Jestliže si lámete hlavu s tím, jestli vy nebo váš protějšek jste připravený na vztah, doporučuji si přečíst tento článek.

Nejčastějším důvodem, proč si někdo láme hlavu s tím, kdy je člověk připravený na vztah, je ten, že jste po rozchodu. Je dobré si uvědomit, že pokud vstupujete do vztahu s tím, abyste si ulevili a nahradili expartnera, nemusí se vám to vyplatit. Vztahy, které vzniknou na tomto základě, jsou povětšinou velmi intenzivní na začátku, ale doslova z hodiny na hodinu takové vztahy končí. Proč tomu tak je?

Pokud chce dotyčný nahradit svého expartnera, a zároveň si myslí, že je připravený na vztah, tak si velmi brzy uvědomí, že mu takový vztah nic nedává, že to nefunguje. Může také mít pocit, že nový partner není to, co potřebuje, aby se zbavil bolesti z předchozího rozchodu.

Nikdo nám nemůže vyléčit naši bolest, když je ta bolest v nás. Pokud vstupujete do vztahu po rozchodu, protože máte pocit, že jste někoho fajn potkali, není důvod si to zakázat. Bylo by ovšem vhodné to svému protějšku říci, a přitom si dát určité období, které může trvat např. tři měsíce, po němž si řeknete, co bude s vaším vztahem dál. Je lepší to říci na rovinu, aby si i protějšek rozmyslel, jestli do takového vztahu chce vstupovat, příp. aby věděl, jak se k vám má chovat.

Indicie, podle kterých poznáte, že jste připraveni na vztah

Nejčastější indicie, podle kterých poznáte, zda jste připraveni na vztah, jsou následující:

  • Spíte normálně, jak jste byli zvyklí před rozchodem.

  • Běžně se stravujete, jak se se stravovali před rozchodem.

  • Vrátila se vám chuť do života.

  • Máte radost z maličkostí.

  • Znovu vás baví to, co vás dříve bavilo.

  • Objevili jste něco nového, co vás baví.

  • Není u vás depresivní stav, kdy vás po rozchodu nic nebavilo.

  • Nemáte nutkavou potřebu myslet na expartnera a nechcete ho nikým nahradit.

  • Nepřemýšlíte o tom, co váš expartner dělá, kde byste jej mohli potkat.

  • Nebojíte se potkat svého expartnera, atd.

Tohle vše jsou indicie toho, že jste se z rozchodu dostali.

Vyzrálá osobnost a schopnost být připravený na vztah

V dnešní době je populární pracovat na svém osobnostním rozvoji. V této souvislosti se mě lidé ptají, zda vyzrálá osobnost souvisí s tím, zda je člověk připravený na vztah. Existuje mnoho teorií, kdy se pozná, že je osobnost vyzrálá, a kdy není, ale lidé to bohužel někdy až moc přehání a myslí si, že je možné dosáhnout nějakého lidského ideálu. Žádný lidský ideál neexistuje a teoreticky na vztah jsme připraveni kdykoliv někoho potkáme.

Vyzrálou osobnost má jenom část populace a můžete ji chápat v souvislosti ke vztahům jako osobnost, která se nebojí citově se připoutat k druhému a nebojí se rozchodu a nevěry. Osobnost, která je schopna mít dlouhodobý vztah. Vyzrálost se taky pozná, že vy nebo druhý jste schopni myslet na své potřeby, umíte určit hranice, kdy je čas naplňovat vaše potřeby a potřeby partnera, dokážete být empatičtí vůči druhému, dokážete se do něj vžít. Vyzrálá osobnost má stabilní sebeúctu a je schopna uspokojivého sexuálního života s partnerem.

Je otázkou, zda jste sami vyzrálou osobností. Každý z nás prošel nějakým vývojem od dětství a každý z nás je na tom jinak. Tedy nelze říci, že je to špatně či dobře, když jsme či nejsme vyzrálá osobnost. Nelze se na to dívat tak, že jedině vyzrálá osobnost by měla být připravená na vztah nebo že byste měli hledat vyzrálého partnera. Pokud jdete tímto směrem, otázkou je, zda takového partnera můžete potkat a zda jej umíte rozpoznat.

Jak poznáte, že je druhý připravený na vztah?

Často se mě lidé ptají, jak poznat, že je druhý připravený na vztah. Můžete to zjistit jednoduše tak, že si se svým protějškem promluvíte, jaké má záměry, jaké má cíle, co od vztahu chce, co ne. Také poznáte, že je člověk připravený na vztah už tím, že chce řešit problémy, že na sobě pracuje, protože i osobnostní rozvoj je důležitý k tomu, abyste se byli schopni ve vztahu posouvat.

Teoreticky bychom se mohli bavit o tom, že je důležité, jak náš protějšek mluví o své minulosti, o svých předchozích partnerech. Vždy je ovšem důležité, jak tyto informace vnímáte vy. Není ideální, aby partner mluvil negativně o svých bývalých partnerech, protože se můžete dočkat takového chování i vůči sobě.

Každý z vás k sobě přitahuje partnera přibližně stejně vyzrálého. Je tudíž třeba používat zdravý selský rozum v situacích, kdy se rozhodujete, zda je člověk připravený na vztah. Je klíčové na začátku vztahu, když máte pochybnosti, co nejlépe tyto pochybnosti komunikovat s vaším partnerem. K tomu vám může pomoci článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace, kde se dozvíte více.

Pokud chcete poznat člověka, kdy je připravený na vztah a používáte k tomu klasické psychologické znaky k popisu vyzrálé osobnosti, pak byste se mohli dostávat do absurdních situací, kdy si nikoho nevyberete.

Pokud se upínáte za každou cenu k tomu, že hledáte pro vztah vyzrálou osobnost, je pak zřejmé, že něco konkrétního v sobě nemáte vyřešeno. Takovým klientům pak poradím, aby začali u sebe. Takto si vybírat partnera není úplně obvyklé. Ukazuje to na nějaký strach na pozadí, kteří někteří klienti necítí a jenom si to racionalizují, že by si partnera měli dobře vybrat, aby to byla vyzrálá osobnost.

Pokud pořád přemýšlíte, zda jste připraveni na vztah či zda váš potenciální partner je připraven na vztah a nemůžete se v tomto tématu dále posunout, pak si domluvte konzultaci se mnou. Možná si něco neuvědomujete, možná máte strach či je na pozadí ještě něco jiného. Rád vám s tím pomůžu.

Autor: Karel Chába