Máte podezření na nevěru? Nebo jste si dokonce jistí, že vás protějšek podvádí? Přemýšlíte, že tohle téma ve vztahu otevřete? Pak pokračujte ve čtení tohoto článku, abyste zjistili, jak to nejlépe udělat a zeptat se na nevěru.

Situace ohledně nevěry je nepříjemná a zraňují. Někdy se můžete nacházet v situaci, kdy jste si nevěrou jistí, protože k ní máte nějaké důkazy, ale váš protějšek o tom neví, že vy to víte. Někdy se můžete nacházet v situaci, kdy si jen myslíte, že je vám druhý nevěrný. Ať už je to první nebo druhý případ, málokoho to nechá v klidu. Většina z nás tuhle situaci potřebuje se svým protějškem řešit, abyste se dostali do stavu, kdy vám bude zase dobře.

Pokud se rozhodnete, že se zeptáte na nevěru, pak to nedělejte bezprostředně poté, co nevěru zjistíte. Nechte odeznít ty nejsilnější emoce, uklidněte se. Dopřejte si nějaký čas. Ujasněte si, jakým způsobem debatu otevřete a povedete. Vezměte si tužku a papír a napište si body, o kterých chcete mluvit. Obvykle na prvním hovoru o nevěře závisí to, jak to bude celé dál probíhat. Zda se nevěrný protějšek do sebe uzavře, začne útočit nebo bude sdílný.

V následujících řádcích vám popíšu několik způsobů, jak se můžete zaměřit na nevěru a jak se na ní zeptat.

Myslíte si, že nevěrný protějšek s vámi bude nevěru aktivně řešit

Tohle přesvědčení či jistota vychází z vaší společné historie, jak fungujete ve vztahu. Pokud víte, že jste k sobě ve vztahu otevření, umíte si sednout, aktivně řešit problémy či krize ve vztahu, pak je tento způsob komunikace vhodný právě pro vás.

Doporučuji, abyste na svůj protějšek neútočili, ale domluvili jste se na tom, že si v klidu sednete a tuhle situaci budete řešit. Nejdřív se pokuste svému protějšku popsat, jak jste se v posledních týdnech či měsících cítili. Je důležité, abyste popisovali to, jak vy se cítíte, jak vy to prožíváte. Nemluvte o tom, co vám druhý způsobuje, když se ho ptáte na nevěru, ve smyslu toho: „Ty děláš to a to, díky tobě se tak a tak cítím, atd.“

Velmi důležité je mluvit o sobě stylem: „Já se cítím tak a tak, já prožívám to a to, mně je poslední dobou tak a tak, na základě těchto indicií, které mám, prožívám to a to.“ Je to důležité k tomu, abyste svým způsobem naladili svůj protějšek, že vám z toho není dobře, ale zároveň, abyste jej neobvinovali, že se ve vašem vztahu objevila nevěra.

Pokud si nejste jistí, že druhý vám je nevěrný, zeptejte se ho na to. Pokud o nevěře víte, pak mu to řekněte a opět se jej zeptejte a pobídněte jej, aby se vám k tomu vyjádřil.

Máte již zkušenosti, že protějšek zapírá

Pokud si myslíte, že vám protějšek bude zapírat, když se ho zeptáte na nevěru, pak se na chvíli zastavte. Zamyslete se nad tím, zda a případně jak se podílíte či nepodílíte na situaci, kdy s vámi protějšek nemluví nebo vám něco zapírá.

Zažil jsem mnoho případů, že i když bylo zřejmé, že partner či partnerka ve vztahu podvádí, ten druhý se k němu choval tak nepříjemným způsobem, že nevěrný protějšek nebyl ochoten o nevěře mluvit, uzavíral se do sebe a pak se ve vztahu nebyli schopni posunout.

Neberte to způsobem, že když máte podezření na nevěru a zeptáte se na to druhého, že vám hned musí odpovědět a říci vám všechny podrobnosti. Berte to tak, že před vámi stojí dospělý člověk, který může mít pocit, že se s vámi ve vztahu měsíce či roky necítil dobře, a svým způsobem může mít pocit, že má na nevěru právo.

Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jak změnit své chování a vystupování, když si myslíte, že s vámi protějšek nebude chtít mluvit, když se ho zeptáte na nevěru. Tímto se připravíte na to, až tohle téma otevřete, bude více nakloněný s vámi tuhle situaci řešit. Zde se pak zaměřte opět na svoje pocity a emoce, které v souvislosti s touto situací prožíváte. Je důležité mluvit o tom, co se ve vás odehrává, když se ptáte na nevěru. V žádném případě byste neměli útočit, vyhrožovat, osočovat.

Pokud vám váš protějšek neodpovídá, nechte to několik dní uležet a znovu se k tomu vraťte. Neptejte se přímo na nevěru, ale zeptejte se ho na to, jak s ním máte komunikovat, abyste o těchto věcech mohli mluvit a v dané situaci se posunout.

Tušíte nebo se bojíte toho, že protějšek bude zapírat

Máte pocit, že vám protějšek bude nevěru zapírat? Možná vaše důkazy jsou chabé na to, aby potvrdily či vyvrátily nevěru. Možná se ve vás objevují pochybnosti, jestli si to celé jen nenamlouváte.

Pokud si myslíte, že pokud se zeptáte na nevěru, mohli byste si tím uškodit, pak doporučuji se o tomto tématu nebavit přímo. Sedněte si s partnerem a bavte se o tom, jaký je váš vztah, v čem jste spokojeni a v čem nejste spokojeni. Ať už tam nevěra je či není, vždy nevěra přichází v momentě, kdy jeden nebo oba dva jsou ve vztahu nespokojeni.

Někdy se zjistí, že vaše podezření není pravdivé už jen tím, že se vysvětlí, s čím jste ve vztahu nespokojení, co je špatně a proč se dotyčný chová tak, že jste si mohli myslet, že je vám nevěrný.

Pokud si pořád nejste jisti, zda se partnera na nevěru zeptat či nikoliv, zda tohle téma otevřít nebo máte pochybnosti o vztahu, neváhejte a objednejte se ke mně na konzultaci zde. Pomohu vám s vaším problémem a společně najdeme tu správnou cestu.

Autor: Karel Chába