O emoční inteligenci jsme již psali v článku Jak poznáte, že vašem partnerovi chybí emoční inteligence . V dnešním článku vám ukáži, co můžete vy nebo váš partner udělat proto, aby se vaše vlastní emoční inteligence zlepšila.

K čemu vám pomůže vyšší emoční inteligence?

Pro jistotu ještě připomenu, co to vlastně je emoční inteligence. Emoční inteligence je schopnost poznávat a zvládat emoce vlastní i emoce dalších lidí. Emoční inteligence říká, jak dobře jste schopni rozpoznat, jaké emoce v danou chvíli cítíte vy nebo lidé ve vašem okolí. Dále je to schopnost své emoce využít a aplikovat je při řešení nějakého problému. A v neposlední řadě je emoční inteligence také schopnost své emoce zvládat a povzbudit či uklidnit někoho jiného. Jak tedy vidíte, vyšší emoční inteligence vám může velice usnadnit a zpříjemnit život, protože přestože by si to někteří přáli, tak lidé nejsou zcela racionální bytosti a z části nás ovládají také naše emoce.

Jak si zvýšit emoční inteligenci?

Neodsuzujte své emoce příliš rychle

Mnoho lidí s nižší emoční inteligencí má tendence, když začnou pociťovat nějaké silnější emoce, tak je rychle odsoudí a snaží se je nevnímat, odsunout někam do pozadí. Neodsunujte své emoce ještě před tím, než si jich stihnete pořádně všimnout, vnímat je a promyslet si, proč je vlastně pociťujete.

Nepřerušujte své emoce

Pokud lidé pociťují nějaké nepříjemné emoce, často se jich snaží rychle zbavit nebo odvést svoji pozornost k něčemu jinému. Ale všechny emoce mají nějaký důvod či účel. Zkuste se každý den 2x zastavit a v klidu se zamyslet, jak se cítíte a proč to tak je. Dopřejte si trošku času jen sami pro sebe.

Naslouchejte svému tělu

Naučte se vnímat signály svého vlastního těla. Pokud se vám cestou do práce stahuje břicho, může to znamenat, že práce je pro vás velkým zdrojem stresu. Motýlci v břiše po prvním rande s novou dívkou mohou naznačovat, že jste konečně našli tu pravou. Naučte se naslouchat těmto náznakům a s nimi souvisejícím emocím.

Vypište své emoce a myšlenky

Studie prokázaly, že fyzické vypisování vlastních myšlenek a emocí vám pomůže lépe pochopit sebe sama a uspořádat si myšlenky a emoce.

Ptejte se sami sebe, jak se cítíte

Začněte tím, že nejprve ohodnotíte, jak dobře se dnes cítíte na stupnici od 0 do 100, a číslo si každý den zapíšete do diáře. Pokud zjistíte, že jsou vaše emoce v některý den hodně mimo normál, dejte si minutku či dvě a zamyslete se, proč tomu tak je a s čím tyto emoce souvisí.

Poznejte, kdy je čas přestat hledět do sebe.

Studie prokázaly, že příliš velké hloubání nad negativními emocemi tyto negativní emoce ještě umocňuje. Proto se snažte rozpoznat, kdy je čas přestat lpět na emocích a místo pozorování sebe sama je čas zaměřit se na něco jiného. Emoční inteligence zahrnuje nejenom schopnost náhledu na své emoce, ale také schopnost být plně v přítomném okamžiku a vnímat svět okolo sebe.

Pokud jste již výše uvedené tipy vyzkoušeli, ale nemáte pocit, že se vám daří svoji emoční inteligenci zvýšit, kontaktujte odborníka. Za nižší emoční inteligencí mohou stát nějaké hlubší příčiny ve vašem podvědomí, které sami jen velmi obtížně objevíte.

autor článku: Karel Chába