Možná se právě nacházíte v období krátce po rozchodu a nevíte, jak se s rozchodem co nejdříve vyrovnat. Stále na svého bývalého partnera musíte myslet? Máte třeba i výčitky, že jste se rozešli? Pojďme se společně podívat, jak se s tímto problémem vyrovnat, abyste se opět cítili dobře.

Předně si musíme vysvětlit, co se s námi děje v období krátce po rozchodu. Lépe tak pochopíte své chování i možné důvody, proč se s rozchodem nemůžeme vyrovnat. Většina z nás se po rozchodu bude cítit, jako že jsme selhali, že jsme méněcenní. Něco jako, že nejsme dobří partneři. Dokonce můžeme mít pocit, že bez našeho bývalého partnera život nemá smysl. Tyto naše pocity se mohou rozvinout až do depresí, kdy se nám do ničeho nechce a nic nás nebaví.

S rozchodem se vyrovnáte, pokud se budete sami cítit dobře

Častokrát jsou lidé po rozchodu k sobě až moc sebekritičtí. Žijí ve falešném domnění, že jejich bývalý partner byl tak dokonalý a skvělý, že si nikoho takového už nikdy nenajdou. Nebo se utápějí v představě, že bez bývalého partnera jejich život už nebude pro ně tak hodnotný. Toto se ale děje z důvodu, že sami sobě dostatečně nevěří a pochybují o sobě. Tím se pak dostávají do začarovaného kruhu a s rozchodem se nemohou vyrovnat.

Pro tyto lidi by nebyl žádný problém si najít nového partnera, kdyby si věřili a vyrovnali se s rozchodem. Byli by schopni si najít opět někoho pro ně úžasného a skvělého. Vždy je to o našem vnitřním nastavení a naší sebedůvěře. Díky našemu vnitřnímu nastavení do vztahu vstupujeme s tím, že nevědomě po partnerovi chceme podporu. Chceme pocit bezpečí a zhodnocování vlastní osobnosti. To si můžeme uvědomit právě po rozchodu, kdy se nám nedaří se s rozchodem vyrovnat.

V době po rozchodu si také můžete uvědomit, jak moc jste na partnerovi závislí. Právě tím, jak se vám po něm stýská. Jak máte stále pocit, že ho potřebujete, nejlépe poznáte, že jste v nějaké míře závislí. Je to vcelku běžné mít tyto pocity. Každý vztah je vlastně závislost. Čím silnější závislost, tím více na partnerovi „visíme“ a doufáme, že nám život zařídí k naší spokojenosti. Samozřejmě po rozchodu se nemáme na koho spoléhat a proto tolik trpíme a je pro mnoho z nás těžké s rozchodem vyrovnat.

Netrapte se, že se s rozchodem nemůžete lehce vyrovnat

Často nám nejde se s rozchodem vyrovnat tak rychle, jak bychom si přáli. Je to dáno i tím, jak hodně si rozchod vyčítáme a jak moc se obviňujeme z rozpadu vztahu. Některým lidem to dokonce dělá dobře a litují se a obviňují se více, než by bylo záhodno. Myslí si, že takto mají šanci něco spravit nebo dokonce vrátit vztah. Bohužel si ale neuvědomují, že tímto chováním si jen způsobují větší bolest a prodlužují jejich možné vyrovnání se s rozchodem.

Pokud vám záleží na vaší osobní vyrovnanosti a chcete se s rozchodem co nejrychleji vyrovnat, nesmíte se neustále za rozpad vašeho vztahu obviňovat. Alespoň ne přehnaně. Je samozřejmé, že oba partneři mají na rozchodu společnou vinu. Pokud to ale přeháníte se sebeobviňováním, pak se ve skutečnosti podvědomě s rozchodem vyrovnat nechcete. Stále nevědomky doufáte, že se vám podaří vztah ještě vrátit.

Nepodléhejte ani negativním pocitům nebo dokonce depresím, které se u vás mohou v tomto období objevit. Pokud se s rozchodem opravdu chcete vyrovnat, je nutné, abyste naopak pracovali na vaší sebedůvěře. Nejlepší cestou je neposlouchat vaší mysl, která vám často bude nutit názory, že nyní už nic nemá cenu. Pravděpodobně vás nebude nic bavit. Zkuste se nenechat těmito negativními hrátkami vaší mysli ovlivnit. Nejhorší by opravdu bylo, se nechat vaší myslí ovlivnit a upadat do depresí.

Vyrovnat se s rozchodem, ale neupadnout do deprese

Někteří lidé mají v tomto období, kdy se snaží vyrovnat s rozchodem, sklony se uzavírat do sebe, izolovat se nebo upadají do depresí. Proti tomuto je třeba vědomě bojovat. Nejlepší cesta, jak neupadnout do hluboké deprese, je začít si plánovat své aktivity. A to jak v týdnu po práci, tak i na víkend. Toto je velmi důležité a vám to může dodat i pocit, že jste schopni se svým životem sami něco dělat. Zároveň svému ex-partnerovi nedáváte už takovou moc nad svým životem, což vám usnadní se s rozchodem vyrovnat mnohem rychleji.

Zkuste si popsaným způsobem naplánovat i několik týdnů dopředu. Naplánujte si celodenní výlety na víkendy a nejlépe s někým. Tak budete mít alespoň pocit, že nejste sami a zároveň výlet jen tak lehce neodřeknete. Opět, pokud si s vámi bude pohrávat vaše mysl a nutit vám, že vás to nebude bez bývalého partnera bavit, nenechte se oblomit. Naopak. To, že vyrazíte na výlet vám pomůže se nepropadat hlouběji do depresí a vám se podaří se o to rychleji s rozchodem vyrovnat.

I přes negativní pocity se snažte být stále sami zodpovědní za svůj život. Buďte kreativní, společenští a soběstační. Takto se vám podaří s vaším rozchodem vyrovnat co nejrychleji. Zároveň si i sami sobě dokážete vaši sebehodnotu a spokojenost sami se sebou. Dodržujte vaše plány a zkuste si i najít nové koníčky nebo se vraťte k věcem, které jste dávno chtěli vyzkoušet, ale nenašli jste na ně čas. Čím více budete soběstační, tím rychleji se vyrovnáte s vaším rozchodem.

Pokud byste si nevěděli rady ani po přečtení tohoto článku, obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Rád vám pomohu si definovat, co je třeba začít dělat, co zlepšit a pojmenujeme i konkrétní možnosti.

autor článku: Karel Chába