Když je vztah v krizi, většinou nikoho ani nenapadne, že je potřeba s řešením trochu zvolnit. Že by mohlo být dobré dát si navzájem trochu času a volného prostoru.

Když jsme v krizi, většinou je tomu právě naopak. Máme strach, že toho druhého ztratíme, že se vztah rozpadne. Obzvlášť pokud víme, že ten druhý o vztahu pochybuje. Potom reagujeme na základě strachu a podle toho to taky vypadá. Jsme ve stresu, snažíme se toho druhého udržet za každou cenu, mluvíme více a na nic jiného nemyslíme.

Když se na to ale později podíváme s odstupem, tak zjistíme, že tyto intenzivní reakce celé věci moc nepomohly a pravděpodobně to ještě zhoršily.

Když jste v krizi, je velice obtížné vidět, že právě vaše snahy to rychle a účinně vyřešit jsou často na škodu.

Dopřejte si čas a prostor

Místo toho jeden druhému dopřejte trochu času a volného prostoru. Dejte si možnost utřídit si myšlenky a pocity. Neustále dotírání a snažení se o nápravu je spíše kontraproduktivní a situaci to zhoršuje.

Co to znamená, dopřát si prostor a čas?

To znamená, že budete chvíli bez toho druhého. Prostě nebudete trávit veškerý čas společně. Zároveň když se uvidíte, nebudete se ihned snažit problém vyřešit.

Jak dlouho to bude trvat? To nelze předem říci, každá situace je jiná, každý problém si žádá jiné množství času.

Ale když toto uděláte, každý z vás bude mít možnost si nechat vše projít hlavou. Bude moci zvážit, co udělal špatně. Budete mít možnost si rozmyslet, co od života vlastně chcete a jestli skutečně chcete být v tomto vztahu i nadále. Uvědomíte si, že plně pod kontrolou máte pouze svoje vlastní akce. Že nemůžete druhého ovládat, že se rozhodne sám podle sebe.

Po čase, kdy si k sobě opět začnete nacházet cestu, již nebudete konat pouze na základě strachu, ale lásky a vzájemného porozumění. Oba dva budete mít jasno, jak jste se na problému podíleli a že ho chcete společně řešit.

Díky tomu, že jste si dopřáli nějaký ten čas, nespadli jste do začarovaného kruhu negativních emocí, který by vás stáhl ke dnu a konec vztahu by nebyl pouhou možností, ale jistotou.

Taková odluka se může zdát jako velice drastické řešení. Ale některé těžké krize si prostě drastické řešení žádají.

Když si k sobě i poté najdete cestu, uvidíte, že váš vztah nabude zcela nového rozměru a hloubky.

Pokud jste v těžké krizi, zkuste to tedy také. Dopřejte si čas a prostor pohlédnout na váš vztah, na vaše životy a na vaše akce s nadhledem a uvidíte, jestli pro vás bude mít společný život smysl. Pokud ano, cestu k sobě si najdete.

Pokud vám ani toto nepomůže se z partnerské krize dostat, nezoufejte. Ještě to nemusí být konec vztahu. Kontaktujte mě a já vám pomohu vaši krizi vyřešit. Popovídáme si o tom, jak ke krizi došlo, co bylo příčinou a jaké jsou následky. Ukáži vám, co budete muset udělat pro to, abyste měli šanci vztah zachránit.

autor článku: Karel Chába