Máte pocit, že vám partner lže? Nebo už jste ho/ji při lži přistihl/a a nerozumíte tomu, proč se tak chová? Co může stát za chováním, když vám partner lže? Na to vše se podíváme v dnešním článku.

Lež ve vztahu

V první řadě by bylo vhodné, aby si každý sám za sebe uvědomil, co pro něj znamená, že mu partner lže. Co je pro vás lež? Někdy něco ve vztahu ten druhý záměrně zatajuje. Např. když muž říká své partnerce, že se s dotyčnou ženou nebavil, ale není to pravda. Možná že muž chtěl předejít žárlivým scénám svojí partnerky.

I když s dotyčnou nic nemá a byl to pouze nevinný rozhovor, jeho partnerka v tom může vidět něco víc a ztropí mu hysterickou scénu. A tomu chtěl předejít, proto záměrně zatajil skutečnost. Je to lež? Nebo to podle vás není lež a jen se partner chrání před hysterickou a žárlivou scénou svojí partnerky, protože je mu to nepříjemné, když se takto chová? Otázka tedy je, co považujete ve vztahu za lež.

Naše osobnost a chování ve vztahu k partnerovi, který nám lže

Další otázku, kterou byste si měli položit, když máte pocit, že partner ve vztahu lže, je ta, jak ke lži přistupujete. Každý máme nějakou osobnost, nějakým způsobem přemýšlíme, máme svoje postoje, přesvědčení, nějak se chováme a jednáme. To vše hraje roli v naší reakci na lež partnera. Partnerka v předešlém případě může ztropit hysterickou a žárlivou scénu, ale také se může zachovat jinak. Např. se může partnera zeptat, že se dozvěděla, že s dotyčnou mluvil a nerozumí tomu, proč ji to partner zatajil, co se děje. To je pak úplně jiná komunikace ve vztahu.

Jak tedy přistupujete k tomu, když vám partner lže? Jak se chováte? Podporujete ho ve lži svým přehnaným chováním nebo se snažíte pochopit, co se v druhém odehrává?

Nastavení naší osobnosti ve vztahu ke lži

Do vztahu přicházíme s nastavením naší osobnosti, která se projevuje skrze naše reakce na různé situace. Je možné, že když máte pocit, že vám partner lže, tak díky vašemu nastavení osobnosti lhaní ve vztahu podporujete a podvědomě nutíte partnera, aby vám lhal. Např. když vám partner řekne, že byl v hospodě a řekne vám, že měl dvě piva, jak na to zareagujete?

Když budete přesvědčeni o tom, že vám partner lže, budete mu říkat např.: „Já tě znám, určitě si měl víc než jen dvě piva, vždyť jsi ožrala, kterej jen chlastá a nic nedělá.“ Začnete mu něco vyčítat, protože mu primárně nevěříte. Velmi pravděpodobně budete svým chováním nutit dál partnera k tomu, aby vám lhal.

Pokud vám někdy říkal skutečně pravdu a vy jste zareagovala stejně jako v případě, kdy vám zalhal, pak nebude vidět důvod, proč by měl v pravdě pokračovat a bude se alespoň snažit zmírnit vaše rozhořčení. Místo pěti piv vám přizná jen dvě piva v přesvědčení, že i když ví, že budete nadávat a ponižovat ho, bude to lepší, než kdybyste na něj křičela a vyhazovala jej z domu, když vám řekne, že měl piv pět.

Lež souvisí s rolí ve vztahu

Každý vnímáme lež zcela odlišně, na základě svých zkušeností a na základě nastavení naší psychicky. Velmi úzce souvisí lež s rolí ve vztahu. Jak bylo naznačeno v předcházejícím textu, důležité je vaše vnitřní nastavení. Pokud jste primárně nastaveni, že lidem nedůvěřujete, nevěříte jim, pak budete cíleně vyhledávat všechny indicie, které vám tento postoj potvrdí. Pak vám dle vás bude partner lhát pořád. I kdyby vám řekl pravdu, nebudete mu věřit. Vždy si najdete něco, co zpochybníte a utvrdíte ho/ji ze lži.

Zamyslete se nad tím, než obviníte partnera, že vám lže, jaký je váš postoj k němu. Co si o něm a o ostatních lidech myslíte? Nevěříte jim? Byly vaše zkušenosti s ostatními lidmi bolestivé, zraňující? Pak se snadno může stát, že vám partner bude lhát, resp. to takto budete vnímat. Budete se ve vztahu s partnerem trápit, jelikož to není o partnerovi, ale především o vás samých.

Pokud nejste primárně nastaveni na nedůvěru v partnera a v lidi, pak můžete reagovat tím, že se snažíte pochopit, co se v druhém odehrává. Víte, že je něco jinak, nerozumíte tomu, proč vám partner lže, ale hledáte to, co je na pozadí toho, proč se tak chová. Možná má strach, že mu nebudete věřit, možná se jen bojí vám přiznat něco, o čem vím, že by vás zranilo. Možná se bojí vaší reakce, kdyby vám přiznal, že někde byl nebo něco udělal či neudělal, protože ví, že by to vyvolalo hádku. 

Pokud budete mít pocit, že vám partner lže, nebo dokonce zjistíte, že vám lže, pak se zamyslete nad tím, zda svým chováním a nastavením osobnosti k jeho lhaní nepřispíváte. Vše se dá vykomunikovat, jen je potřeba nevidět chybu jen v druhém, ale uvědomit si, že když vám partner lže, že se na tom můžete podílet svým chováním.  

Když partner lže a je to vědomé

Samozřejmě existují i lidé, kteří vědomě ve vztahu lžou. Lžou, protože mají motivaci, mají za lež nějaký benefit, kterého se nechtějí vzdát a vědí, že vám vědomě ubližují. Než ovšem odsoudíte partnera, který vám lže, měli byste se nejdříve zamyslet sami nad sebou, zda se na lhaní nepodílíte, zda opravdu není za partnerovou lží nějaký strach vám něco říct. Pak by to vypovídalo o tom, že mezi vámi není vybudovaná dostatečná důvěra ve vztahu a špatně spolu komunikujete.

Vždy je lepší jít nejprve cestou zamyšlením nad sebou. Pomůže vám to vyhodnotit, zda je váš partner skutečně vědomý lhář, kterého ho v životě již nechcete tolerovat nebo je na pozadí něco jiného, proč vám partner lže.

Pokud se nacházíte ve vztahu, kde jste si partnerem nejistí, nerozumíte, co se na pozadí vašeho vztahu děje, nebo potřebujete něco ve vztahu vyřešit a posunout se a nejde vám to, doporučuji vám, abyste se na mě obrátili v sekci konzultace. Získáte novou perspektivu na váš vztah a řešení, jak dál postupovat.