Má váš manžel kamarádku, se kterou často tráví čas a vy to začínáte vnímat jako problém?

V podstatě jsou 2 možnosti:

1. Manžel má kamarádku dlouhodobě. Možná ji měl už před vaším seznámením, nebo se s ní spřátelil v průběhu vašeho vztahu.

2. Manžel si teď jakoby z ničeho nic našel novou kamarádku. To ženy trápí nejčastěji.

Manžel a jeho dlouhodobá kamarádka

V případě první varianty se na to snažte nahlížet ze širšího úhlu pohledu. Pokud má kamarádku dlouhodobě nebo se s ní zná z dřívějška (z práce, ze školy…), není žádný objektivní důvod si myslet, že s ní něco má. Pokud neexistuje žádný faktický důvod ve smyslu, že by s ní trávil mnohem víc času než s vámi, že vás nezanedbává v její prospěch, pak je vše v pořádku.

Přestože mnoho lidí tvrdí, že přátelství mezi mužem a ženou není možné, já s tím rozhodně nesouhlasím a na kamarádství věřím.

Dokonce existují kamarádství, kdy kamarádka je mužova bývalá. Rozešli se slušně. Prostě už si nerozuměli jako partneři, ale jako kamarádi ano.

Tato varianta by vás spíše měla těšit. Protože muž, který je schopen se se ženou hezky a slušně rozejít s tím, že si dále rozumí a jsou kamarádi, má určitý morální kredit a je na určité úrovni emoční vyspělosti. Jak se člověk chová k jiným lidem, tak se bude podobně chovat i k současné ženě. Čím vyzrálejšího partnera máte, tím lepší bude váš vztah.

Pokud tam tedy nejsou žádné objektivní důvody k podezírání, je vše v pořádku. Spíše může být problém v tom, jak to máte mezi sebou s manželem vy a jak spolu komunikujete.

Manžel a jeho nová kamarádka

U druhé varianty jde o to, že si manžel našel novou kamarádku, které věnuje hodně času. Často s ní komunikuje, často jí píše a svěřuje se jí na úkor své vlastní ženy. Řeší s ní věci, které s manželkou nechce řešit.

S tím se ve své praxi bohužel setkávám velmi často. Pro manželku je to nesmírně nepříjemná věc.

Často si manžel najde kamarádku proto, že si nějakým způsobem nerozumí se svojí manželkou. Mají nějaké problémy, obvykle hlavně v komunikaci. Nová kamarádka supluje manželku ve chvílích, kdy muž potřebuje poradit, svěřit se a necítí podporu od manželky.

Nemusí to být ale jen takto.

Někdy si muž, tím že si najde novou kamarádku, dobíjí své ego. Dokazuje si, že má stále na to, aby kolem něj byly i jiné ženy než jeho manželka.

Pokud jste v takové situaci, je pochopitelné, že se vám to moc nelíbí. První věc, kterou byste měly udělat, je zamyslet se nad tím, jak se ke svému muži chováte. Začněte nejprve u sebe, zameťte si před vlastním prahem. Než začnete muže atakovat, že vám vadí, že má novou kamarádku, než začnete vyhrožovat nebo dokonce dávat ultimáta, zhodnoťte, jak se vy samy k muži chováte.

Dostává váš manžel to, co by měl?

Komunikujete tak, jak byste měly? Máte pro něj pochopení? Chválíte ho a obdivujete? Protože to muži potřebují. Mužům je třeba dávat najevo, že jsou důležitou součástí rodiny. Že dělají důležitou práci pro rodinu, že se ji snaží zabezpečit.

Než na něj začnete tlačit, zamyslete se, jestli vy samy můžete něco změnit, aby manžel případně neměl potřebu být s někým jiným častěji. To je základní předpoklad k úspěšnému řešení.

Nevyčítejte mu kamarádku

Bohužel, většina žen začne tím, že na muže tlačí a vyčítá. Tím ho ještě více odhánějí a on se ještě více svěřuje kamarádce, protože se přirozeně potřebuje vypovídat a hledá něčí podporu.

Často pomůže, když žena změní své chování a komunikaci s mužem. Začne ho více chválit a více se o něj zajímat. Muž pak přirozeně nemá potřebu toto dělat.

Málokdy se setkávám s tím, že si muž najde kamarádku, když je ve vztahu spokojený a vztah je v pořádku. Stává se to, ale ne moc často.

Cestou ven je, aby žena začala něco měnit.

Samozřejmě dlouhodobě to nemůže být tak, že vše měníte jen vy. Až dojde k nějakému uklidnění situace, tak se pobavte i o tom, co by mohl udělat muž.

Ale rozhodně netlačte, aby to muž s kamarádkou okamžitě ukončil. Nejdřív musí přijít změna od vás, aby muž viděl důvod, proč by to kamarádství měl omezit, proč by se měl více věnovat vám.

Pokud se vám tyto rady nedaří úspěšně aplikovat do praxe, nebo třeba nemáte představu, kde začít, nad čím konkrétně se zamyslet a co změnit nejdříve, nebojte se kontaktovat partnerského poradce, který vám vše vysvětlí a ukáže, co budete muset udělat pro to, aby váš manžel neměl potřebu trávit tolik času s kamarádkou a byl více s vámi.

autor článku: Karel Chába