Na následujících řádcích se dočtete, proč dochází ke krizi po zamilovanosti a co to teoreticky znamená, že krizi máte. K tomu, proč dochází ke krizi po zamilovanosti, může být několik důvodů. V článku se zmíníme o třech nejčastějších, se kterými se setkáváme

Krize po zamilovanosti z důvodu závislosti 

Prvním nejčastějším důvodem krize po zamilovanosti, který možná ale mnohé překvapí, je to, že existují lidé, kteří jsou na pocitu zamilovanosti svým způsobem závislí. Všichni víme, že v zamilovanosti se cítíme doslova nabití energií. Máme pocit, že svět je krásný, nic není problém. Cítíme se hodnotní, pro svůj protějšek jedineční, máme pocit, že jsme jedno tělo a jedna duše. Tak trochu jsme jako na drogách. Někdo více, někdo méně, každý se ale s podobnými pocity určitě dokáže alespoň trochu ztotožnit.

Lidé, kteří jsou na pocitu zamilovanosti závislí, se pak často dostávají do krize ve chvíli, kdy se od svého protějšku odmilovávají. Většinou si ale svoji závislost vůbec neuvědomují. Začnou situaci vnímat tak, že protějšek jim v mnohém nevyhovuje, začnou být silně nespokojení a uvažují o tom, že ze vztahu odejdou.

Tito lidé mají mnohdy tendenci zamilovat se doslova z minuty na minutu, ze dne na den, jsou to lidé, kteří se zamilovávají velmi silně, až bláznivě. První dny, týdny a měsíce, kdy jsou zamilovaní, jsou schopní snést svému protějšku modré z nebe. Ve chvíli, kdy se odmilují, nastoupí opravdu silná krize.

Pokud si myslíte, že jste se dostali do krize proto, že jste na pocitu zamilovanosti závislí vy nebo váš protějšek, máte teoreticky šanci krizi řešit jen tehdy, když vyhledáte odbornou pomoc. Představa, že byste našli příčiny toho, proč takto fungujete, a že byste je dokázali sami vyřešit, není příliš reálná.

Krize po zamilovanosti jako výsledek nenaplněných očekávání

Druhým důvodem, proč dochází ke krizi po zamilovanosti, je to, že jeden (nebo oba) z partnerů měl v okamžiku vstupu do vztahu velmi silná očekávání. Každý z nás má jak vědomá, tak nevědomá očekávání od vztahu a protějšku. Samozřejmě pokud se začneme odmilovávat a spustí se krize po zamilovanosti proto, že naše očekávání se ve velké míře nenaplňují, je to samozřejmě důvod k tomu situaci řešit. 

Neznamená to ale, že jste na tom tak špatně jako lidé v prvním případě, kdy to většinou nekončí dobře. I tak je ale důležité, abyste v rámci krize po zamilovanosti spolu jako tým chtěli pojmenovat očekávání každého z vás z okamžiku, kdy jste do vztahu vstupovali. Je přitom klíčové, abyste se na tato očekávání nedívali tak, že tak, jak je máte, musí být beze zbytku naplněna.

Je třeba dělat kompromisy a uvědomit si, že některá vaše přání a očekávání máte proto, že něco ve vaší psychice není uspokojeno tak, jak by teoreticky mělo být. Protože ne každé vaše očekávání je ze strany partnera naplnitelné.

Součástí této skupiny případů, ve kterých po zamilovanosti přijde krize, je také to, že jste svoje očekávání s druhým vůbec nekomunikovali. Nebo jste je sice komunikovali, ale každý jste si pod tím, co chcete, ve skutečnosti představovali něco jiného. I toto se samozřejmě dá řešit, musíte to ale chtít oba dva. 

Máte krizi po zamilovanosti? Možná se k sobě nehodíte 

Třetím nejčastějším důvodem, kdy dochází ke krizi po zamilovanosti, je to, že se k sobě v určitých věcech vlastně vůbec nehodíte. Zamilovanost přirozeně rozdíly smazává, v zamilovanosti jsme slepí, a proto spoustu věcí nevnímáme. V zamilovanosti si svůj protějšek silně idealizujeme. Je nám to příjemné, protože to vyhovuje naší potřebě integrity, toho, že jsme pro sebe celiství. Máme ze sebe dobrý pocit, vážíme si sami sebe, máme silné sebevědomí. A proto je lepší některé věci v zamilovanosti nevidět. Přehlížet je, aby nám dobrý pocit vydržel co nejdéle a byl co nejsilnější.

Myslíte-li si, že se vás týká tato varianta, doporučuji vám, abyste se zaměřili na to, co se ve vás děje. A to hlavně ve smyslu toho, co od vztahu očekáváte na úrovni bezpečí a vlastní hodnoty. Velmi často totiž dochází ke krizi po zamilovanosti u párů, kde po opadnutí zamilovanosti jeden (výjimečně oba dva) začnou mít z druhého nepříjemný pocit. Mnohdy ho přesně nedokáží popsat. Obecně ale mluví o tom, že se necítí bezpečně, že nemůžou druhému věřit, že si vedle svého protějšku nepřipadají dostatečně atraktivní. Nebo mají obecně špatné pocity ze sebe sama. 

Často je na vině zkrátka to, že s partnerem máte rozdílné povahy. Pak jeden z vás může druhého vnímat jako někoho, kdo ho ohrožuje. Ne fyzicky, ale psychicky, a to proto, že vztahy vyhledáváme mimo jiné proto, abychom se cítili bezpečně. Měli pocit opory, že vedle sebe někoho máme. Máte-li z protějšku (který nezbytně nemusí dělat nic špatného) nepříjemný pocit, který může být opravdu silný, může to znamenat opravdu to, že spolu nemůžete žít.  A právě to vyvolá krizi po zamilovanosti.

I v tomto případě by bylo dobré popsat, co vše vás k situaci napadá v rovině bezpečí a hodnoty, a zvážit, zda je situace řešitelná, nebo spolu zkrátka nemáte být. 

Když po krizi po zamilovanosti následuje rozchod

V závěru si řekněme, že některé vztahy po skončení zamilovanosti opravdu končí. Někdo to přijme a vztah ukončí, jiní toho ale nejsou schopní. Říkají, že když do sebe byli po nějakou dobu tak zamilovaní, není přeci možné, aby vztah ukončili, že k sobě patří. Ale to, že jste do sebe byli velmi zamilovaní, není bohužel zárukou toho, že k sobě patříte. Stává se (i když ne nepřiměřeně často), že po první fázi vztahu, tedy po zamilovanosti, se lidé rozcházejí, protože zjistí, že jsou opravdu příliš rozdílní.

Nahradila zamilovanost ve vašem vztahu krize a vy si nejste jistí, jak se s ní poprat? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Vyberte si konzultaci, která vám bude nejlépe vyhovovat, rád vám pomůžu. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Kdy má smysl zachraňovat vztah