Co dělat, když nemá partner zájem vyvíjet žádnou společnou aktivitu a nemá zájem s vámi ani trávit volný čas?

Soňa si stěžuje na svého manžela. Ten s ní nechce dělat žádnou aktivitu. Manžel neprobírá se Soňou žádné plány, které by se týkaly třeba dovolené, či návštěvy koncertu, divadla. Manželovi stačí pouze jeho koníček, kterým je nohejbal. Soňa tak tráví většinu volného času sama na zahradě nebo vycházkami se synem po okolí. Tato situace jí ale nevyhovuje, a ptá se, co vlastně může dělat.

Soňa může samozřejmě většinu činností ve volném čase dělat sama, či se synem. Zřejmě tak nebude docházet zatím ke konfliktům s manželem, který nebude do ničeho tlačen a může se věnovat svému koníčku. Jenže nespokojenost Soni pak zřejmě dále poroste. Nepůjde jen o nemožnost sdílení určitých zážitků se svým manželem, ale také v ní může narůstat pocit, že o ní manžel vlastně nestojí. V takovém případě totiž ženy často nabývají dojmu, že manželovi na nich nezáleží, že chtějí mít od nich spíše klid, než s nimi něco podnikat.

Proč nechce manžel společně nic dělat?

Je dobré si uvědomit příčiny, proč manžel nechce se svoji ženou nic podnikat. Tyto důvody mohou být různé. Může se stát, že manžel je tzv. pecivál a je nejspokojenější doma. Nikam se mu pak chodit nechce, nejraději leží třeba doma na gauči u televize. Někdy přijde nechuť něco společně podnikat až s přibývajícím věkem. Muž může být třeba unavený, ale na vině může být také zdravotní stav, stereotyp, ale i určitá usedlost, tedy nechuť zkoušet a poznávat nové věci.

V případě, že ženě takové chování vadí, nemá příliš mnoho možností manžela donutit, aby svůj postoj změnil. Pokud je on takto spokojený, je těžké najít motivaci k možné změně. Žena může zkusit s manželem vyjednávat, ale samozřejmě nelze ho ke změně nutit. Ultimáta a výhrůžky ve většině případu nefungují, lepší je nabídnout vstřícný postoj a dohodnout se na určitém kompromisu.

Pomoci může vytvoření partnerské dohody. Jak si takovou partnerskou dohodu vytvořit, vás může inspirovat článek Partnerská dohoda. Ale i taková snaha může někdy selhat, a manžel nepřistoupí ani na vyjednávání o takové dohodě. To může být znakem, že mu opravdu příliš nezáleží na tom, že potřeby jeho partnerky nejsou naplňovány. Rozhodnutí je pak na ženě, zda-li chce v takovém vztahu setrvávat, (protože i tak má vztah více pozitiv než negativ), nebo jej raději ukončí.

Co dělat, když nechce manžel nic společně podnikat?

Pokud je situace taková, že muž není tím domácím peciválem, ale třeba naopak rád tráví čas ve společnosti (ale jiné, než je jeho partnerka), mělo by to být pro ženu důvodem k zamyšlení. Pokud manžel třeba rád tráví čas se svými kamarády, není na tom nic špatného. Je třeba si uvědomit, že každý muž potřebuje někdy i mužskou společnost, a neměla by to žena brát jako důkaz, že muž o ní již nestojí.

V případě, že s kamarády tráví většinu času, a se svoji partnerkou trávit volný čas nechce, jde již o varovný signál, že vše ve vztahu není v pořádku. Je tady zřejmé, že manžel má nějaký důvod, proč tráví s těmito lidmi svůj volný čas. Zřejmě mu dávají jiní lidé, kolegové či kamarádi něco více, než partnerka. Někdy si ani žena neuvědomuje, že na vině může být její neustálé napomínání a vyjadřovaná nespokojenost se svým partnerem.

Pokud manžel udělal několikrát takovou špatnou zkušenost (zkažená dovolená, výlet, návštěva), může se společným zážitkům se svoji partnerkou vyhýbat. Muž pak chce trávit volný čas v takové společnosti, kde se cítí dobře třeba proto, že se cítí oceňovaný. Je pak jedno jestli chodí hrát nohejbal či hraje šipky. Je tedy dobré si především uvědomit, jakým způsobem se může Soňa podílet na tom, že s ní manžel nechce nic společně dělat.

Mnohdy se i manžel brání tomu, říci upřímně jaká je pravda. Je ale také možné, že si ani manžel Soni neuvědomuje, že se podvědomě jakékoliv činnosti se svoji manželkou vyhýbá. Není žádnou výjimkou, že se v takovém případě partneři nejsou schopni sami hnout z místa, přestože mají oba snahu situaci nějak řešit. Bohužel v takovém případě, kdy je řešení nad možnosti dvojice, bývá šanci na udržení a zlepšení vztahu pouze návštěva partnerské poradny. Řešení se často totiž najde až rozebráním do hloubky všeho toho, co se děje a dělo ve vztahu, tedy motivů a pocitů, minulých a zapomenutých křivd.

Pokud se potýkáte s problémem ve vztahu, kdy manžel s vámi nechce trávit společný čas, nemá zájem vyvíjet žádné aktivity a vy si přejete přesto vztah zachovat a být v něm spokojenější, neváhejte mě kontaktovat. Vybrat si konzultaci, která je vhodná právě pro vás můžete zde.