Pokud nám do vztahu po sedmi letech vstoupí krize, ztrácíme víru, že ji překonáme. Tolik jsme toho spolu prožili. Teď máme pocit, že to nevydržíme, že už nás ten druhý nemá rád. Při sebelepší snaze o komunikaci se vždy pohádáme. Jak tedy řešit takovou krizi?

Krize vztahu po sedmi letech u bezdětných párů

Nejprve si musíme uvědomit, zda se jedná o bezdětné páry nebo páry, které již mají jedno nebo více dětí.

Z hlediska evoluce je přirozené, že nejvyšším smyslem vztahu bývá reprodukce. Bezdětné páry, které se znají sedm let, toho společně hodně prožili. Největší zamilovanost je pryč, ze vztahu odchází chemie. Lidé se přestanou starat o svůj vztah tak, aby jej dál posouvali a přirozeně se „zaseknou“ na jednom místě. Nespokojenost stoupá a vztah se po sedmi letech dostává do přirozené krize.

Lidé by si měli vzájemně promluvit o tom, zda a za jakých podmínek spolu chtějí dál zůstat. Je důležité, aby si každý sám za sebe uvědomil, co chce a jaké má potřeby – jak posunout vztah dál. Další metou k posouvání může být např. svatba nebo založení rodiny. Je důležité začít pracovat i na partnerské komunikaci, o které se více dočtete v článku – Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. A dále pracovat na potřebách, více v článku – Partnerská dohoda.

Odejít? Ano či ne?

Pokud jeden z partnerů zjistí, že si neumí představit svůj budoucí život se stávajícím partnerem, bude lepší zvážit ukončení vztahu. Vztah je třeba neustále posouvat dopředu, rozvíjet jej, aby nedocházelo ke stagnaci. Pokud stagnace přijde ve formě krize vztahu po sedmi letech a nezačne se řešit, vztah slábne.

Krize vztahu po sedmi letech u párů s dětmi

Krize ve vztahu po sedmi letech vzniká u párů s dítětem nebo dětmi hned z několika příčin. Pár věnuje spoustu času a energii dítěti, zabezpečení rodiny, kariéře, domácnosti. Vzhledem k rozrůstání rodiny se lidé stěhují do většího bytu nebo staví vlastní dům. Při tom všem zapomínají na sebe jako na partnery. Snaží se být dobrými rodiči pro své dítě. Vzájemný čas, který měli jen jeden pro druhého první roky, již tady není.

U těchto párů je ústředním tématem čas. Čas, který mají sami pro sebe. Každý pár, který má děti, by si měl najít na sebe jeden až dva večer v týdnu, kdy se budou sami sobě věnovat. V ideálním případě si každý pátý víkend vyhradit jen pro sebe, zcela bez dětí a nejlépe mimo domov.

V poradně si spousta lidí stěžuje na to, že nemají čas. Pokud skutečně touží po tom, aby krizi vztahu po sedmi letech překonali, čas na sebe si najít musí. Jedině tak můžou zachránit svůj vztah. Někdy je nutné, aby lidé změnili svůj životní styl, zmírnili pracovní tempo. Pro někoho to může znamenat i odchod z práce do jiné, pokud skrze zaměstnanost nemůžou mít čas sami na sebe.

Příkladem z mojí praxe může být pár, který pracoval na směny. Tito lidé se viděli velmi málo a jejich vztah se ocitl ve velké krizi.  Pokud měli společný čas, věnovali ho svým dětem. Jelikož chtěli vztah zachránit, nezbylo nic jiného než to, že paní odešla ze současného zaměstnání a začala pracovat jinde. Získali tak pro svůj vztah více vzájemného času a krizi ve vztahu po sedmi letech překonali.

Někdy nejde jen o kosmetické úpravy ve vztahu, ale o naplňování vzájemných potřeb. V krizi ve vztahu po sedmi letech jde o to, že lidé musí zásadně něco změnit, aby tuto krizi překonali. Pokud si i po přečtení tohoto článku nevíte rady, jak naložit se svojí krizí ve vztahu, rád vám pomohu. Společně vaši krizi ve vztahu zvládneme.

autor článku: Karel Chába