Jak už jsme si vysvětlili v předchozím článku, důvěra ve vztahu je nesmírně důležitá. Důvěra vám pomůže řešit závažné problémy, usnadní vzájemné pochopení a s důvěrou budete také snadněji předcházet krizím ve vztahu.

Co když se důvěra ze vztahu vytratí?

Udělal váš partner něco obtížně odpustitelného? Zradil vaši důvěru a vy teď vůbec netušíte, zda mu ještě někdy budete moci věřit? Zda se na něj budete moc spolehnout? Anebo jste to byli vy, kdo se provinil?

Ať tak či onak, ztráta důvěry je každopádně těžká rána pro váš vztah. Chceteli dále pokračovat ve společném a spokojeném životě, měli byste se pokusit ztracenou důvěru obnovit.

Předem vás musím upozornit, že obnova důvěry ve vztahu bývá běh na dlouhou trať a úspěch není nikdy předem jistý.

Jak obnovit ztracenou důvěru?

Ten, kdo se provinil, kdo zradil důvěru svého partnera, by měl tomu druhému nechat dostatek prostoru a především času, aby se s touto situací mohl smířit a vyrovnat po svém.

Je pochopitelné, že se provinilec obává, že se partner přes tuto ztrátu důvěry nepřenese, že se mu nepodaří důvěru získat zpět. Přesto je důležité, aby na toho druhého netlačil, nesnažil se extrémně přemlouvat a vysvětlovat. Zrovna tak bývá kontraproduktivní nadměrná snaha být lepší, chovat se k partnerovi lépe než dříve.

Nemá smysl slibovat, že to provinilec již neudělá, že se poučil ze svých chyb a že je lepším člověkem. Sliby ve chvíli, kdy si partneři nedůvěřují, mají pramalou váhu.

Jakkoliv je to nepříjemné, je prostě nutné toho druhého nechat, aby si vše, co se událo, sám strávil, aby si to odžil.

Co můžete udělat pro to, aby se vztah napravil

I když jeden z partnerů druhému zradu odpustí, stále to neznamená, že je vztah zachráněn.

Pokuste se najít důvod zrady. Zjistěte, co ve vztahu nefungovalo. Proč k takové situaci vlastně došlo? Chybělo partnerovi něco ve vztahu? Vadilo mu něco?

Jakmile se vám podaří určit prapůvod zrady, měli byste se dohodnout, co teď uděláte pro to, abyste takové situaci předešli. Stanovte si konkrétní kroky, jak teď budete vztah a důvěru v něm budovat.

Prázdné sliby nemají smysl. Vytvořte spolu jasnou dohodu a důsledně ji dodržujte.

Pokud se vám obnovit důvěru ve vztahu stále nedaří, ale přesto se oba dva snažíte a vážně chcete vztah zachránit, navštivte odborníka na partnerské vztahy. Pomůže vám objevit příčinu problému a vytvořit konkrétní plán a dohodu, která postupně povede k obnově důvěry ve vašem vztahu.

autor článku: Karel Chába