Dospěli jste se svým partnerem či partnerkou ke společnému rozhodnutí, že právě teď je ta správná doba na dítě?

Možná to bylo impulzivní rozhodnutí, možná jste o tom dlouhou dobu přemýšleli. Každopádně mít dítě je velké rozhodnutí. Bude to pro vás oba obrovská zodpovědnost. Měli byste se důkladně zamyslet, zda jste na tuto velkou změnu v životě připraveni.

Proč chcete dítě?

Co je pravým důvodem k tomu, že jste se právě teď rozhodli počít dítě? Dítě by nikdy nemělo být výsledkem toho, že rodič potřebuje lásku. Dětská láska nikdy nenahradí lásku partnera, přátel či vlastních rodičů. Vy jste tady od toho, abyste naplňovali emoční potřeby dítěte, nikoliv naopak.

Nikdy se nesnažte přivést na svět dítě proto, že očekáváte, že to vyřeší vaše problémy. Příbuzní na vás neustále dotírají, kdy už budete mít dítě? Chcete si partnera udržet, protože se bojíte, že od vás odejde? Doufáte, že vás dítě s partnerem sblíží? Dítě váš problém nevyřeší. Ten problém tam bude i nadále, ale navíc v tom bude ještě nový človíček.

Dítě byste si měli pořídit, protože se s partnerem milujete a chcete svoji lásku šířit dál. Uvědomujete si, že to bude obrovský zápřah, ale rodina je pro vás důležitá.

Máte dostatečně stabilní vztah?

Podívejte se na váš vztah a pokud možno objektivně ho zvažte. Milujete se? Je vám spolu dobře? Rozumíte si? Je váš vztah postavený na důvěře? Umíte spolu komunikovat? Jste jeden druhému oddaní a jste si naprosto jisti, že spolu chcete mít dítě, chcete ho společně vychovávat a jste pro něj schopni udělat vše potřebné?

Pokud je váš vztah postaven na chatrných základech, dítě ho nezpevní, ale naopak může vztah ještě víc destabilizovat.

Zhodnoťte tedy seriozně váš vztah a zvažte, zda přivádíte dítě do pevné rodiny, která se za krátkou dobu nerozpadne.

Budete schopni se o dítě postarat?

Tvrdá realita je, že dítě stojí peníze. Hodně peněz. S tím musíte počítat. Proto si předem dobře spočítejte, zda si budete moci dovolit vše, co bude vaše dítě potřebovat. Uvědomte si, že možná budete muset obětovat některé vymoženosti či luxus, které jste si dosud dopřávali.

Vaše dítě je přednější. Zvažte, zda máte dostatek financí a stabilní zaměstnání. Nespoléhejte se na pomoc od státu. O vaše dítě se musíte postarat především vy.

Jste připraveni dávat přednost potřebám někoho jiného?

Připravte se na to, že vaše dítě bude vyžadovat vaši plnou pozornost. Už si nebudete moci vyrazit do hospody 4x týdně jako za studentských časů. Vaší prioritu bude postarat se o potřeby vašeho dítěte. Váš potomek je vaše zodpovědnost.

Víte, jak dítě vychovávat?

Myslíte si, že to zvládnete sami od sebe? Nenechte se mýlit, výchova potomka není nic jednoduchého a ještě se přitom pořádně zapotíte. Načtěte si potřebné informace, zeptejte se rodičů či kamarádů, kteří již děti mají. Nenechávejte nic náhodě. Chcete přeci ze svého dítěte vychovat co nejlepšího člověka.

Váháte?

Tak co, stále jste si jisti, že jste připraveni stát se rodiči? Pokud ano, hurá do toho! Přeji vám hodně štěstí a radosti.

Pokud ale stále pochybujete, nestyďte se a poraďte se s odborníkem. Ten vám vysvětlí, co to bude pro váš život znamenat. Jak vás to změní a co to bude od vás vyžadovat. Pomůže vám se rozhodnout, zda je to teď pro vás ta pravá volba.

autor článku: Karel Chába