Má mě rád, nemá mě rád? Možná se vám tahle myšlenka často honí hlavou. Proč to tak je? Co se za tím vším skrývá?

Pokud se přistihnete přitom, že se sami sebe velmi často ptáte na otázku, zda vás má protějšek rád, zastavte se. To, že se vám tahle myšlenka připomíná čím dál častěji, má nějakou svoji příčinu, proč se jí neustále zaobíráte.

Když se na začátku vztahu ptáte sami sebe: „Má mě rád?“

Pokud vás tahle myšlenka na to, zda vás má protějšek rád, přepadá už na samém začátku vztahu, kdy jste zamilovaní, pak to může mít několik příčin:

1. Nevěříte si

Jedním z důvodů, proč se ptáte sami sebe neustále dokola, zda vás má druhý rád, není tak úplně o tom druhém, ale především o vás. Někde v hloubi duše můžete cítit nejistotu, nevěříte si, že by vás někdo mohl mít rád. S tímto nastavením jste do vztahu již přišli. To je důležité si uvědomit.

Řešení, když si nevěříte, že vás má partner rád

Zaměřte se na sebe! Prozkoumejte svoji mysl a to, jak a proč se v daných situacích chováte právě tímto způsobem. Co vám tento způsob chování dává, co vám bere. Jakým jiným chováním to můžete nahradit? S tímto vám může pomoci odborník, který s vámi rozklíčuje to, proč pociťujete tyto stavy nejistoty. Postupně si začnete budovat vnitřní jistotu a otázka „Má mě rád?“, vás už nebude trápit.

2. Nemáte jasnou představu o vztahu, o partnerovi, o svých potřebách

Dalším z častých důvodů, proč se ve vaší mysli objevuje otázka „Má mě rád?“, bývá to, že sami sebe dostatečně neznáte, nemáte jasnou představu o tom, jaký by měl být váš vztah, jakého partnera byste vedle sebe chtěli, jak by vám měl projevovat lásku a naplňovat vaše potřeby ve vztahu. A protože to sami nevíte, neumí to vaše mysl vyhodnotit, jestli to, co prožíváte, je v souladu s tím, co chcete. Na základě toho začnete pochybovat a ptát se, zda vás má partner rád.

Řešení, když nemáte jasnou představu a trápí vás, zda vás má druhý rád

Opět je to jen a jen o vás. Budete se muset ponořit více do sebe a začít objevovat, utvářet si představu o tom, jaký vztah byste chtěli. Popřemýšlejte si nad tím, co pro vás znamená láska a jak by ji druhý měl projevovat, abyste poznali, že vás má rád.

Popřemýšlejte si i nad svými potřebami, které můžete naplnit s tím druhým, např. společné trávení volného času, intimita ve vztahu, podpora, sdílení, atd. Jaké jsou vaše potřeby ve vztahu, které můžete naplnit s tím druhým, abyste zjistili, že vás má druhý rád?

3. Neznáte dostatečně sami sebe

Tento bod úzce souvisí s předcházejícím bodem. Pokud neznáte dostatečně sami sebe, nerozumíte tomu, co se vám líbí, co vám dělá dobře, co vám energii dává, co vám energii bere, pak si nemůžete vytvořit jasnou představu toho, jaký typ vztahu a koho byste vedle sebe chtěli. Začnete opět pochybovat o druhém, zda vás má rád.

Řešení, když neznáte sami sebe

Začněte se poznávat a objevovat! Jak? Jednoduše. Využívejte k tomu každou příležitost, která se vám naskytne. Můžete se zaměřit na několik věcí a postupně je rozvíjet. Zeptejte se sami sebe na tyto otázky:

• Jak o sobě často mluvím a přemýšlím, když jsem sám/sama?

• Jak o sobě často mluvím a přemýšlím, když jsem v kontaktu s někým?

• Co si o sobě myslím a proč?

• Co mi energii dává/bere?

• Při jakých činnostech zapomínám na čas a při jakých činnostech se nemůžu dočkat konce?

• S jakým typem lidí se cítím dobře a proč? Co mi na nich imponuje?

• Kterým lidem se vyhýbám a proč? Co mi na nich vadí?

• Kdo nebo co mě často inspiruje?

• O jakých tématech se nejraději bavím? Atd.

Pokud se začnete více zabývat sami sebou, začnete se více poznávat, lépe si uvědomíte, koho byste vedle sebe chtěli mít a to, jak vám může druhý dokázat, že vás má skutečně rád.

Když se v průběhu vztahu ptáte sami sebe: „Má mě rád?“

Pokud jste už nějakou dobu ve vztahu s tím druhým a začala vás přepadat myšlenka, zda vás má druhý rád, může to souviset s několika příčinami.

1. Druhý se ve vztahu změnil

Myšlenka na to, zda mě má druhý rád, vás může napadat proto, že druhý se chová a jedná jinak. Např. si všímáte, že se tolik nemilujete jako dřív nebo vám partner nevyjadřuje city, už si tolik nepovídáte jako dřív, atd. Pokud si všímáte a pozorujete u druhého, že je něco jinak, ještě to nutně nemusí znamenat, že vás nemá rád.

Řešení, když se druhý ve vztahu změnil

• Řeší vás protějšek nějakou náročnou situaci v osobním životě či ve vztahu?

Pokud ano, to, že se teď chová k vám jinak, je přirozené. Sám má pravděpodobně co dělat, aby náročnou situaci zvládl. Někdy se prostě stane, že v takových chvílích je druhý natolik zaměstnán sám sebou, že už mu nezbývá energie na samotný vztah a na partnera. Pokud je to skutečně tak, zeptejte se ho, jak ho můžete v dané situaci podpořit, jak mu můžete pomoci.

• Máte pocit, že se vám druhý vyhýbá? Nekomunikuje s vámi, v intimní oblasti vám to příliš nefunguje?

Je přirozené, když se vám druhý vyhýbá a nekomunikuje s vámi, že vám může prolítnout hlavou myšlenka, jestli vás má druhý rád. Co můžete dělat v takové situaci? Pokud s vámi druhý nekomunikuje, i když se snažíte s ním mluvit, zastavte se a staňte se pozorovateli.

Pozorujte, co vám druhý často říká nebo říkal, co vám vyčítal, s čím byl nespokojený, o co vás prosil. A začněte to sami od sebe dělat. Vyjděte vstříc tomu druhému. Možná si řeknete, že je to nespravedlivé, proč byste se měli ve vztahu snažit právě vy, ale kdo jiný by to měl udělat? Vy si čtete tento článek, vy máme teď příležitost k tomu, jak se v daném vztahu posunout. Udělejte to. Uvidíte, že druhý bude mnohem více nakloněný ke komunikaci s vámi.

Pokud se vám povede a druhý s vámi začne komunikovat, pak se můžete v dané situaci posunout. Jak správně komunikovat ve vztahu s tím druhým, abyste jeden druhému porozuměli, se můžete dočíst v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

2. Ve vztahu jste se změnili vy

Možná se chová váš partner tak, že se sami sebe ptáte, jestli vás má ještě rád. Říkáte si to pořád dokola, ale odpověď nepřichází. Možná jste se ve vztahu změnili vy a partner na vás jen reaguje.

Řešení, když jste se ve vztahu změnili vy

Uvědomte si, jak jste se chovali na začátku vztahu a jak se chováte teď. Co se změnilo? Jaké chování zůstalo, jaké se vytratilo? Co na vás partner obdivoval a teď už to tam není? Zkuste si uvědomit, zda byste chtěli žít s člověkem, jakým jste teď vy, s tím, jak se k druhému chováte. Měli byste ho rádi? Chtěli byste s ním trávit čas? Pokud vaše odpověď zní ne, pak se zamyslete, co můžete u sebe změnit a změňte to.

3. Změnilo se vaše prožívání vztahu

To, že se zaobíráte myšlenkou na to, zda vás má druhý rád, může mít i příčinu v tom, že se prožívání vašeho vztahu změnilo. Možná si říkáte, zda má váš vztah ještě smysl, zda by nebylo dobré odejít a najít si někoho jiného. Možná máte pocit, že to samé si říká i váš partner a pak se sami sebe ptáte, jestli vás má rád.

Řešení, když se změnilo prožívání vašeho vztahu

Vraťte se na začátek vašeho vztahu a uvědomte si svoji motivaci, proč jste do vztahu s tím druhým vstoupili. Jaká byla vaše motivace? Proč jste tenkrát chtěli vztah právě s tímto člověkem? A jaká je vaše motivace teď? Proč zůstáváte s partnerem, o kterém nevíte, jestli vás má rád? Pokud odhalíte svoje motivace na začátku vztahu a teď, zjistíte, proč se prožívání vašeho vztahu změnilo a proč už vám vztah nedává to, co na začátku. Pokud tomu porozumíte, můžete přijít na to, jak to do vztahu vrátit.

Pokud ještě pořád váháte nad tím, zda vás má rád, zda vás miluje, nebo zda má smysl být ve vztahu s tím druhým a už jste vyčerpali všechny možnosti a dále vás nic nenapadá, možná je ten správný čas obrátit se na někoho, kdo vám přinese do vašeho vztahu více jasno. Obraťte se na mě v sekci konzultace. Je to ta nejlepší investice do sebe i svého vztahu.