Na následujících řádcích se dočtete, jaké jsou vaše možnosti komunikace v případě, že proti sobě máte sobce.

V článku Sobecký partner jsme si řekli, jaké nejčastější podoby sobectví vám partner může ukázat. Nyní se zaměříme na komunikaci a na to, jaké máte možnosti, potřebujete-li se domluvit se sobcem.

Komunikace se sobcem: obtížná, někdy dokonce nemožná

Hned na úvod je třeba si upřímně říci, že pokud proti vám stojí opravdu vnitřně silně nevyrovnaný a zraněný člověk (který to samozřejmě nedává najevo a skrývá to za svou dokonalost a sobecké chování), může se stát, že bez velké krize, která by ho donutila, aby se nad sebou zamyslel (pokud tedy vůbec), nemusíte mít vůbec žádnou šanci se s ním domluvit. Nemusí být vůbec žádná možnost, jak dojít ke komunikaci, která by vedla k pozitivnímu výsledku pro vás oba. To je bohužel realita a daň za život se sobeckým partnerem.

Nejprve ze všeho je třeba si uvědomit, že se k situaci musíte postavit co nejméně osobně. Toto přitom není možnost, ale absolutní nutnost. Je to přirozeně těžké, když s takovým člověkem žijete a vychováváte děti. Nicméně věřte, že vám hodně pomůže, když si uvědomíte, že to, jak se k vám chová, je ve skutečnosti vyjádřením toho, jak se vnitřně cítí. I když vám to sobecký partner nepřizná, je to tak.

Jak komunikovat se sobcem? Vymezte hranice a zkuste si vyměnit role

Abych ale nebyl jen negativní a dal vám i nějakou naději, řekněme si, jaké možnosti v komunikaci se sobcem máte. Strategií je více, a zatímco jedna může na vašeho partnera fungovat, jiná úspěšná nebude.

Za prvé byste si určitě měli vymezit hranice. Bude to velmi vyčerpávající a bolestivé, ale jinou možnost nemáte. Jakmile v komunikaci se sobcem ukážete, že sice hranice máte, ale jste ochotní je překračovat, sobec toho využije u bude se vždy snažit je posouvat. A proto si své psychické hranice musíte dobře hlídat.

Další možností, která ale bohužel zafunguje opravdu jen u mírných sobců, je ta, že si vyměníte role a ukážete partnerovi, jak s vámi komunikuje. Samozřejmě to jde jen za předpokladu, že sobec je ochoten podílet se s vámi na komunikaci a jejím zlepšování a uzná, že nedostatky skutečně má. Proto si nedělejte zbytečné naděje a příliš nedoufejte: případů, ve kterých tento přístup přinesl výsledky, jsem osobně zažil jen velmi málo.

Vysvětlete sobci, co z toho bude mít, komunikovat se vám (možná) bude lépe

Strategie, která naopak může zafungovat u většího množství sobců, je komunikovat s ním o výhodách toho, co řešíte. Pokud to jde, zkuste sobci vysvětlit, jaké výhody mu přinese například to, že věc bude podle vás. Pokud se kupříkladu přete o to, co má kdo udělat a jakým způsobem, zkuste se zaměřit na výhody a prodat vašemu sobeckému partnerovi v komunikaci to, co získá, když dá přednost vašemu názoru nebo řešení.

Sobecký člověk je velmi zaměřen na racionalitu a na to, že existuje jen jedna pravdu, kterou má samozřejmě většinou on. Pokuste se tedy, kde to jen půjde, neupozorňovat na to, že má partner nějaké nedostatky v tom, čím argumentuje. To ho totiž ještě více rozzlobí a donutí, aby na svých argumentech pracoval a vylepšoval je. Zároveň se snažte nepoukazovat na slabiny jeho osobnosti, už vůbec byste ho neměli obviňovat z toho, že je egoista, sobec, že myslí jen na sebe. To by ho opět velmi rozlítilo a zraňovalo, a ještě více by se vás logickými argumenty snažil přesvědčit o tom, že pravdu má on. Taková komunikace se sobcem by nikam nevedla.

Se sobcem komunikujte bez emocí a sami sebe neobviňujte

V komunikaci se sobeckým partnerem se snažte nenechat se vytočit, nejednejte v emocích. Některé sobce to potěší, protože mají pocit, že se dostali nad vás, a budou vám chtít ještě více ubližovat. Jiní to zase nesnáší a říkají, že vaše emoce je nezajímají, protože nemají nic společného s rozumem. Zůstanete-li klidní a budete schopní nenechat se zraňovat a vytočit, máte větší šanci, že se sobcem něco vykomunikujete.

K tomu patří také to, abyste se neobviňovali. V článku Sobecký partner, který jsem už jednou zmínil, je uvedena celá řada informací o tom, jak se sobec projevuje: nechválí, ale upozorňuje na vaše chyby. Čím více se před sobcem snažíte obhajovat a vysvětlit mu, že jste nic špatného neudělali, že jste to mysleli dobře, tím více ho rozčílíte, a zároveň přesvědčíte o tom, že ve skutečnosti naznačujete, že něco udělal špatně on. To je opět něco, co sobce rozčiluje a zraňuje.

Pokud chcete mluvit o vlastních potřebách (se sobcem bohužel nemá smysl mluvit o pocitech), snažte se je definovat co nejpřesněji. Buďte praktičtí a faktičtí v tom, co potřebujete, co si přejete, jak vypadá to, co byste chtěli. V emocích, citech se sobecký člověk nevyzná a komunikovat s ním o nich proto nemá význam.

Snažte se do sobce vžít a pochopit ho, usnadní vám to komunikaci

Poslední, na co se zaměříme (i když je to s člověkem, který se k vám nechová dobře, kritizuje vás a je sobecký, samozřejmě velmi těžké), je snaha porozumět. Pokuste se vašemu sobeckému protějšku porozumět a pochopit, že je zraněný a vystrašený, že vnitřně není úplný, že se sebou není spokojený. A to přesto, že navenek může vystupovat úplně obráceně, až grandiózně. Pokud to pochopíte, přijmete a nebudete proti tomu bojovat, teoreticky se vám se sobcem může lépe komunikovat a dýchat.

Situaci jako takovou to samozřejmě nijak zásadně nevyřeší, nicméně každý jeden krok, který můžete udělat (a jednotlivé kroky pak pospojovat do celku), aby se vám ulevilo, je určitě pozitivní. 

Na závěr si řekněme, že máte-li štěstí v neštěstí a žijete se sobcem, který je nějakým způsobem ochoten přijmout zodpovědnost za své chování, má skutečně cenu ho požádat o to, abyste se spolu učili komunikovat. Zároveň si ale neberte osobně nebo jako svoji prohru či slabost, když to nepůjde, když to on bude odmítat nebo se vám nebude dařit nic z toho, co jsme si výše popsali. K ničemu to nebude a jen byste si tím zbytečně ubližovali. Faktem je, jak už bylo zmíněno, že jsou sobci, se kterými se domluvit nemůžete, respektive se s nimi domluvíte jen v případě, že jim dáte zcela za pravdu. A to samozřejmě nejde dělat pořád.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak komunikovat se sobcem? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě, rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába