Manžel je alkoholik

Domníváte se, že váš manžel pije více, než je zdrávo? Několikrát týdně se vrací večer domů z hospody úplně opilý? Každé ráno musí začínat s čerstvým lahváčem nebo panákem kořalky, jinak je celý nerudný a není s ním řeč? Nevydrží delší dobu bez alkoholu a proto si neustále nosí u sebe placatku s něčím ostřejší? Možná se vám zdálo, že dříve nijak zvlášť nepil, nebo jenom občas. Ale poslední dobou začíná pít stále víc a víc. A bohužel se k tomu přidávají i další problémy. Asi je na čase podívat se pravdě do očí a přiznat si, že váš manžel je alkoholik.

Možná máte štěstí, že se zatím váš manžel ani váš vztah kvůli jeho přehnanému pití do žádných problémů nedostal. Dříve či později k tomu však se skoro 100% jistotou dojde.

Jaké problémy způsobuje manžel alkoholik

Pokud má váš manžel tendence k agresivnějšímu chování či vzteku, alkohol to ještě umocňuje. Je tedy větší šance, že se manžel pod vlivem alkoholu dostane do konfliktu s někým cizím, nebo dokonce s vlastní rodinou. U alkoholiků bohužel také častěji dochází k domácímu násilí. Alkoholici začínají zanedbávat svoji rodinu, nejsou schopni se postarat o své bližní, běžné činnosti v domácnosti opomíjejí.

Máte-li děti, ty velice silně vnímají alkoholismus vašeho manžela a může to na nich zanechat stopy i do jejich dospělého života. Nehledě na to, že alkoholici si na dětech mohou vybíjet svůj vztek či jiné emoce, protože děti se jim nemohou bránit.

Alkoholik většinou není schopen ve vztahu moc dobře komunikovat. Často je více negativistický, vyjadřuje více svůj vztek, trvá na naplňování svých potřeb, ale potřeby ostatních ho nezajímají. Případné problémy ve vztahu neřeší, prioritou je pro ně alkohol.

Manžel alkoholik také přímo ohrožuje své vlastní zdraví. Nejenom, že je dlouhodobý vysoký příjem alkoholu škodlivý pro tělo člověka, ale také prokazatelně způsobuje odumírání mozkových buněk. Navíc člověk pod vlivem alkoholu není schopen moc dobře ovládat své tělo a projevují se u něj poruchy rovnováhy a koordinace, což zvyšuje pravděpodobnost nehody či zranění. Ač je to pro normálního člověka nepochopitelné, alkoholici jsou schopni se pod vlivem posadit za volant nebo do sedla kola a vydat se na cestu. Bohužel v tu chvíli se stávají nebezpeční nejenom sami sobě, ale i ostatním.

V neposlední řadě pokud váš manžel alkoholik pije i v práci, velice riskuje, že o své zaměstnání přijde, budeli přistižen pod vlivem alkoholu. Přestože někteří zaměstnavatelé se na požívání alkoholu v práci dívají shovívavě, naprostá většina firem takové chování tvrdě trestá.

Co s manželem alkoholikem?

V první řadě je důležité říci, že to není vaše chyba. Nemějte si to za zlé, neobviňujte se z toho. Vy do svého manžela alkohol násilím nelijete. Dělá to sám ze své volby.

Vážně si s ním o jeho konzumaci alkoholu promluvte. Je důležité, aby byl zrovna střízlivý. Nevyčítejte mu, že vám připadá, že pije moc, že by měl pít méně a podobně. Tím ho pouze zaženete do obrany. Vysvětlete mu, jak vás trápí důsledky jeho pití. Jak se cítíte, když je opilý. Dejte mu najevo, že máte o něj strach, když tolik pije. Snažte se mu ukázat, jaké problémy jeho přehnané pití způsobuje. Pokud uzná, že máte pravdu a je třeba s tím dělat, domluvte se s ním, že společně zajdete za odborníkem nebo že manžel začne s protialkoholickou terapií. Důsledně na něj dohlédněte, aby dodržoval režim bez alkoholu.

Pokud se váš manžel pod vlivem alkoholu dopouští domácího násilí, nebojte se obrátit na patřičné autority. Váš manžel nemá právo vás bít ani nijak jinak zneužívat.

Pokud manžel není ochoten uznat, že má problém s alkoholem a nechce nic měnit, zvažte, zda by pro vás a případně vaše děti nebylo lepší od něj odejít.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Manžel je alkoholik

  Pavlína Duben 1, 2019

  Dobrýden
  úplně nevím čím začít je toho mnoho a nevím jestli napíši vše a spávně.
  Můj můž má velký problém s alkoholem, vždy si rád dal ale teď asi 5 let to vzalo větší obrátky.
  Nechce slyšet samozřejmě o tom že má problém, situace došla tak daleko že ted v lednu jsme se museli odloučit a bydlí jinde.
  Máme dvě děti, které s náma bydlí ve spol. domácnosti, a já už musela i kvůli nim aby jej neviděli tak jak by neměli.
  Svého muže velmi miluji a šancí jsem mu dala nespočet, teď kdy situace začala být neunosná už bylo i fyz.napadení jsem musela něco razantního udělat aby věděl, že to myslím vážně a že pokud nepřestane úplně pít přijde o vše milované co v životě má.
  Ale samozřejmě já naivně myslel
   Karel Chába Duben 5, 2019

   Dobrý den, Pavlíno, nevím, na co se ptáte, ale udělala jste to správně. Pokud se nezačne léčit, nevracejte se k němu.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů