Jste v dlouhodobém vztahu nebo manželtsvtí, váš vztah nemá žádné zásadní problémy a přece se dnes nacházíte v situaci, kdy vám muž oznámil, že chce být sám? Jak na toto nejlépe reagovat? Co v takové situaci dělat a co naopak nemáte dělat? To vše se dočtete v dnešním článku.

V případě, že vám muž řekne, že chce být sám, může to znamenat, že má krizi a neví co vlastně chce. Je celkově nešťastný. Druhou možností je, že ho vztah s vámi už nebaví a nemá sílu vám to napřímo říct.

Jaké jsou nejčastější důvody, že chce muž být sám?

Ať se to nám to mužům líbí nebo ne, jsem přesvědčen, že my muži jsme slabší než ženy. Příliš často si nevíme se svým životem rady. To se mnohdy projevuje krizí. Nemusí se jednat jen o klasickou krizi středního věku, častěji se právě jedná o menší „krizičku“. Ta se projevuje především tím, že muže nic nebaví a nic ho nenaplňuje. Jednoduše řečeno, nechápe smysl svého života. Nejlehčí pro takového muže dle něj pak je být sám.

Takovouto osobní krizi muži často přenášejí do vztahu. Většinou je vztah se ženou v tomto období zatěžuje, a to i proto, že žena na ně neustále tlačí. V jiném případě si připadají špatní, že nejsou tak výkonní, a to ať se jejich výkon týká čehokoliv ve vztahu. Mají obavy a špatný pocit, že je žena vidí v negativním světle a chtějí vlastně z toho vztahu utéct před vlastním obrazem sama sebe a preferují tudíž být sami. 

Samozřejmě se občas stává, že si muž myslí, že by jeho situaci a krizi vyřešil nový vztah s novou ženou. Chce tak vlastně utéct před svou partnerkou. Najdou se i muži, kteří si na jednu stranu chtějí držet zadní vrátka, protože si nejsou ještě jistí, co vlastně chtějí udělat. Nevědí, zda opravdu chtějí ze vztahu odejít a být sami nebo nemají sílu své partnerce ublížit. Nejsou si celkově jistí svým chováním a konáním, tak raději celou situaci postaví tak, že manželce řeknou, že neví co nyní od života chtějí, a že chtějí být sami a vše si promyslet.

Pokud muž řekne, že chce být sám, naslouchejte mu

Po tomto oznámení vašeho muže, že chce být sám, budete zajisté cítit velký pocit nejistoty a zrady a samozřejmě i zmatku. V této chvíli je nejlepší svému partnerovi velmi dobře naslouchat. Často vám muž totiž řekne více, než jste si uchovali v paměti a často vám dá i celkem podrobný návod, jak byste se k němu měla chovat. V některých případech vám dá i vysvětlení, co se mu děje. Bohužel skrze bolest, kterou prožíváte, nejste většinou schopna slyšet, co říká. Nejste schopna si to správně přeložit a díky tomu i lépe porozumět celé situaci a dle toho se dále zařídit. Je to lidské a běžné. 

Velmi často se stává, že partnerka muže, který chce být sám, celou situaci ještě zhoršuje tím, že na něj tlačí a přemlouvá ho. Případně ho vydírá, pláče, slibuje, že vše bude lepší, že se jejich vztah dá do pořádku, jen ať neodchází. Muži obecně velmi špatně snášejí, když vidí svou partnerku ve stavu, kdy se hroutí, protože se cítí za situaci zodpovědní. Svůj pocit bezmoci, že se takto chovají ke své partnerce, nedokáží změnit a řeší to tím, že ještě více chtějí za vztahu utéct.  Někdy si svou frustraci vylévají i na své partnerce.

Jak se zachovat, když muž řekne, že chce být sám?

Pokud to jen trochu jde, zkuste se dohodnout s manželem, co přesně potřebuje, když říká, že chce být sám. Jak dlouho by toto období mělo trvat, a jak byste se k němu měla chovat. Optejte se ho, zdali to znamená, že chce odejít ze společného bydlení nebo s vámi nechce jen po nějakou dobu trávit volný čas. Jak často si máte psát, pokud by odešel, kdo komu má volat první, na jaká témata spolu budete komunikovat, pokud vůbec máte komunikovat a podobně.

Tato dohoda je důležitá, abyste mezi sebou měli v dané situaci jasno.  Neutvrzujte ale muže v tom, že je dobře, že chce být sám, nebo že se už nevrátí. Muži obecně nesnášejí situace, kdy si neví rady, kdy jsou tzv.“impotentní“. V takovou chvíli se chovají spíše jako malé děti. Zkuste se tedy na ně dívat jako na své dítě, které chápete, které chcete podpořit. Zkuste s ním řešit situaci tak, jak navrhuje a dejte mu prostor.

Všímejte si také svého pocitu. Některé ženy, se kterými se setkám v poradně a řeší se mnou situaci, kdy jejich partner chce být sám, na mě působí velmi chaoticky. Některé dokonce tlačí až moc na pilu. Pokud vám není dobře, prožíváte velké pocity nejistoty nebo dokonce máte pocit, že se vám zhroutil svět, je dost pravděpodobné, že se tento váš pocit musel projevovat už v období, kdy jste měli relativní klid ve vztahu. 

Muž chce být sám, když je jeho partnerka na něm závislá

Je dosti možné, že jste na svém muži závislá. Možná ho tím už i značně omezujete a celá situace je mu nepříjemná.  To ho mohlo přivést až do stavu, že vám muž řekl, že chce být sám. Nejhorší co můžete v této chvíli udělat, by právě bylo, pokud byste v takovém svém chování pokračovala. Ještě hůře, pokud byste manželovi za jeho rozhodnutí začala dělat nějaké naschvály.

V období, kdy nebudete spolu, určitě zkuste být aktivní a plánujte si různé činnosti. Rozhodně nebuďte po večerech ani o víkendech sama doma. Toto období využijte, abyste i vy sama zhodnotila, zda v takovém vztahu i nadále chcete zůstat. Rozhodně nebuďte jen tím, kdo slepě čeká, co se stane, kdo nemá žádnou možnost se svým životem a vztahem cokoliv dělat. Samozřejmě nemůžete přesvědčit svého muže, aby s vámi zůstal. Ale to neznamená, že si sama nemůžete rozhodnout, zda v takovém vztahu setrváte, nebo zda se vydáte svou vlastní cestou.

Pokud chcete zachovat naději, aby se partner vrátil, určitě zkuste dodržet, co jsem vám doporučil. Hlavně nedělejte žádné naschvály, nehledejte si žádného milence nebo tím manžela neprovokujte. Zkuste prostě nezavdávat žádné záminky svému muži, aby se cítil, že jeho rozhodnutí bylo správné, nebo že nemá smysl se k vám vracet.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába