Jen málokomu z vás se to nestalo. Najdete si partnera/ku a nějakou dobu je vše v pořádku. Pak to ale přijde. Začne vám něco na protějšku vadit, žijete vedle sebe a ne spolu, nemáte si co říct, zjistíte, že nechce to co vy, že nesplňuje vaše představy o chování atd. Rozejdete se a najdete si nový protějšek a po nějaké době se vše opakuje. Hlavním důvodem je, že nevíte, koho hledáte. Když nevíte „co“ hledáte, tak to nemůžete najít. Soužití dvou lidí je velmi složitá věc. Na vztah působí mnoho faktorů. Základním předpokladem k tomu, abyste vše ve vztahu zvládli a ten mohl spokojeně pokračovat dál, je mít toho správného partnera/ku. U velkého procenta lidí to funguje tak, že si vybírají partnera jen podle vzhledu a chemie, nebo se dopouští jiných zásadních chyb při výběru.  I přesto, že je vzhled důležitý, tak časem počáteční vzrušení opadne. Pro dlouhý a spokojený vztah potřebujete, abyste si rozuměli a byli kompatibilní. Potřebujete vědět, koho hledáte, abyste vztah začali stavět na pevných základech.

Začněte nejdříve u sebe

Musíte vědět, kdo jste a co chcete. Jaké hodnoty a vlastnosti máte a jsou tedy pro vás důležité. Vypište si je na papír. Můžete si pomáhat tím, čeho jste si na sobě v minulých vztazích vážili a co pro vás bylo důležité. Následně si zrekapitulujte vlastnosti vašich ex. Plusy a mínusy. To vám hodně napoví, co vám vyhovovalo a co ne.

Vytvořte si představu o tom, koho hledáte

Na základě dvou předchozích soupisů vytvoříte představu o tom, koho hledáte. Například by to mohlo vypadat následovně.

Povahové rysy – vlastnosti

Například: inspirativní, neb se rád/a učím novým věcem. Houževnatý, neb mám rád/a výzvy a nikdy se nevzdávám, to samé tedy vyžaduji od protějšku. Duchovní, neb mě zajímá problematika sebepoznávání. Atd.

Schopnosti – talent

Například: partner má být zručný kutil neb žiji na venkově a dům potřebuje opravy. Sportovní talent, neb je mým koníčkem se neustále učit novým adrenalinovým sportům a s antisportovcem by to nešlo. Atd.

Dovednosti

Například: měl/a by být schopen/a řídit lidi, neb chci, aby se partner/ka účastnil/a turistických víkendů, které pořádám a pomáhal/a mi s organizací. Atd.

Záliby

Například: měl/a by mít rád/a četbu, abychom si mohli povídat o knihách. Měl/a by být akvarista/ka, neb jsem sám/a nadšeným chovatel rybek.

Jak by se měl/a chovat ve vztahu?

Například: Měl/a by chtít věci řešit společně, neustále na vztahu pracovat a snažit se ho vylepšovat. Třeba formou vzdělávacích kurzů pro páry – kurzy komunikace, tantra jóga. Měl/a by být oddaný/á osobnímu růstu ve vztahu.

Jak by se měl/a ke mně chovat?

Například: měl/a by mi dávat více prostoru v intimitě, neb nemusím častá obětí, láskyplné projevy a další něžnosti, nebo naopak. Měl/a by být dominantní, neb nechci ve vztahu o ničem rozhodovat.

Co by měl chtít od vztahu?

Například: měl/a by chtít děti nebo naopak by je chtít neměl/a. Vždy společně trávit dovolené, volný čas. Naopak dovolené a cca polovinu společného času bude každý trávit sám. Atd. A mnoho dalšího co pro vás a vztah bude důležité. Nedívejte se na to tak, že budete svůj protějšek přesně poměřovat podle vaší vytvořené šablony a to navíc od prvního rande. Nicméně to co jste si vytvořili, by vám rámcově mělo ukazovat, s kým chcete žít. Také si dejte pozor, abyste si nevytvořili představu nesplnitelného a pak nedošlo k frustraci, neb nebude protějšek k nalezení. autor článku: Karel Chába Související články: Jak si správně vybrat partnera? Chyby při seznamování. Kdy se nepouštět do vážného vztahu?