V  článku se podíváme na nejčastější důvody toho, proč se vztah rozpadá, na to, co můžete udělat pro to, abyste ho zachránili, ale také na to, co nefunguje.

Jak zachránit rozpadající se vztah? Toto nedělejte 

Začneme tím, co při zachraňování rozpadajícího se vztahu nefunguje. Bohužel věci, které na následujících řádcích pojmenuji, jsou často tím, na co se páry při záchraně vztahu upínají a doufají, že jim to pomůže. To se ale často nepovede a dochází k většímu a většímu zklamání. K dalšímu propadu a destrukci jejich vztahu, který se i nadále rozpadá.

Mezi nejčastější záležitosti, které nefungují, patří věci jako dovolená. Musíte si  uvědomit, že dovolená je něco vytrženého z běžné reality: na dovolené, někde, kde se nám líbí, se většinou cítíme dobře. To může být pro pár matoucí a může to vést k závěru, že mají vyhráno. Po návratu do běžného života se ale bohužel diví, že se jim rozpadající se vztah zachránit nepodařilo. 

Jak zachránit rozpadající se vztah? Vyvarujte se prázdných slibů 

Podobně jako dovolená pak (ne)fungují také dárky, sliby a proklamace typu „teď už to bude lepší, teď už se tak nebudu chovat, teď už to bude jinak“. Stejně jako nejsou k záchraně rozpadajícího se vztahu vhodné dovolené, nejsou účinné ani tyto prázdné fráze. Nefungují zkrátka proto, protože za slovy „teď to už bude jiné“ nestojí konkrétní představa o tom, na jakém základě se tak stane. 

Můžete si to jednoduše ověřit: to, co neumíte dopodrobna popsat, neumíte si představit, jak to uděláte, jakými kroky musíte při dosahování cíle projít, to samozřejmě nemůžete uskutečnit. Pokud tedy chcete zachránit váš rozpadající se vztah, nemůžete spoléhat jen na obecná vyjádření, od kterých se dál nedokážete nikam odvíjet a vztah zachraňovat.

Odcizení, nulová intimita = váš vztah se rozpadá  

Ruku v ruce s rozpadajícím se vztahem jde většinou odcizování se jeden od druhého, od vztahu jako takového. To má pak často vliv i na sexualitu, intimní život upadá. Toto jsou také nejčastější ukazatele toho, že váš vztah se opravdu rozpadá. Lidem v rozpadajícím se vztahu mnohdy chybí něco společného. Společný vztahový projekt, něco, co by je spojovalo, naplňovalo a na co by se společně mohli těšit. 

To vše v drtivé většině případů souvisí s tím, že za rozpadajícím se vztahem je to, že jste se o něj dlouhodobě nestarali, že jste jej nebudovali. Abyste rozpadající se vztah mohli zachraňovat, měli byste přijmout, že o vztah byste se měli starat stejně jako o cokoli jiného, co potřebuje konstantní péči. Stejně jako se většina z nás stará o svoje tělo – sportuje, ráno si čistí zuby, češe se a mnozí z nás se snaží i zdravě jíst –, potřebujeme se pravidelně starat i o svůj vztah.

Jak zachránit rozpadající se vztah? Na záchraně vztahu se domluvte 

Pokud chcete svůj rozpadající se vztah zachránit, je zásadní věcí, na které byste se měli oba dohodnout, to, že se o vztah budete starat. Aby ani tato slova nebyla prázdnými proklamacemi, měli byste si určit pravidelná setkání, při kterých budete řešit svoje problémy. Pravidelnost je nutná, a to jednak proto, abyste oba dva přesně věděli, kdy se těmto věcem máte věnovat, jednak z toho důvodu, že se o vztah musíte starat dlouhodobě.

Rozpadá se vám vztah? Naučte se komunikovat 

Při záchraně rozpadajícího se vztahu byste měli začít s komunikací, o které se více dočtete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.  Bez komunikace se k sobě nemůžete přiblížit. Bez komunikace nemůžete rozpadající se vztah zachraňovat: potřebujete si totiž nejprve vysvětlit, co se v každém z vás děje. Potřebujete si popsat, co každý z vás prožívá, jaký vnitřní příběh žije.  Čeho se bojí, co ho trápí, v čem se od doby, kdy jste se spolu seznámili, změnil. Jak se změnily vaše preference, úhly pohledu na život apod. 

Bez komunikace se o druhém nemůžete dozvědět tolik, abyste například dokázali přijmout, proč vám v něčem nemůže vyhovět. Proč v něčem máte rozdílné názory, proč si partner skálopevně trvá na něčem, co vás rozčiluje a dělá vám problém.

Poznejte své potřeby, (možná) zachráníte svůj vztah  

Druhou zásadní věcí, na kterou byste se měli při záchraně rozpadajícího se vztahu zaměřit, jsou potřeby. Na cokoli se ve vztahu podíváte, respektive cokoli, co po druhém ve vztahu chcete, jsou potřeby. Potřeba je, že s partnerem chcete pravidelně chodit do kina, stejně tak to, že chcete, aby vám nosil kytky, že on s vámi na druhou stranu chce lézt ferraty nebo pravidelně jezdit na výlety na kole. 

S potřebami má velká část z nás ten problém, že je druhému často nedokážeme popsat a vysvětlit, že je máme. Za pomoci článku Partnerská dohoda se proto naučte, jak správně pojmenovávat potřeby, aby bylo druhému jasné, co po něm požadujete.

Tyto dvě základní věci – komunikace a potřeby – jsou něco, bez čeho se neobejdete, pokud chcete svůj rozpadající se vztah zachránit. Nepospíchejte, nesnažte se vytvářet zkratky typu „Půjdeme teď třikrát do kina, to nás dřív bavilo, ono to pak zas bude dobré.“. 

Rozpadající se vztah = začátek konce, nebo nový start? 

Pokud se vztah rozpadá, je nutné uvědomit si, že to signalizuje ukončení jedné z etap vašeho vztahu. K tomu, abyste se mohli posunout do další etapy, musíte svůj vztah pozměnit, někdo více a někdo méně. Abyste ho mohli pozměnit, abyste se na druhého mohli dívat z jiného úhlu pohledu a dělat věci, které jste doteď nedělali, aby vám vztah zase dával smysl.  Potřebujete o tom pravidelně diskutovat. Musíte se lépe vyznat každý sám v sobě a tyto informace sdělit svému protějšku. K tomu se musíte zabývat komunikací a dobře poznat vlastní přání, potřeby a očekávání.

Pojďme si shrnout, jak zachránit rozpadající se vztah

Nesmíte se spokojit s obecnými sliby. Co si neumíte konkrétně představit, toho nemůžete dosáhnout. Je nezbytné zastavit odcizování se jeden druhému tím, že budete hledat, co vás k sobě zase připoutá. Společným projektem může být, že se budete učit komunikaci a hlubšímu poznání potřeb. Než s čímkoli začnete, domluvte se na tom.

Základní podmínkou toho, abyste mohli rozpadající se vztah zachránit, je, že budete pracovat společně. Tím pádem se k sobě znovu přiblížíte, začne se mezi vámi zvyšovat důvěra, posilovat intimita a sexualita. Čím méně překážek mezi sebou budete mít, tím blíže jeden druhému budete.

Máte pocit, že se váš vztah rozpadá, ale ani po přečtení článku si nevíte rady, co s tím? Rád vám pomůžu v situaci se zorientovat a nastavit kroky, které povedou k záchraně vašeho vztahu. Neváhejte si vybrat z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába