Partner se před šesti měsíci rozešel, říká Katka. Vnitřně cítím, že bych už chtěla najít nového partnera. Moji přátelé mě ale varují, že je ještě příliš brzy. Kdy nastane tedy ten správný čas pro nový vztah? Pokud řešíte podobný problém jako Katka, může vám pomoci tento článek.

V případě, že nám nevyšlo jedno partnerství to samozřejmě automaticky neznamená, že nám nevyjde to další. K tomu, aby nové partnerství dostalo šanci, ale musí být splněny určité podmínky. Pokud například stále porovnáváme nového partnera s bývalým nebo hledáme jeho kopii, budeme s největší pravděpodobnosti zklamáni a také postavíme nového partnera do nelehké role.

Také pokud stále dáváme veškerou vinu za rozhod zásadně jen na vrub našeho protějšku, může náš nový vztah skončit na stejném problému jako ten předchozí.

Jak zjistíme, že jsme připraveni na nový vztah

Je vhodné si odpovědět především na tyto otázky:

• Můžete se svým bývalým či bývalou setkat, aniž by to ve vás probudilo značné rozrušení? Pokud jste totiž po setkáni s ex partnerem úplně mimo ještě po nějakou dobu,  nejste ještě připraveni na nový vztah. Citově zůstáváte ještě z nějakého důvodu připoutáni v minulém vztahu.

• Většinu času si na svého ex partnera již nevzpomenete. Je nemožné, abyste si nevzpomněli vůbec, ale pokud jsou dny, kdy si nevzpomenete, jste na dobré cestě.

• Máte své záliby. Dobrým znamením je, pokud se věnujete opět svým koníčkům a zájmům, a ty vás naplňují.

• Cítíte se šťastní. Pokud se neutápíte v žalu ale naopak se cítíte opět šťastni a spokojeni, přišel čas i na novou lásku. Pokud se cítíte stále mizerně a máte pocit, že lépe vám bude jen když zalepíte ránu nějakým vztahem, tak půjde spíše o náplast, kterou budete stejně muset po zhojení rány strhnout.

• Jste přesvědčeni, že jste dobrým partnerem. Pokud se netrápíte rozchodem, uvědomujete si svoje kvality a cítíte, že máte co nabídnout, je velká šance, že si najdete vztah, který vydrží a nebude jen přechodným.

• Opustili jste již naději na návrat? Pokud si upřímně odpovíte na tuto otázku a jste si jisti, že s návratem do bývalého vztahu nepočítáte a ani o něj nestojíte, je to také známkou, že jste připraveni na nový vztah. Pokud ovšem v koutku duše doufáte, tak se do nového vztahu raději ještě nepouštějte.

• Můžete mluvit v klidu bez zlosti a nenávisti o svém bývalém partnerovi? Pokud ve vás zmínka o vašem bývalém nevyvolává množství emocí, ale spíše lhostejnosti, či jednoduše mu přejete jen to dobré, jste zřejmě už z toho venku. Pokud ovšem neustále sledujete a komentujete co dělá, s kým se stýká a při vyslovení jeho jména se vám vaří krev v žilách, raději s novým vztahem ještě počkejte.

• Toužíte opravdu po novém partnerovi? Pokud cítíte, že váš život je šťastný a naplněný, ale přesto máte pocit, že chcete s někým svůj život sdílet, nebojte se to dát najevo.

Je dobré si projít všechny body a upřímně si odpovědět, jak na tom jste. Pokud si ještě nejste jisti, zda-li jste připraveni pro nový vztah, dejte tomu raději čas. V případě, že víte, že už čas nastal, nebojte se a aktivně se do hledání partnera klidně zapojte. A nezapomeňte, že najdete jen to, co hledáte.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkající se vás či partnera v souvislosti se vztahem, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.