Jak naložit s jednorázovou nevěrou, jak se na ni dívat a jaké může mít příčiny? To se dozvíte na následujících řádcích. 

Jednorázová nevěra: Nepodceňujte ji ani nezlehčujte 

Jednorázová nevěra nás může zranit a poškodit důvěru stejně tak jako nevěra opakovaná nebo nevěra dlouhodobá. Bohužel u jednorázové nevěry se často stává, že se nevěrný odvolává právě na to, že k tomu došlo poprvé a už se to nikdy nestane. Nevěrný se tak chce mnohdy vyrovnat se svojí vinou a není schopen pochopit bolest svého protějšku. Tím se problém nevěry jako takové jenom prohlubuje. 

U jednorázových nevěr proto často není největším problémem to, že partner byl nevěrný.  Ale to, jak s nevěrou, když na ni přijdeme, zacházíme. Věc tak vinou svého špatného přístupu mnohdy ještě zásadně zhoršujeme. Zjednodušováním nebo popíráním ze strany nevěrného může jednorázová nevěra napáchat opravdu velké škody a způsobit bolest u toho, kdo byl podveden.

Každá nevěra má své příčiny, jednorázová není výjimkou

Zásadní věcí tedy je, abyste jednorázovou nevěru v žádném případě nepodceňovali. A to ani za předpokladu, že nevěrný uznává svou chybu a kaje se. Zároveň se ale snaží ze situace vyklouznout tak, že ji uzavírá a slibuje, že už se to nestane. 

Každá nevěra, i ta jednorázová, má své příčiny. K jednorázové nevěře často dochází pod vlivem alkoholu, na služebních cestách, na srazech se základní školou a podobně. A o to se právě mnohdy opírá ten, kdo byl nevěrný: tvrdí, že se situace už nebude opakovat. Jednoduše proto, že na sraz už nepojede, nebo že už nikdy nebude pít tvrdý alkohol, protože po něm se neovládá, a tak dále. Může to vypadat, že tímto je jednorázová nevěra vyřešena.

Takto jednoduché to ale není: když byl nevěrný schopen jednorázové nevěry na školním srazu nebo pod vlivem alkoholu, může se to stát určitě znovu. A to klidně za úplně jiných okolností, kdy bude znovu vytvořena příležitost nebo atmosféra, která se nemusí nijak podobat předešlé jednorázové nevěře.

Neřešte detaily jednorázové nevěry, ale zaměřte se na sebe  

S jednorázovou nevěrou byste měli naložit tak, že rozhodně nebudete řešit detaily toho, kde a kdy se stala. Jak dlouho trvala, jak milenec nebo milenka vypadali. To jsou věci, které byste určitě měli vynechat. Měli byste se naopak bavit o tom, co se v dotyčném odehrávalo, ale také o tom, co se děje mezi vámi. Jste ve vztahu spokojení? Jsou naplněny všechny potřeby, které jsou pro vás důležité? 

Určitě je nutné pracovat na větší blízkosti. Blízkost mezi vámi je důležitá z toho důvodu, abyste mohli o nevěře diskutovat, abyste se mohli bavit o tom, jaké kdo máte sexuální fantazie. U jednorázové nevěry samozřejmě ale nejde jen o sexuální fantazie. Nevěrou si můžeme dokazovat svoji hodnotu nebo se můžeme odreagovávat od stresu a každodenních stereotypů.  Můžeme jí řešit svoji dlouhodobou nespokojenost s vlastním životem.

Z toho důvodu má smysl se jednorázovou nevěrou zabývat stejně tak, jako by docházelo k častým nevěrám nebo nevěře dlouhodobé.

Jednorázová nevěra: Dobrý důvod začít pracovat na vztahu 

Jednorázovou nevěru byste tedy měli vnímat jako impulz k tomu, abyste se svým vztahem začali pracovat. Jak už bylo naznačeno, pracovat byste měli především na komunikaci. Měli byste se dohodnout na tom, že si spolu pravidelně sednete a budete spolu opravdu upřímně mluvit. Budete se snažit být co nejvíce autentičtí.

Abyste sami sobě i druhému porozuměli, abyste porozuměli tomu, proč vznikla jednorázová nevěra, měli byste se začít jeden druhému více otevírat a svěřovat. Především s tím, co vás trápí, s čím jste nespokojení. Mluvit byste měli o potřebách, o kterých si myslíte, že vám je partner nenaplňuje, o tom, čím vás zklamal. Jaká vaše očekávaní nebyla splněna.  

Nejdřív pravidla, pak diskuze. Nespěchejte a trpělivě řešte nevěru

Nicméně abyste spolu mohli důvěrně mluvit, musíte se nejprve dohodnout na tom, co můžete udělat, abyste jeden druhému byli schopni svěřit obsah své mysli.  Obsah, o  kterém jste se možná dosud nikdy nebavili.

Pokud jste si doteď nebyli blízcí, jen tak vám to nepůjde. Abyste ale jednorázovou nevěru vyřešili, nemůžete na sebe začít jen tak sypat jakékoli informace. Možná se totiž bojíte, že je partner použije proti vám, že se vám vysměje, že vás bude dehonestovat. Možná máte strach z toho, že u partnera ztratíte přiznáním svůj kredit.

Aby se to nestalo, měli byste si nejprve dohodnout pravila těchto diskuzí: že informace, které vám druhý svěří, proti sobě nikdy nepoužijete.  Budete snažit jeden druhého opravdu pochopit, že nebudete hodnotit to, co vám druhý řekne. Protože si budete dost možná říkat to, co jste si ještě nikdy neřekli, musíte dodržet pravidlo, že ten, kdo bude zrovna přijímačem informací, nebude dehonestovat, hodnotit ani vymlouvat to, co mu druhý řekl. Naopak abyste předešli tomu, že se jednorázová nevěra bude opakovat, měl by se partner v pozici přijímače snažit tomu druhému co možná nejvíce porozumět. 

Snažte se porozumět si, (možná) předejdete další nevěře

I když je velmi jednoduché informace od sebe hned odpinknout a začít se bránit a druhému vysvětlovat, jak to vidíte vy, je důležité, abyste to nedělali. Zkuste se zastavit a zamyslet se nad tím. Porozumět tomu, proč vám druhý říká to, co vám říká, proč prožívá to, co prožívá. Jen opravdovou snahou o porozumění, snahou o to se svěřit, o to druhého pochopit se můžete začít posouvat. 

Komunikovat byste se spolu měli učit i navzdory tomu, že můžete mít pocit, že doteď jste žádné problémy neměli. Že je váš vztah spokojený a že šlo opravdu jen o nepříjemnou shodu náhod, jejíž vinou vznikla jednorázová nevěra. 

Neberte tedy jednorázovou nevěru jako nepříjemnou náhodu, u které si slíbíte, že se už nestane. Naopak pojměte ji jako příležitost k tomu, abyste prohlubovali váš vztah, abyste se k sobě více přibližovali, abyste se učili lépe si porozumět a naplňovat si své potřeby.

Vloudila se do vašeho vztahu jednorázová nevěra a ani po přečtení článku si nevíte rady s tím, jak s ní naložit? Nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku: Karel Chába