Samotný akt nevěry nemusí být to nejhorší, co vás v krizi potká. Klást si tedy otázku, jak žít po nevěře, je moudré. V článku si vysvětlíme, čemu se vyhnout, a co naopak udělat, aby se vám po nevěře žilo co nejlépe.

Nevěra s sebou samozřejmě přináší velkou bolest a ztrátu důvěry, a proto je velmi důležité vědět, co byste dělat měli, a čeho byste se naopak měli vyvarovat. Energie, kterou budete potřebovat poté, co se nevěra provalí, totiž není bezedná, a proto není prostor dělat zbytečné chyby. 

Jak byste se tedy měli snažit žít po nevěře, abyste se z ní co nejrychleji vzpamatovali?

Jak žít po nevěře aneb Tohle nedělejte

Pokud do vašeho vztahu vstoupila nevěra a vy se s ní chcete vyrovnat, určitě byste se neměli vyptávat na její detaily. To většinou nevede k ničemu dobrému a způsobuje to jen větší bolest. Vaše mysl si bude vytvářet velmi živé představy o tom, co se dělo, a nevěrou svého protějšku budete zbytečně jen více trpět. Lidé se mnohdy vyptávají proto, aby se zbavili bolesti, aby se zbavili pocitu, který je emocionálně tíží.

Spousta lidí dělá tu chybu, že této závislosti uvěří, protože se jim často na chvíli uleví. Nicméně po pár minutách, hodinách nebo dnech se ke stejné taktice musí uchýlit znovu a dostávají se tak do pasti, ze které se nemohou vymotat.

Další věc, která je důležitá, abyste po nevěře mohli žít co nejlépe, je to, že si ji přiznáte. Neměli byste popírat, že se něco stalo, nebo se přesvědčovat o tom, že o nic nešlo. Pokud do vašeho vztahu vstoupila nevěra, pak má své příčiny, něco jí předcházelo. S provalenou nevěrou je pak přirozeně zasažena vždy také důvěra. Popírat tedy nevěru ve smyslu, že o nic nešlo, nic to neznamenalo, je jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat.

Třetí zásadní věcí, které byste se měli po nevěře vyhnout, je tvrdit, že nevěra je ukončená, a tudíž je vše v pořádku a už si zase můžete naplno důvěřovat. K takové taktice se mnohdy uchyluje hlavně nevěrný. Nic takového ale nedělejte a ani jeden po druhém nechtějte, je to iluze, která nefunguje.

Jak žít po nevěře, abyste ji co nejlépe zvládli a obnovili důvěru?

Za prvé byste si měli dohodnout nějaké přechodné období, a to v řádech týdnů až měsíců. Toto přechodné období byste měli využít k tomu, abyste si připomínali, že důvěra mezi vámi je narušená, a snažili se vyhýbat věcem, které jsem zmiňoval výše. 

Toto přechodné období je třeba nejen vytvořit, ale také ho zužitkovat k tomu, že společně budete analyzovat, co se před nevěrou dělo. Pokud se nejedná o chronického nevěrníka, pak se dá předpokládat, že se dělo něco v jednom z vás. Ať už došlo k nevěře proto, že jste si nerozuměli, nebo proto, že jeden z vás měl osobní krizi, tak jako tak jste to spolu nedokázali zvládnout. Nevěrný se nedokázal svěřit, podvedený dost možná neuměl naslouchat. 

Jak žít po nevěře? Komunikujte a vyhněte se prázdným slibům 

Abyste nevěru zvládli a mohli znovu žít spokojeně, měli byste se v přechodném období věnovat tomu, že budete prohlubovat své komunikační schopnosti. Jak na to se dočtete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Zároveň, jak už bylo naznačeno, je třeba pojmenovat všechny možné příčiny toho, proč jste se do krize dostali. Pomocí komunikace, kterou budete zlepšovat, byste se pak měli snažit chyby, jež jste zanalyzovali, pokusit odstranit.

Důležité ale je nic si jen obecně neslibovat: například pokud jste se jeden druhému dostatečně nevěnovali, neslibujte jen, že už to bude lepší. Proklamace typu už tuto chybu neuděláme, už se jeden druhému budeme věnovat jsou bohužel jen prázdným konstatováním toho, co byste chtěli. 

Vy se ale musíte opravdu dobře zamyslet nad tím, co to znamená, že se máte jeden druhému začít věnovat více. Musíte být schopni konkrétně vysvětlit, jak toho dosáhnete, aby se váš problém už neopakoval. Například se musíte dohodnout na tom, v jaké dny a časy se budete jeden druhému pravidelně věnovat, budete mluvit jen o sobě. O tom, co kdo z váš prožívá, čeho se bojí, co ho trápí, abyste měli detailní přehled o hlubším životě jeden druhého. 

Život po nevěře: Bez změn to nepůjde 

Aby se vám po nevěře žilo lépe, musíte změnit i některé věci. Například muži, aby se mohli více věnovat své ženě, musí například ubrat v práci. Je to velmi nepopulární a mnoho mužů nechce nic měnit. Nicméně je třeba si uvědomit, že aby vám po nevěře bylo lépe, opravdu potřebujete změnit způsob života, nebo alespoň jeho dílčí části. 

Pokud vše necháte při starém, nic nezměníte, uděláte jen kosmetické nebo žádné úpravy, pak se vám po nevěře dobře žít nebude. Opravdu si nemyslete, že si stačí je říci, že už se to nestane, že se k sobě budete chovat tak, abyste byli spokojení. Stereotyp, ve kterém jste doteď žili, povinnosti, které jste doteď měli, vás brzy vrátí do starých kolejí a vše bude tak jako dřív.

K přenastavení vztahu využijte přechodné období 

Mějte proto nastavené přechodné období, ve kterém se budete věnovat projektu přenastavení vašeho vztahu. Věnujte se projektu předcházení další nevěře, učte se novým dovednostem a více se poznávejte. 

Pokud se opravdu poctivě věnujete tomu, abyste se k nevěře nemuseli nikdy vracet, trvá toto přechodné období většinou půl roku a více. Nemyslete si, že je to tak jednoduché, jak si myslí spousta lidí: stalo se, promiň, milenku už nemám, odteď je zase vše v pořádku. Takto to nefunguje, nevěřte tomu a opravdu intenzivně se věnujte nápravě a posunu vašeho vztahu.

Vloudila se do vašeho vztahu nevěra a vy si se situací nevíte ani po přečtení článku rady? Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat, a já vám pomůžu, aby se vám po nevěře žilo lépe.

autor článku: Karel Chába