Pokud si nevíte rady, jak se rozejít s přítelem, pak byste si měla přečíst tento článek, který vám v tom pomůže.

V článku si popíšeme nejčastější situace, když se chcete s přítelem rozejít a možnosti, jak se v takových situacích můžete zachovat.

Přítel je rozumný a dá se s ním o rozchodu normálně mluvit

Tahle varianta je „nejpříjemnější“ a nejjednodušší. Při této variantě si předem promyslete, co partnerovi chcete říci. Pokud se s ním chcete rozejít, možná bude chtít znát důvody, proč to chcete. Klidně si je vypište na papír, proč se s ním chcete rozejít. Pokud máte tu potřebu, můžete mu také říci, co na tom vztahu bylo dobré, co vám ten vztah dal.

Pamatujte ovšem na to, že vaším cílem na konci rozhovoru je to, abyste daný vztah ukončila. Proto si dejte za cíl, že na konci společné debaty jasně a se vší vážností řeknete, že je konec. Dávejte pozor, aby vaše vyjádření nevyznělo na partnera tak, že tomu nebude věřit. Pak by se mohlo stát, že vás přítel bude chtít nahánět, abyste se vrátila. To se ovšem může stát i v případě, že mu to jasně řeknete. Je však důležité, aby bylo jasné z vašeho vyjádření, že vztah končíte a že není žádná jiná varianta.

Je přirozené, že pro vás rozchod s přítelem může být složitější v situaci, kdy spolu bydlíte či máte společně děti. Pokud nemáte kam odejít, nemáte rodinu či známé, pak by bylo vhodné si vzít tužku a papír a napsat si vše, co je nutné zařídit, co vše si potřebujete ověřit, kam potřebujete zavolat, na koho se obrátíte a na co se zeptáte, atd. Pokud to takto uděláte, když se chcete rozejít s přítelem, pak budete mít jasnější představu a nebudete se tolik bát.

Když se chcete rozejít s přítelem a jsou tam i děti, pak byste se měli společně s přítelem domluvit na tom, co jim řeknete, jaké jim vysvětlíte důvody. Vysvětlit byste jim to měli společně, vystupovat před nimi byste měli tak, aby bylo vidět, že jste se opravdu slušně dohodli, že se rozcházíte. Měli byste se k tomu vyjádřit oba dva, aby děti věděly, že je to rozhodnutí obou. Děti by také měly vědět, že o maminku a tatínka nepřicházejí tím, že se rozcházíte.

Chcete se s přítelem rozejít, ale máte strach

Strach můžete pramenit z toho, že se s přítelem rozejít nezvládnete, nebo že vás přítel bude nahánět a budete mít strach, že to nevydržíte a budete se k němu chtít vrátit. Pokud by strach byl natolik velký nebo dokonce máte zkušenost, že jste několikrát odejít chtěla a nepodařilo se vám to nebo jste odešla a vrátila jste se, pak doporučuji návštěvu odborníka.

Můžete si pomoci psychoterapií nebo navštívit partnerského poradce a situaci probrat. Důležité je, abyste začala pracovat se svou psychikou natolik, že se posílíte a posunete se do takového stavu svého sebevědomí, že budete schopná přítele opustit a rozejít se s ním, když s ním nechcete být.

V případě, že ten strach není o tom, že se bojíte, že to nezvládnete vy, ale máte strach z přítele, který může být agresivní nebo vám vyhrožovat, pak doporučuji, abyste se spojila s někým, kdo vám může pomoci. Např. spojte se se svými blízkými, aby vám pomohli, aby vás podpořili.

Setkávám se velmi často s tím, že v těchto případech, kdy je přítel agresivní, vyhrožuje či použil i násilí, pak se za to ženy velmi často stydí a nikomu to nechtějí říci. Sami se tak uzavírají do beznaděje, že z toho vztahu nejde odejít. Doporučuji tohle překonat a požádat o pomoc někoho blízkého. Pokud nikoho takového nemáte, můžete si na internetu najít různé neziskové organizace, které pomáhají týraným ženám v těchto situacích.

I v tomto případě je dobré pracovat s tužkou a papírem a předem si napsat, co je nutné zařídit, když se chcete s přítelem rozejít. Pokud odcházíte od někoho, koho se bojíte, pak doporučuji v takovém případě do poslední chvíle nic neříkat.

Možná vám to může připadat trapné, příp. ženy mi popisují, že cítí pocity viny s tím, že by to muži neměly říkat a on by to neměl do poslední chvíle vědět, i přestože je na ně zlý. Nicméně musíte myslet především na sebe a uvědomit si, že někdy to jinak nejde, když je to taková situace. Samozřejmě ani neříkat, kam se chcete odstěhovat.

K příteli cítíte vděčnost, příp. máte pocit, že rozchod by neunesl

Pokud jste se rozhodla, že se s přítelem chcete rozejít, pak si promyslete, jaké máte možnosti. To nejdůležitější v této variantě je to, abyste se nenechala vtáhnout do debaty. Pokud víte, že přítel, s kterým se chcete rozejít, bude trpět a je na vás hodně závislý a očekáváte, že vás bude přemlouvat, abyste zůstala.

Pokud se s ním chcete rozejít, je zde klíčové to, abyste mu rozchod oznámila a co nejdříve to ukončila a dále o tomto tématu s ním nediskutovala. Pokud totiž váháte, je vám přítele líto, velmi často se stává, že neustálým rozebíráním vašeho rozchodu ve vás přítel může vzbudit pocity viny a vy neodejdete.

Pokud to chcete ukončit a rozejít se, pak mu to oznamte a dále se s ním o tomto tématu již nebavte. Jednoznačně a striktně si stůjte za svým, nedovolte mu žádné debaty. Nenechte se vtáhnout do debat a zdánlivých drobností typu „kdy si přijedete pro zbylé věci“, atd. Pokud máte děti, společný majetek, předem si to všechno promyslete, jak to chcete. Připravte se na to a oznamte mu to. Postavte to tak, aby to bylo spravedlivé. Někdy si něco nemůžete spravedlivě rozdělit, např. psa či děti, ale vždy se dívejte na to, co pro ně bude nejlepší.

Pokud si stále ještě nevíte rady s rozchodem, váháte, nevíte, zda děláte dobře, příp. jak to nejlépe ve vaší situaci udělat, obraťte se na mě a já vám rád s tímto pomůžu. Domluvte si  konzultaci zde.  

autor článku: Karel Chába