Článek vás seznámí se třemi základními možnostmi, kterými byste se měli zabývat, pokud chcete upevnit váš vztah. 

Každý vztah naprosto přirozeně prochází určitými obdobími. Jsou období, kdy jsme spolu spokojenější, kdy se na sebe více těšíme a vztah nám dává větší smysl. Pak jsou ale období, kdy jsme od sebe oddáleni. Jeden druhému se tolik nevěnujeme a vztah se dostává do určitého stereotypu. Je to něco, co je naprosto běžné. Pokud chcete upevnit váš vztah, měli byste si to přiznat.

Nepomůže vám, když budete zbytečně nervózní a svými strachy budete situaci ještě zhoršovat. Naopak: pokud chcete upevnit váš vztah, budete k tomu oba potřebovat energii a motivaci.

Společným projektem k pevnějšímu vztahu

Prvním ideálním krokem na cestě k upevnění vašeho vztahu je zamyslet se nad společným projektem. Každý vztah je sám o sobě projekt, a tak vaším prvním společným projektem od chvíle, kdy se k tomu rozhodnete, může být právě jeho upevňování. To znamená, že si naplánujete konkrétní postupy a kroky, jak byste to chtěli udělat

Společným projektem při upevňování vztahu může být ale i cokoli jiného. Zamyslete se nad tím, co každého z vás baví a čím byste se mohli propojit. Společným projektem je myšleno cokoli, co vás bude spojovat. Při čem budete cítit sounáležitost a důležitost každého z vás. Je to něco, při čem budete cítit silnější pocity než v běžném běhu života.

Je to něco, co když budete sdílet, budete cítit pouto, sblížení, budete mít pocit, že takovou věc spolu prostě chcete prožívat. Může to být cokoli: pro někoho je projektem práce, pro někoho nový sport, který spolu budete sdílet a budete se ho společně učit. Pro někoho cestování, svatba, stavba domu, děti atd.

Pokud tedy chcete upevnit váš vztah, je velmi důležité, abyste si našli společný projekt.

Chcete upevnit váš vztah? Lépe se poznejte 

Dalším účinným způsobem, jak upevnit váš vztah, je vzájemně se lépe poznat. Poznat emoční svět jeden druhého. Je naprosto bez diskuzí, že upevňování vztahu je provázáno s důvěrou. Abyste si mohli více věřit a upevnit váš vztah, pak se přirozeně potřebujete více poznat. Nedejte na to, že máte možná pocit, že se dobře znáte. Když mluvím o lepším poznání jeden druhého, nemám na mysli to, že byste měli vědět, kdo má rád jakou barvu a jídlo. Nebo kdo kam cestoval a kdo nesnáší jakého politika. Mluvím o poznání, kdy se naopak zabýváte hlubší podstatou osobnosti každého z vás, tím, co se děje ve vás a ve vašem protějšku. 

Pokud chcete váš vztah upevnit, měli byste jít do míst vaší psychiky, kam jste se s partnerem dosud nepodívali. Každý z nás má ve své osobnosti temné kouty, každý z nás o něčem v sobě pochybuje. Někdo se bojí něčeho, někdo má úzkosti z něčeho jiného. Každý o sobě můžeme pochybovat, něco na sobě nesnášet. Mít stránky, které bychom nejraději před sebou i před druhým utajili. 

Pokud chcete vědět, jak se k sobě emočně více přiblížit, doporučuji vám přečíst si článek Naslouchání ve vztahu, kde se dozvíte, jak se jeden druhému více otevřít.

Pracujte na sobě, upevňování vztahu vám půjde snáz

Třetím zásadním způsobem, jak upevnit váš vztah, je něco, co je přímo provázáno s lepším poznáním jeden druhého. Je to ochota pracovat na vlastní osobnosti. Když jsem mluvil o tom, že se jeden druhému musíte více otevřít, zmínil jsem se o věcech, které sami na sobě nemáme rádi. Čím lépe poznáme každý sám sebe (což vždy není úplně příjemné), tím více můžeme svoji vlastní osobnost posilovat.

V rámci druhého bodu, jak upevnit váš vztah, byste měli být ochotní zabývat se svými slabinami. Pro jakoukoli terapii jsou vždy zásadní dva kroky. První je uvědomit si, co v sobě máte za nedostatky, a chtít si je přiznat. Buďte si jistí, že pokud jste na sobě dosud dlouhodobě nepracovali v terapii, je spousta věcí, které v sobě máte, nemáte je rádi a nepřiznáváte si je. A druhou věcí je, že to, co si na sobě přiznáte, budete chtít v lepším případě někam posouvat, abyste sami se sebou byli spokojení. 

Existují přitom dva zásadní způsoby, jak s tím naložit. Jedna možnost je, že se pokusíte to, co vám nevyhovuje, zlepšovat. Stydíte-li se například za to, že nemáte přehled o politickém nebo sociálním dění v Česku, zlepšování pro vás bude znamenat, že začnete více číst. Budete se vzdělávat, abyste měli více informací a cítili se lépe. Druhou možností pak je, že si uvědomíte, že možná žádné takové informace nepotřebujete a že se jen ze zvyku podceňujete. A pak je řešením to, že se budete učit být sami za sebe spokojenější s tím, jací jste právě teď.

Je bez jakýchkoli diskuzí, že čím více jsme spokojení, tím více se do vztahu dokážeme položit. Tím více empatičtí dokážeme být ke svému protějšku, o to více se pro vztah a pro partnera v dobrém smyslu a přijatelné míře dokážeme obětovat.

Pokud si ani po přečtení článku nejste jistí, jak upevňovat váš vztah, nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám poradím prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába