Jak si zvýšit emoční inteligenci

O emoční inteligenci jsme již psali v článku Jak poznáte, že vašem partnerovi chybí emoční inteligence . V dnešním článku vám ukáži, co můžete vy nebo váš partner udělat proto, aby se vaše vlastní emoční inteligence zlepšila.

K čemu vám pomůže vyšší emoční inteligence?

Pro jistotu ještě připomenu, co to vlastně je emoční inteligence. Emoční inteligence je schopnost poznávat a zvládat emoce vlastní i emoce dalších lidí. Emoční inteligence říká, jak dobře jste schopni rozpoznat, jaké emoce v danou chvíli cítíte vy nebo lidé ve vašem okolí. Dále je to schopnost své emoce využít a aplikovat je při řešení nějakého problému. A v neposlední řadě je emoční inteligence také schopnost své emoce zvládat a povzbudit či uklidnit někoho jiného. Jak tedy vidíte, vyšší emoční inteligence vám může velice usnadnit a zpříjemnit život, protože přestože by si to někteří přáli, tak lidé nejsou zcela racionální bytosti a z části nás ovládají také naše emoce.

Jak si zvýšit emoční inteligenci?

Neodsuzujte své emoce příliš rychle

Mnoho lidí s nižší emoční inteligencí má tendence, když začnou pociťovat nějaké silnější emoce, tak je rychle odsoudí a snaží se je nevnímat, odsunout někam do pozadí. Neodsunujte své emoce ještě před tím, než si jich stihnete pořádně všimnout, vnímat je a promyslet si, proč je vlastně pociťujete.

Nepřerušujte své emoce

Pokud lidé pociťují nějaké nepříjemné emoce, často se jich snaží rychle zbavit nebo odvést svoji pozornost k něčemu jinému. Ale všechny emoce mají nějaký důvod či účel. Zkuste se každý den 2x zastavit a v klidu se zamyslet, jak se cítíte a proč to tak je. Dopřejte si trošku času jen sami pro sebe.

Naslouchejte svému tělu

Naučte se vnímat signály svého vlastního těla. Pokud se vám cestou do práce stahuje břicho, může to znamenat, že práce je pro vás velkým zdrojem stresu. Motýlci v břiše po prvním rande s novou dívkou mohou naznačovat, že jste konečně našli tu pravou. Naučte se naslouchat těmto náznakům a s nimi souvisejícím emocím.

Vypište své emoce a myšlenky

Studie prokázaly, že fyzické vypisování vlastních myšlenek a emocí vám pomůže lépe pochopit sebe sama a uspořádat si myšlenky a emoce.

Ptejte se sami sebe, jak se cítíte

Začněte tím, že nejprve ohodnotíte, jak dobře se dnes cítíte na stupnici od 0 do 100, a číslo si každý den zapíšete do diáře. Pokud zjistíte, že jsou vaše emoce v některý den hodně mimo normál, dejte si minutku či dvě a zamyslete se, proč tomu tak je a s čím tyto emoce souvisí.

Poznejte, kdy je čas přestat hledět do sebe.

Studie prokázaly, že příliš velké hloubání nad negativními emocemi tyto negativní emoce ještě umocňuje. Proto se snažte rozpoznat, kdy je čas přestat lpět na emocích a místo pozorování sebe sama je čas zaměřit se na něco jiného. Emoční inteligence zahrnuje nejenom schopnost náhledu na své emoce, ale také schopnost být plně v přítomném okamžiku a vnímat svět okolo sebe.

Pokud jste již výše uvedené tipy vyzkoušeli, ale nemáte pocit, že se vám daří svoji emoční inteligenci zvýšit, kontaktujte odborníka. Za nižší emoční inteligencí mohou stát nějaké hlubší příčiny ve vašem podvědomí, které sami jen velmi obtížně objevíte.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

14 komentářů u „Jak si zvýšit emoční inteligenci

  Monika Červen 16, 2016

  Dobrý den. Chci se zeptat.. a co když své emice tak nezvládam ze při každé negativní myšlence se zahledim a zhorší se to až tak ze jsme schpna udělat obrovskou scénu. Při každé hádce s přítelem s kterým jsme 4 roky to vystopalo až tam , ze jsen ho každých 14 dni vyhazovala a když se hadame či jen diskutujeme, moje obrana je neustálý pláč. Nedokážu se ovládnout, kricim, placu, kricim, placu. Nic z hádek si nepamatuji, nevím jestli je to tím že ho nevnímám nebo tím že si pamatuje úplně všechno a dokáže mě rozebrat do poslední mozkové tkáně a ja si prijdu jako malé dítě. Nevím co že sebou mám dělat ani s ním, někdy mi prijde že je spíš můj otec než partner. Káže, káže a zase káže.Děkuji za radu
   Karel Chába Červen 19, 2016

   Dobrý den, s tímto potřebujete pomoc od odborníka. To nemůžete zvládnout sama. Doporučuji vám, abyste vyhledala pomoc.
  martina Červen 25, 2016

  Dobry den ted mame krizi ve vstahu sem cim dal viczarliva porad rvu mame 3deti a dalsi cekam a hadame se skoro porad pak se zas usmiri e.uz ho vyhazuju a pak dam spet. No uz nevim co mam delat .ted me chodi za jinou
   Karel Chába Červen 28, 2016

   Dobrý den, nedá se vám poradit jinak, než že potřebujete odbornou pomoc, a proto ji vyhledejte co nejdříve.
  yvetta facounova Červenec 15, 2016

  Dobry den. Jsem s manzelem 5let. Jiz dva roky trpi nahlymi agresivnimi vybuch. Duvody jsou vyce men’s bezvyznamne. He nevyspitatelny a u delsi dobu zhruba pul roku Horne zarlivy. Podotykam bezduvodne. Vytvari si sve duvody jako tajna sim karta nebo ze so pisi s nekym a mazu to any to nepoznal. Ueuztale mi prohlizi me veci telefon..pochazi z rozvracene rodiny jako odstrkovane a ponizovAne site s naznakem nejakeho zneziti. Ma sedtru ktera ma k nemu divny vztah rik ze ho miluje a chova she k nemu I take jak spise jeho milenka. On to neopetuje ale branit she tomu moc neumi. On a na me zarli a pomluvila me u manzela ze jsem kurva.omluva za viraz. Snazi se ji vyhybat ale zceny a zarlivos jsou dal.
   Karel Chába Červenec 25, 2016

   Dobrý den, s tímto musíte osobně oba dva vyhledat odbornou pomoc.
  David holan Duben 26, 2017

  Dobry den zarlim na svou partnerku a nicim ji tim.chci prestat a bejt normalni.delam sceny jak malej.treba ma spatnou naladu s ja vybuchuji.hlidam ji..stojim ji za zadkem.diky hadani sme prisly o dite o ktere se snazime.pracujeme spolu a bydlime.nechci ji ztratit miluju ji moc.rika mi ze moc resim.ze at se nebojim ze mne nepodvede.jak prestat zarlit a bejt tak upjaty na ni?je to skvela zena.takovou sem nikdy nemel a vim ze by mi to nikdy neudelala.ale nicim ji tim ze delam sceny jak malej kluk.stve mne to a chci stim prestat.nevim jak.dekuji
   Karel Chába Duben 28, 2017

   Dobrý den, jediná možnost je, abyste vyhledal terapii a začal na ni pravidelně chodit. Nic jiného vám nepomůže. Takže vám to doporučuji.
  Jirka Červen 7, 2017

  Snažím se pozorovat,z ničeho nic příjdu do stresu, jsem smutný, veselý, hóóódně mluvím, málo mluvím, znažím se to pochopil,ale nemůžu opravdu na nic přijít proč, co se mi tělo naznačuje? Co to je? Jestli se to mám naučit, tak odkoho, z čeho?
   Karel Chába Červen 12, 2017

   Dobrý den, nemohu takto ze tří řádků od vás odpovědět. Chtělo by, abyste navštívil psychologa a rozebral to s ním osobně.
  Dominika Červen 26, 2017

  Dobry den.Jsme s manzelem skoro 7 let. Mame 18mesicni dceru. V našem vztahu jsou neustale hadky. nekdy mensi kvuli kravinam a jine dost velke.Manzel je silene zarlivy.Kouka se mi do tel. kontroluje s kym si pisu. Nikam bez nej nemuzu chodit pomalu ani nakoupit. a kdyz uz jdu sama posloucham reci typu ze jdu za nejakym chlapem a kdyz jsem nekde dyl nez bych mela hned me bombarduje zpravama ze jsem K… apod. nekolikrat me i uhodil kdyz byl opily.kdyz odejdu s tim ze se rozvedu vyhrozuje mi ze mi veme dceru ze to bez nej finance ani jinak nezvladnu a rozebere me tak ze vzdy stahnu ocas a vratim se a je to porad dokola. ja uz nevim co mam delat. dekuji za radu . Dominika
   Karel Chába Červen 30, 2017

   Dobrý den, pokud váš muž nezačne řešit s odbornou pomocí svou žárlivost, nikam se nehnete. Jak sama píšete, vše se bude pořád opakovat. Nechce-li se posouvat on, budete muset vy sama za sebe vzít odpovědnost do vlastních rukou. Pokud to neuděláte, budete se jen dál trápit. V případě, že si sama nedokážete poradit, doporučuji vám, abyste vyhledala pomoc. Přikládám stránku s odkazem na konzultace https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Ingrid Červenec 1, 2017

  Dobrý den,
  mám složitější problém, za který se v globalu současně stydím …
  Jsem vdaná. Již 14 roků mám milence, který na mě „čeká“. Moc si rozumíme po všech stránkách. S manželem máme hypotéku,jsme „spolubydlící“ a nic neřešíme.On kliďas, přítel cholerik.Syn 20 let studuje.Okolí vše ví, pomlouvají nás, chodí mi i anonymy, že mi přítel zahýbá.Každý den mě vše tíží,na druhé straně jsem neschopná se rozvést,nejvíce se bojím reakce syna,který je velmi inteligentní,ale na druhé straně dle mého názoru s nízkou sociálněemoční inteligencí,navíc nemá kamarády,je introvert a občas vznětlivý.S přítelem si moc rozumíme,ale je velmi komunikativní,líbí se a já žárlím.Peníze na vyplacení manžela nemám…
   Karel Chába Červenec 3, 2017

   Dobrý den, potřebujete osobní pomoc odborníka. Doporučuji vám, abyste se na mě obrátila. Zde jsou možnosti konzultací: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/. Musíte začít pracovat se svými strachy, a to sama nezvládnete

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů