říkat tyto věci, může a často to tak opravdu vypadá, že jste nevěru páchali jen tak pro nic za nic. Tak, že si vůbec neuvědomujete, že jste svému protějšku nějakým způsobem ublížili. Na jednu stranu pak vypadáte jako bezcitný člověk, na druhou stranu jako někdo, kdo koná věci absolutně bez rozmyslu. To samozřejmě vůbec nemůže v podvedeném partnerovi vyvolávat pocit a naději na to, že byste se situací mohli něco udělat. Jak byste se tedy za nevěru měli co nejlépe omluvit?

Když se chcete omluvit za nevěru, dejte si s tím práci a počkejte pár dní

I když bychom si mohli přesně nadiktovat věty a to, co máte říct, nejspíš by to pak z vaší strany nebylo upřímné a přirozené. Proto si budete muset dát upřímnou práci s tím, abyste se omluvili co nejlépe.

V první řadě byste si měli uvědomit, že váš podvedený protějšek potřebuje prostor a čas, aby po zjištění nevěru ustál a srovnal se s prvním velkým a asi nejhorším nárazem. Tudíž je důležité načasování. Určitě nedoporučuji, abyste se – a ještě k tomu opakovaně – začali za nevěru omlouvat doslova pár minut poté, co se stala. Šok vašeho protějšku může být tak velký, že vůbec nebude v rámci své bolesti mít kapacitu na to, aby vaši omluvu reflektoval, natož přijal. Za nevěru se tedy omlouvejte až několik dní poté, co se provalí, a až nejhorší a největší emoce odezní. 

K omluvě za nevěru připojte vysvětlení i návrh nápravy

Další důležitou věcí je, že k omluvě za nevěru rozhodně nebudete přistupovat naivně. Tím mám na mysli to, že vám s největší pravděpodobností nepomůže jen to, že řeknete „promiň, mrzí mě to, byla to blbost, budu se snažit to napravit“. Samozřejmě něco takového v základu říci můžete, je to minimum, ale zároveň byste k vaší omluvě za nevěru měli připojit to, proč se stala. A ještě lépe to, co se pokusíte udělat, jaké konktrétně kroky uděláte, aby se už neopakovala.

Abyste se mohli za nevěru opravdu efektivně omluvit, měli byste si sami za sebe nejprve dobře promyslet, co je jejím cílem. I když se to může zdát zbytečné a naprosto jasné, není to pravda.

Každý člověk je jiný, každý člověk sleduje své jedinečné cíle, a proto by si každý měl velmi dobře rozmyslet, čeho ve finále opravdu chce dosáhnout tím, že se za nevěru omluví. Je určitě rozdíl mezi tím chtít, aby protějšek netrpěl, snahou situaci napravit a vrátit do vztahu důvěru. A tím, když tomu, kdo byl nevěrný a chce se za to omluvit, jde hlavně o to, aby neztratil svoji dlouho budovanou tvář a dokonalého milujícího partnera atd.

Ujasněte si cíl, až pak se za nevěru omlouvejte 

Od toho, jaký je váš cíl, se pak bude samozřejmě konkrétně odvíjet to, jak se ke své omluvě za nevěru postavíte. To by mělo být tím, co bude hlavním tématem vaší omluvy. Z toho vyplývá, co jsme si už jednou řekli, a to že většinou opravdu nebude stačit, když řeknete „promiň, mrzí mě to“. Pokud chcete naplnit svůj cíl, budete se na něj při své omluvě muset velmi dobře zaměřit.

Pokud chcete se svou omluvou za nevěru uspět, pak je většinou dobré připravit si také jednoduché, ale výstižné vysvětlení. Takové, ve kterém se bude soustředit na příčinu vaší nevěry, na to, proč jste nevěrní byli. Asi jen málokdo z podvedených se nebude ptát na to, proč se to stalo, proč zrovna ty, proč zrovna mně. 

Co bude následovat? Promyslete si to ještě před omluvou 

Jakmile si tedy uvědomíte svůj cíl, to, proč se chcete omluvit, jakmile si ho dobře stanovíte a uvědomíte si příčiny své nevěry, připravte si co nejkonkrétnější představu a kroky k tomu, jak situaci napravit a jak se posunout.

Opět není možné nadiktovat jeden univerzální postup: hodně záleží na vaší osobnosti, na tom, co se stalo, jaká byla příčina a čeho chcete dosáhnout. Pokud je například vaším cílem to, abyste se z nevěry opravdu oba dva poučili, abyste nedělali chyby, které jste dělali před tím, než se stala, pak byste se měli zaměřit na toto téma.

V případě, že jste byli nevěrní proto, že váš protějšek dlouhodobě nenaplňoval vaše potřeby, neměl na vás čas, nevšímal si vás, pak byste se měli bavit o tom, jak se naučit mluvit o vašich potřebách. O tom, jak zajistíte, že se pravidelně sejdete a budete mluvit nejen o provozních věcech, co s dětmi, co uvaříte, jak se mají rodiče, ale jeden o druhém a o tom, co kdo z váš prožívá a co potřebuje.

Je tedy potřeba opravdu konkrétní plán a návrh. Aby podváděný mohl vaší omluvě skutečně uvěřit, je nezbytné, aby bylo cítit, že to myslíte vážně, že jste se nad svojí omluvou a chováním zamysleli. A že jste přemýšleli nad tím, jak nevěru co nejlépe vyřešit a odčinit.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, jak se omluvit za nevěru, nezoufejte. Vyberte si z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.

Související článek: Jak vysvětlit nevěru 

autor článku: Karel Chába