V článku se dočtete, že muži rozchodu přirozeně litují, ale dozvíte se také, jakými druhy lítosti nejčastěji trpíme a na jakou z nich byste se měli zaměřit v případě, že by se k vám muž chtěl vrátit.

Muži litují rozchodu stejně jako ženy, jen to dávají méně najevo

Na úvod článku bych chtěl říct, že mezi muži a ženami není žádný rozdíl v tom, že by někdo z nich potřeboval vztahy méně a někdo více. Muži vztahy potřebují stejně tak jako ženy a stejně jako ženy jsou biologicky naprogramováni k tomu, aby vztahy měli. Otázka, zda muži litují rozchodu, je často nastolována hlavně proto, že muži pracují s emocemi jinak než ženy: většinou je projevují mnohem méně, někteří se za ně svým způsobem dokonce stydí. Právě z toho pak vzniká mýtus, že muži rozchodu nelitují. 

Obecně platí, že muži (ale samozřejmě i ženy) mohou litovat ženu, kterou opustili, a to například proto, že jí ublížili nebo ji dostali do velmi těžké situace. Mohou ale litovat i toho, že oni sami rozchodem utrpěli nějakou ztrátu, trpí pocitem neúspěchu například z toho důvodu, že si vztah nedokázali udržet. Někdy litují i přímo sami sebe: myslí si, že mají těžký život, protože se jim nepovedl další vztah. 

Nyní se tedy podívejme na to, jak rozlišovat, o jakou lítost vlastně jde. Není totiž vůbec výjimečné, že se muži po rozchodu chtějí do vztahu vrátit a ex partnerce projevují lítost. Mnohé ženy se pak ptají, jak se v situaci vyznat a jak se vyznat v samotném muži, aby si mohly lépe rozmyslet, zda vztahu dají ještě jednu šanci. 

Lituje vás, nebo toho, že vás ztratil? Není to jedno a totéž

První podobou lítosti, kterou muži dávají najevo, když se chtějí vrátit do vztahu, je ta, kdy si hodně vyčítají. Litují toho, jak se k ženě zachovali, že jí ublížili, nechali ji samotnou a ona je teď jejich vinou v těžké životní situaci. Případně se s ní rozešli tehdy, kdy v této situaci už byla. Ve hře mohou být i děti a pak muži mohou litovat toho, že v jejich výchově a péči o ně nechali ženu samotnou. Lítost ale někdy projevují i přímo vůči dětem. Chce-li se muž do vztahu vrátit v takovém případě, nemusí to být tím nejrozumnějším řešením. Vrátit se totiž „jen“ kvůli tomu, že lituje děti nebo ženu, ve skutečnosti už ale k partnerce nic necítí a nechce s ní být, samozřejmě není ideální. 

Jinou podobu na sebe lítost bere například v situaci, kdy muž odešel za jinou ženou. Nějakou dobu měl milenku, pak si ale uvědomil, jaká je skutečnost a že by se chtěl vrátit do původního vztahu. V tomto případě je mu opravdu líto, že o svou ženu přišel. Je mu líto jejich vztahu i toho, že přišel o rodinu, která mu chybí. Uvědomil si ztrátu a to, že rozchod kvůli milence byla chyba. Takovou lítost má teoreticky smysl řešit, protože pokud se muž chce opravdu zasloužit o to, aby původní vztah zase fungoval, je v případě, že má zájem i žena, šance s takovou situací něco dělat. 

Když lituje sám sebe, návrat do vztahu si dobře rozmyslete

Třetí podoba lítosti, na kterou se podíváme, je taková, kdy muž lituje sám sebe. Takový muž mohl sebelítostí trpět už v průběhu vztahu. Možná je hodně egoistický, zaměřený na sebe a může mít pocit, že je vůči němu svět nespravedlivý: i když se mohl rozhodnout odejít on, vidí, že lidé kolem něj mají vztahy, on by je tedy měl mít taky. Takovému muži jde ale hlavně o sebe, lituje jen sám sebe a toho, jak je na tom špatně. Stejně jako u prvního typu lítosti ani tady není návrat do vztahu nejlepším řešením. 

Zabýváte-li se lítostí vašeho muže po rozchodu a tím, zda se k němu vrátit, je základním předpokladem ujasnit si, jakého druhu jeho lítost je. Na předchozích řádcích jsme si stručně popsali tři základní typy lítosti, z nichž jen u druhého z nich máte rozumnou naději na to, že po návratu bude váš vztah opět dobře fungovat. Zbývající dva druhy lítosti bohužel nejsou ideálním důvodem se do vztahu vracet. 

Jak ale poznáte, že se jedná o první nebo třetí (tedy „nežádoucí“) variantu lítosti? 

Jak poznat, o který typ lítosti jde? Sledujte, jak se chová

To, že muž lituje vás nebo sám sebe, můžete poznat třeba tak, že se k vám chce přiblížit, když ale dáte najevo, že máte zájem, zase se odtáhne. Svým způsobem tedy opakovaně mění svůj názor a postoj k tomu, zda byste se k sobě měli vracet. Když jde naopak o „skutečnou“ lítost (druhého typu) a vy se projevíte ve smyslu, že byste se do vztahu možná vrátila, muž necouvne. Pozor ale: i v tomto případě může dojít k tomu, že muž sice lituje toho, že vás ztratil, zároveň se ale bojí, že se budou opakovat věci, jejichž vinou mu vztah nebo manželství nevyhovovaly. 

Pokud tedy chcete lépe porozumět tomu, zda muži rozchodu litují, jakého druhu jejich lítost je a zda má smysl se do vztahu vracet, je důležité snažit se s druhým diskutovat a co nejlépe pochopit, jak na tom ve skutečnosti je.

Nejste si ani po přečtení článku jistá, zda muž lituje rozchodu a kterým typem lítosti trpí? Nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak napravit rozchod a Vrací se muži po rozchodu