Manžel, nebo milenec

Pokud se nacházíte v situaci, kdy se rozmýšlíte, zda ještě zůstat s manželem, nebo zda odejít za milencem, pravděpodobně jste se do ní dostala proto, že už jste si ve vztahu nějakou dobu připadala špatně nebo jste byla s něčím dlouhodobě nespokojená. Možná se to spojilo i s nějakou vaší celkovou krizí, která má co do činění s prací či jinými životními událostmi.

Možná teď máte pocit, že vás manžel nedostatečně podporoval. Nebo váš vztah už není takový, jaký byste chtěla. Manžel vám teď už nedává to, co vám dříve dával, a vy jste objevila milence, který vám dává přesně to, co potřebujete ke spokojenosti.

Dost možná si myslíte, že váš manžel je buď prostě špatný nebo vám nemůže dát to, co vy chcete. Domníváte se, že za tu situaci, do které jste se dostala, může váš manžel. Máte pocit, že kdyby se k vám choval lépe, milence byste si nenašla a vše by bylo ve vašem vztahu naprosto v pořádku.

Není to jen vina vašeho manžela

Jen výjimečně se setkávám s tím, že si moje klientky již od začátku uvědomují, že ta situace není jen chybou jejich manžela. Že jejich manžel není 100% odpovědný za to, že si ony našly milence. Že to není v tom, že on udělal něco špatně, nebo naopak neudělal něco, co podle ženy měl. Málokdy si ženy uvědomují, že v drtivé většině případů je chyba
na obou stranách.

Nevěra nevzniká následkem dlouhodobých chyb jednoho z partnerů, ale souhrnem chyb obou dvou.

Pokud si toto nepřiznáte a neuvědomíte, tak je docela přirozené, že se teď ptáte, jestli si vybrat spíše manžela nebo milence.

Nelze jednoduše porovnávat, zda manžel, nebo milenec

Nicméně vybírat a porovnávat mezi manželem a milencem není dost dobře možné. Každý člověk je přirozeně naprosto jiný. Takto jednoduše dva muže porovnávat není možné proto, že pokud již nějaké roky nebo dokonce desítky let žijete s manželem, znáte nejenom jeho pozitivní stránky, ale pochopitelně i ty negativní. Mohlo se mezi vámi stát mnoho negativního. A samozřejmě po letech už tam není ta počáteční zamilovanost a taková velká sexuální přitažlivost jako na začátku.

Zamilovanost v průměru trvá zhruba dva roky a sexuální přitažlivost obvykle začíná klesat po 4 letech vztahu.

Pak je přirozené, že když potkáte někoho nového a cítíte silně zamilovanost a hodně sexuální energie, tak máte pocit, že ten nový člověk je úplně jiný a mnohem lepší.

To ale samozřejmě není pravda, protože zamilovanost a sexuální energie začnou v každém vztahu ve větší či menší míře upadat. Ale vztah by měl stát i na jiných základech.

Samozřejmě že váš milenec se stal milencem právě proto, že pro vás má na začátku velké pochopení, častuje vás vlídnými a milými slovy, chválí vás atd.

Nicméně to pravděpodobně na začátku vašeho vztahu dělal i váš manžel. A i u milence začne ta intenzita časem upadat.

Tím chci říct, že vybírat si mezi manželem a milencem je špatná cesta.

Jak se na situaci podílíte vy?

Ideální stav je, když si vy sama uvědomíte, proč se v této situaci nacházíte. Jak se na tom podílíte vy sama? Co jste udělala špatně? Jak jste se do této situace dostala a co vy sama můžete změnit?

Je iracionální si myslet, že vás nový milenec od něčeho zachrání a že váš život už bude v pořádku a neustále úžasný. Samozřejmě neříkám, že se nikdy nestává, že žena odejde k milenci a je spokojená. Ale naprostá většina žen to tak nemá a po nějaké době se i jejich nový vztah s milencem dostává do podobného stavu, ze kterého odešly od manžela.

Kdyby řešení bylo tak jednoduché, byli by všichni spokojeni a nestávalo by se, že 50 % manželství se rozvádí a že 80 % z těch, kteří v manželství zůstanou, je nespokojeno.

Nevybírejte mezi manželem a milencem

Takže v ideálním případě si přestaňte vybírat mezi jedním či druhým, ale začněte se zabývat tím, zda se váš vztah s manželem dá ještě napravit a někam dál posunout.

To znamená, že se naučíte partnerským dovednostem, naučíte se spolu správně komunikovat, naučíte se naplňovat vzájemné potřeby.

Začněte se změnami u sebe

Z vašich vlastních reakcí a přesvědčení totiž vychází, jak na vás reaguje váš manžel. Proto se na té krizi podílíte z 50 % i vy sama.

Pokud tedy změníte některé své negativní myšlenky a změníte své nastavení a přesvědčení, začnete vztah i manžela vnímat jinak a i on na vás přirozeně začne působit jinak.

Například pokud jsou třeba vaše reakce na to, co vám manžel říká, nějakým způsobem neadekvátní nebo pokud on je za neadekvátní považuje, tak se k vám samozřejmě nebude chovat tak, jak byste vy chtěla. Vy pak zase budete mít pocit, že reaguje jinak proto, že vás nemá rád, že nechce naplňovat vaše potřeby. Nicméně vždycky se na komunikaci podílíte oba dva. Vždy si položte otázku, co já sama dělám špatně, že mi manžel nechce vyhovět nebo reaguje jinak, než bych chtěla.

Prakticky vždy, když za mnou s tímto žena přijde a začneme společně pracovat na tomto problému, postupem času se žena začne odklánět od toho, že by si chtěla jednoho z nich vybrat. Začne se mnohem více zaměřovat na sebe. Na to, co ona sama může udělat, aby tu situaci teď řešila. V čem se ona může změnit.

Pokud na tom spolu dál pracujeme, žena si přestane vybírat mezi manželem a milencem a přestane mít růžové brýle. Často pak chce přijít do poradny i s manželem a dál na tom společně pracovat a vztah zachránit.

Velmi často dojde k tomu, že žena vztah s milencem ukončí. Ovšem je třeba říct, že někdy se také rozhodne pro milence a někdy se rozhodne, že nechce být ani s jedním a odejde od obou, aby byla chvíli sama, mohla si urovnat myšlenky a zjistila, co vlastně chce.

Pokud tedy teď vy sama bojujete s tím, že nevíte, zda byste měla odejít k milenci, nebo zda ještě zkusíte zůstat s manželem a pokusíte se vztah zachránit, snažte se nejprve aplikovat výše uvedené postupy, které vám pomohou najít cestu dál. Pokud vám ani to nepomáhá nebo přesně nevíte, jak na to, kontaktujte mě a já vám ukáži, že tady vlastně vůbec nejde o výběr mezi dvěma muži, ale že nejprve musíte vyřešit problém, který vás do této situace dostal.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

4 komentáře u „Manžel, nebo milenec

  Jana Únor 17, 2016

  Dobry den, jsem 12 let vdana na materske dovolene uz skoro 6 let manzela jsem milovala tesila se na nej kazdy den kdyz mel prijit z prace ale bohuzel je porad v praci ….. Zacla jsem se chodit bavit s přáteli a s jednim se zblizila… Mame mileneckem vztah on je svobodný strasne se zamiloval a ja do nej taky… Prestala jsem fungovat jako manželka a kdykoliv manzel udela neco spatne mam z toho vlastne radost a jsem na nej az zla…. Manzel se chce rozvést uz pry nemuze dal….. Vubec nevim co chci…
   Karel Chába Únor 22, 2016

   Dobrý den, váš stav bude nějakou dobu trvat. Většinou je to tak 3-12 měsíců, pokud to ale řešíte. V opačném případě to může trvat i déle. Ideální by bylo, abyste se na mě obrátila s žádostí o konzultaci. Pokud si s tím sama nedokážete poradit, tak potřebujete pomoc. Není možné vám tady napsat, rozhodněte se tak a tak, to musí vyjít z vás.
  Teri Březen 10, 2019

  Dobrý den,
  Jsem vdaná 8let. Mame syna 7let a dceru 3roky. Před třemi lety manzel hrál herní automaty, silene nás zadlužil a já byla úplně na dne.prestal, pak byl chvíli klid a už dva roky pije alkohol, ale to tak,ze tvrdý potají.co má volno to je opilí.spime spolu 1x za dva měsíce- on nechce.rika, ze je za nás šťastný, ze ho nic netrápí. Když je střízlivý tak je úžasný,furt se spolu smejeme,jako rodiče taky fungujeme úžasné.ale já jsem už zničena Jako žena.trapi mě,ze semnou nechce spát a stále pije.uz delší dobu o mě projevuje zajem někdo jiný.ja svého muže miluju,ale to,ze by mě někdo zase viděl Jako ženu.nevim co dělat,kdo mi pomůže?nechci zničit manželství, ale jsem smutná a prázdná.
   Karel Chába Březen 12, 2019

   Dobrý den, pokud s vámi manžel nebude chtít pracovat na zlepšení vztahu, pak se vy sama musíte rozhodnout, co a jak dál uděláte. Musíte si stanovit hranici, od které už nebudete doufat, že se manžel změní. Tou hranicí je, že se musí být ochoten léčit a vy dva musíte společně chodit na párové poradenství. Pakliže tomu tak nebude, měla byste se rozhodnout už jen za sebe.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů