Jak se přestat hádat

Na světě je jen málo lidí, které hádky baví a kteří je vyhledávají. Přesto hádky bohužel patří do výbavy většiny vztahů a těžko bychom asi hledali někoho, kdo se ve vztahu nikdy nepohádal. To ale neznamená, že když jsou hádky fenomén tak rozšířený, že byste se s nimi měli smířit anebo je dokonce brát jako nutné zlo, které vás vaším vztahem provází. Zároveň byste se na hádky neměli dívat jako na důkaz toho, že se s partnerem nemáte rádi, že spolu nechcete být, že o vás váš protějšek nestojí a že se více zajímá o sebe.

Mluvením hádky nevyřešíte

Smutným faktem, který prostupuje dnešní společností je, že nás nikdo neučí vztahovým dovednostem nebo základům psychologie. Nikdo nás neupozorňuje na to, že bychom se spolu s partnerem měli začít skutečně dorozumívat, abychom se ve vztahu mohli někam posunout. A tak většina lidí bohužel věří, že pokud se svým protějškem mluví a vyměňují si informace, je to všechno, co pro danou situaci mohli a měli udělat. Pokud tento postup nefunguje, myslí si, že je vina na straně partnera.

Mluvit jsme se naučili, když nám byly asi dva roky, a připadá nám to tak samozřejmé jako to, že každý den vyjde slunce. Proto většina z nás nehledá chybu v tom, jakým způsobem si informace předáváme, jak vytváříme atmosféru našeho vztahu a jak se na našeho partnera díváme. Pravda je ale taková, že zatímco všichni umíme mluvit, jen málokdo umí skutečně komunikovat.

Komunikujte spolu, hádky ustanou

Komunikace je nástroj, jehož použití má svá jasně daná pravidla. Každé z těchto pravidel je přitom třeba naplnit, abychom se neodklonili od našeho cíle, kterým je opravdová dohoda s naším partnerem.

Chcete-li mít jasnější představu, o čem je řeč, projděte si článek „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“. Než se do něj začtete, a to nejlépe oba dva, je potřeba, abyste si uvědomili několik věcí, podle kterých byste měli postupovat.

Za prvé, změnu musíte chtít oba dva. Oba dva musíte pochopit, že vaše investice – časová, emocionální, energetická – do toho, že se naučíte pravidlům komunikace, má smysl. Tato pravidla vám totiž následně budou pomáhat a ulehčovat každodenní život ve vašem vztahu.

V přechodné době se nehádejte, učte se komunikovat

Dohodněte se na tom – a vzájemně se v tom podporujte -, že od teď začnete něco měnit. Zároveň s tím si stanovte přechodnou dobu, tzv. dobu hájení, která může trvat například 3 měsíce a po kterou se budete učit spolu komunikovat. Po tuto dobu nebudete mít na svůj protějšek žádné nároky. Mnohé mu odpustíte, na mnohé nebudete upozorňovat, kvůli mnohému se na něj pokusíte nezlobit a neurážet se. A hlavně – nebudete se hádat. Změnu zkrátka nemůžete očekávat hned.

Stejně jako jste se v dětství učili mluvit – začínali jste s jedním, ne příliš srozumitelným slovem, a teprve postupně jste si rozšiřovali slovní zásobu a učili se skládat věty -, stejně tak se musíte učit komunikaci. Je to samozřejmě už mnohem jednodušší a rychlejší, ale pořád je to učení a jako k učení k tomu také musíte přistupovat.

Přestaňte se hádat, pracujte na kompromisu

Pokud jste se tedy dohodli na tom, že se začnete učit, a stanovili si přechodné období, začněte se zabývat článkem. Vysvětlete si jednotlivé body, které v něm najdete a pobavte se o tom, jak je chápete. Dohodněte se na tom, že si alespoň dvakrát týdně na půlhodinu až hodinu sednete a budete diskutovat o tom, co jste se z komunikace naučili. Teprve pak se začněte zabývat tím, abyste se dohodli a napříště už se vyhnuli hádkám.

K tomuto všemu přidejte ještě jednu důležitou věc, a to je atmosféra, to, jak se chováte. Nikomu nepomůže, když se naučí pravidla a bude podle nich jednat, ale v bodě, ve kterém máte dosáhnout kompromisu, si zase budete každý stát za tím svým, budete se dohadovat, čí pravda je důležitější a lepší, a na tom se zaseknete.

Jedna pravda neexistuje, nebojujte za ni

K dovednostem komunikace, které se naučíte, je nezbytně nutné osvojit si zásadní pravidlo, které říká, že každý z partnerů má svou vlastní pravdu, své jedinečné psyché, které vnáší do společného vztahu. Každý se na svět dívá ze svého úhlu pohledu, který nikdy není stejný jako ten partnerův.

Vztahy, respektive partnerská komunikace je navíc o to komplikovanější, že v ní proti sobě stojí muž a žena. Jen málokdo si uvědomuje, že svět muže a svět ženy jsou naprosto odlišné. Většina lidí si myslí, že jeho partner vidí svět ze stejného pohledu jako on. To je samozřejmě nesmysl a častý zdroj hádek ve vztahu.

Hádky nepomůžou, komunikace nemá vítěze

Naučit se pravidlům komunikace je základ, ale samo o sobě to nestačí. K tomu, aby se váš vztah posunul, a vy jste se přestali hádat, se mezi sebou musíte chtít domluvit. Naučte se, že komunikace nemá vítěze. Nepřistupujte k věci tak, že chcete vyhrát, že si pro sebe chcete urvat co možná nejvíc. Začněte přemýšlet tak, že zvítězit musíte oba dva.

Bojujete-li sami za sebe, můžete zvítězit maximálně v několika dílčích bitvách, ale válku nevyhrajete. Dlouhodobě váš vztah nebude spokojený a vy se s partnerem nikdy nepřestanete hádat. Pokud vztah nezačnete vnímat jako společnou bitvu, pokud nebudete ochotni z něčeho slevit a pro druhého něco udělat, aniž by nejprve on něco udělal pro vás, nemáte šanci se nikam posunout a hádky budou i nadále vaším každodenním chlebem. Pokud si toto uvědomíte, začnete dělat velké pokroky.

Je vztah s vaším partnerem prostoupený hádkami a vy si ani po přečtení článku nejste úplně jistí, co byste měli podniknout, abyste to změnili? S podobnými situacemi mám mnoho zkušeností. To, že si sami nedokážete poradit nebo to zvládnete jen částečně, neznamená, že spolu nemůžeme najít cestu, jak se posunout dál a dostat váš vztah tam, kde si ho přejete mít. Podívejte se pod odkaz Konzultace, kde najdete druhy konzultací, které nabízím, a neváhejte se na mě obrátit.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů