Zda lze odpustit nevěru, respektive za jakých podmínek, se dočtete v článku.

Odhalení nevěry je samozřejmě pro každého z nás v nějaké míře šok. Nastupuje po něm pocit ublížení a prakticky vždy jistá míra nedůvěry. U některých lidí ale po provalení nevěry dochází až k pocitu fyzické bolesti v těle a psychickému pocitu, že se jim úplně zbořil svět.

Odpuštění nevěry je proces a záleží na vaší osobnosti

Každý na nevěru reaguje svým jedinečným způsobem. Ten se hodně odvíjí od toho, jakou kdo má osobnost. Na to je potřeba při tom, když přemýšlíte, zda a jak odpustit nevěru, myslet. Každý budete na nevěru reagovat podle své osobnosti a každý se s ní budete vyrovnávat jinak. Po jinou dobu a za jiného výdeje energie. Kladete-li si otázku, zda lze odpustit nevěru, je odpověď samozřejmě ano, ale v úplné míře to nedokáže každý. 

Odpuštění nevěry je třeba vnímat jako proces. Stejně jako se při fyzickém zranění tělo hojí dny, týdny i měsíce (a někdy se bohužel do své původní funkce nezahojí už nikdy), je tomu tak i u psychiky poté, co se člověk dozví, že byl podveden. Pokud tedy chcete odpustit nevěru, musíte v první řadě přijmout fakt, že to může trvat měsíce až roky. V některých případech ji dokonce nelze odpustit vůbec. Odpuštění nevěry v úplné podobě tak, abyste na ni nemysleli, netrápila vás a do vztahu se vrátila úplná důvěra, bohužel není pro každého.

Chcete odpustit nevěru? Připravte se na otázky

Nyní si pojďme popsat, co po odhalení nevěry můžete běžně očekávat, abyste se zbytečně nevyčerpávali. Odpustit nevěru lze, pokud přijmete a srovnáte se s tím, že na začátku jsou úplně běžné otázky „proč“. Sami sebe a svého protějšku se budete ptát na otázky jako: Proč se to stalo? Kde jsem udělal chybu? Proč jsem si toho nevšiml dřív? Co se na mně protějšku už nelíbí, když mě podvedl? Atd.

Počítejte s tím, že tyto otázku mít budete, jsou přirozené a v nějaké míře je má každý. Máme je proto, že se se situací chceme vyrovnat. Chcete-li ale nevěru odpustit, musím vám na tomto místě důrazně doporučit, abyste se partnera nevyptávali na žádné detaily toho, jaké to s milencem bylo. Jenom si tím budete ubližovat, nikam to nepovede, k ničemu to nebude, a proto to nedělejte.

Z kopce do kopce? Po odhalení nevěry úplně normální

Chcete-li odpustit nevěru, bude další věcí, která se vám bude dít, to, že se budete v náladách pohybovat nahoru a dolů. Je úplně běžné, že máte dny, kdy vám bude dobře. Dobře se budete cítit i s partnerem (nemám přirozeně na mysli hned druhý den po odhalení nevěry, ale v řádu týdnů), pak ale budou dny, kdy půjde zase všechno dolů a budete se cítit velmi špatně. V prvních měsících po odhalení nevěry je to pro mnohé lidi úplně přirozené. Záleží na tom, jaké je počasí, jak jste se vyspali, jak se tváří váš protějšek, jestli jste spolu nebo v práci… 

Pokud tedy chcete odpustit nevěru, buďte trpěliví a nenechte se těmito výkyvy rozházet. Jsou přirozené a neznamená to, že když vám zrovna není dobře, je vše ztraceno a měli byste se hned rozejít nebo rozvést.

Komunikace je při odpouštění nevěry základ. Stejně jako vaše osobnost

Chcete-li odpustit nevěru, určitě byste si co nejdřív po jejím zjištění měli uvědomit, že o problému budete muset komunikovat. Budete se muset vzájemně podpírat a neměli byste se do sebe uzavírat. K tomu vám pomůže článek Komunikace mezi manželi.

Lze odpustit nevěru? Ano. Je to ale otázka osobního rozhodnutí. Největší chybou, kterou můžete udělat, je svádět vše na svůj protějšek. Nebudu se na tomto místě rozepisovat o tom, do jaké míry může za jeho nevěru on a do jaké míry třeba i vy, protože váš vztah nefungoval. Nicméně to, co se ve vás odehrává, a to, co prožíváte, není způsobeno jen samotným faktem nevěry.

Pokud chcete odpustit nevěru, musíte si uvědomit, že to, co prožíváte, je odvozeno od celkového obsahu vaší mysli a od toho, jak je nastavena vaše osobnost. Zatímco někdo není schopen snést studenou sprchu, jiný si otužování doslova užívá a vydrží v ledové vodě desítky minut. Ne každý je ale nastaven na to, aby to vydržel, a stejně je tomu i s odhalením nevěry. 

Cokoli budete po odhalení nevěry prožívat, nějakým způsobem souvisí s obsahem a nastavením vaší mysli. Pokud se chcete co nejvíce přiblížit k odpuštění nevěry, musíte přijmout odpovědnost za to, co prožíváte. Budete-li kdykoli, když vám bude zle, na partnera útočit, nepřiměřeně se ho vyptávat nebo chtít, aby všechno vyřešil a zahladil on, nikam se nemůžete posunout. Můžete to sice vnímat jako nespravedlivé, protože jste přesvědčení, že všechno způsobil on a vy za nic nemůžete, realita je ale taková, jak jsme si ji popsali výše. Úroveň vaší bolesti je přímo úměrná tomu, jakou máte osobnost.

Jak odpustit nevěru? Mluvte o sobě

Chcete-li odpustit nevěru, bude důležité, abyste místo toho, že budete na svůj protějšek útočit a říkat mu, co vám způsobil a co udělal špatně, mluvit o vlastním prožitku. Při tomto druhu komunikace nebudete druhého obviňovat a mluvit o tom, co druhý dělá nebo nedělá, jaký je nebo není. Musíte naopak popisovat to, co prožíváte vy. Nebudete říkat: „Kvůli tobě a tomu, že jsi to udělal, se teď cítím tak, že mám pocit, že nic nemá smysl.“. Naopak řeknete: „V tuto chvíli se cítím tak, že mám pocit, že se nemám vůbec čeho chytit. Mám pocit, že nic nemá smysl, že se nedokážu už nikdy cítit dobře, že už nikdy nebudu věřit tomu, že můžeme být spokojení.“.

Pokud budete partnerovi popisovat, co se ve vás děje, a nebudete na něj útočit, budete od něj dostávat to, co chcete. Budete od něj dostávat pochopení, podporu, čas a intimitu. A to je klíčové k tomu, abyste se mohli posunout a nevěru odpustit. Lépe se v problematice zorientujete také díky článku Naslouchání ve vztahu. V něm detailně popisuji, jak tento způsob komunikace provádět.

Pokud se i po přečtení článku stále ptáte, jestli lze odpustit nevěru, a nevíte si s tím rady, neváhejte se na mě obrátit. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába