Oznámil vám manžel, že odchází k milence? Je zcela pochopitelné, že se nyní cítíte velmi zraněná a opuštěná. Pokud máte děti, možná máte pocit, že jste na všechno sama, že vám nikdo nepomůže, prostě že se proti vám spikl celý svět.

I přes tyto nepříjemné pocity vězte, že jsou možnosti, kterých byste se měla držet. Nezoufejte a věřte v to dobré.

Co tedy dělat, když manžel odejde k milence?

Nejprve si sama musíte rozmyslet, jestli manžela ještě chcete nazpátek.

Velmi dobře zvažte, zda vám to za to stojí. Zda chcete bojovat a doufat, že se vám vztah podaří zachránit. Případně zda by nebylo lepší, kdybyste si aktivně začala zařizovat svůj život podle sebe.

Pokud jste přesvědčená, že chcete s mužem zůstat, měla byste dělat jen to, co vám bude přinášet užitek.

Dejte si nějaký termín, jak dlouho na něj chcete čekat.

Často se na situaci podílí i přímo manželka tím, že dává najevo svoji slabou vůli. Muž ví, že se může kdykoliv vrátit. Ten pak nemá žádnou motivaci něco měnit, protože ví, že když se po pár měsících či roce užívání s milenkou rozhodne vrátit, tak ta manželka bude ráda a on si to tedy může dovolit.

Zamyslete se nad tím, zda k té situaci nepřispíváte tím, že mužovi to vše tolerujete.

Měla byste se chovat tak, že máte zájem o zachování vztahu, ale musíte dát jasně najevo, že si nenecháte líbit všechno. Muž se podle toho bude chovat.

Jakmile si určíte termín, do kterého dáváte šanci na návrat, manžela kontaktujte. Dejte mu jasně najevo horizont, do kterého jste ochotna to řešit. Sdělte mu, že si uvědomujete, že jste se na tom podíleli oba dva a že máte zájem to napravit. Řekněte manželovi, aby si i on velmi dobře rozmyslel, co v životě chce.

Domluvte se, jak se budete chovat v přechodném období

Stanovte si jasná pravidla, jak se budete k sobě chovat po dobu, kdy bude u milenky. Bude moci chodit domů, kdy se mu za chce, nebo ne? Bude mít kontakt s dětmi? Co je dovoleno? Budete spolu spát? Jak bude přispívat na rodinu? Komu to řeknete? Atd.

Pokud to muž nedodrží, neustupujte.

Čím více budete daná pravidla dodržovat, tím více to bude působit na manžela. Ten uvidí, že jste silná žena a zvýší se šance, že dáte váš vztah opět dohromady. Zároveň uvidí, že i přesto všechno, co se vám děje, máte jasné mantinely, za které nepůjdete.

Bohužel, některým ženám toto dělá problémy a svým chováním dávají manželovi najevo ,že si to nechají líbit. Ať už proto, že si bez něj neumí představit život, nebo jsou na něm finančně závislé.

Ale i taková situace se dá řešit.

Ženy v této situaci by měly období bez manžela využít k tomu, aby se v životě posouvaly někam dál. Měly by se snažit být sebevědomější. Měly by si uvědomit své možnosti, chodit mezi lidi, vyzkoušet nové kurzy, vzdělávat se, navštívit poradce, který jim ukáže nové možnosti. Profesně se vzdělávat natolik, aby byly soběstačné.

Čím více budete sebevědomé a soběstačné, tím větší možnost je, že se k vám váš manžel vrátí. A pokud se vrátí, bude respektovat dohodnutá pravidla.

Každý se k vám bude chovat tak, jak mu to dovolíte.

Když manželovi ukážete, že jste se změnily, že jste sebevědomé. Už to samotné může způsobit, že se k vám manžel bude chovat úplně jinak nežli dříve.

Možná máte pocit, že to sama nezvládnete. Je toho teď na vás moc a vy pořádně nevíte, jak to začít řešit. Vůbec se kvůli tomu nemusíte cítit špatně nebo se stydět. To je v takové situaci naprosto pochopitelné. Ale nevzdávejte se, vyhledejte odbornou pomoc. Kontaktujte mě a já vám pomohu se v nastalé situaci vyznat. Ukáži vám, co byste měla udělat proto, abyste měla co nejlepší šanci získat manžela zpět, případně vám pomohu postavit se na vaše vlastní nohy a vydat se jinou životní cestou bez tohoto muže.

autor článku: Karel Chába