Manželka se chce rozvést

Oznámila vám vaše manželka, že se chce rozvést, ale vy chcete v manželství pokračovat? Pokud se jeden z páru rozhodne, že už v manželství pokračovat nadále nechce a je to pro něj definitivní, moc s tím nenaděláte. Často to ale ani zdaleka tak definitivní není a často je oznámení manželky, že se chce rozvést, jejím posledním voláním po záchraně vztahu.

Jak ale manželství zachránit?

Připravte se k akci

Pokud s tím chcete vážně něco udělat, přestaňte se litovat, přestaňte panikařit a uvědomte si, že pro to budete muset něco udělat. Nečinností ani vyčkáváním nic nespravíte.

Nehrajte oběť

Nesnažte se v manželce vyvolávat pocity viny. Neptejte se jí, jak vám něco takového vůbec může udělat. Neříkejte jí, že to jste si tedy nezasloužili. I kdyby s vámi po tomto zůstala, bude to pouze z lítosti, dlouho to stejně nevydrží a za chvíli budete v ještě horší situaci.

Ujasněte si, co budete muset změnit

Udělejte si seznam negativních poznámek nebo výčitek, které vaše manželka na vás utrousila během posledních několika let. Sepište veškerou kritiku, výčitky a rozčilené poznámky. Požádejte manželku, ať s vámi seznam projde a případně doplní. Při procházení seznamu se ale chovejte, jakoby vlastně o nic nešlo, že jenom chcete mít kompletní seznam. Nehrajte oběť ani se nekajte. Až budete mít seznam kompletní, projděte si ho a zapřemýšlejte, kde jste se tu negativní věc naučili. Od matky, otce, sourozenců? To vám pak usnadní změnu chování. Poté si připravte jasný plán pro každou položku ze seznamu, jak ji napravíte.

Vypadejte co nejlépe

Ač si to někteří nechtějí připustit, vzhled a vzájemná přitažlivost hraje ve vztahu velkou roli. Proto se snažte za všech okolností vypadat co nejlépe. Shoďte přebytečné kilogramy, oživte svůj šatník, začněte cvičit. Dejte najevo, že vám na vašem vzhledu záleží a že chcete vypadat dobře.

Více si věřte

Nic není méně atraktivní než muž, který si vůbec nevěří. Zapracujte na své sebedůvěře. Vaše manželka musí vidět, že vy sami věříte ve své schopnosti. Jak v pracovním, tak i v osobním životě. Teprve až budete věřit sami sobě, bude ve vás věřit i vaše manželka.

Naučte se vztahové dovednosti

Žádný dlouhodobý vztah se neobejde bez toho, aby se oba dva naučili vztahovým dovednostem. Naučte se, jak správně budovat důvěru ve vztahu. Naučte se dělat kompromisy. Naučte se správné vztahové komunikaci. Naučte se, jak ovládat ve vztahu svůj vztek a další emoce. Naučte se, jak s manželkou vytvořit partnerskou dohodu.

Využijte své nově nabyté dovednosti vztahové komunikace. Zkuste si s manželkou pohovořit a snažte se zjistit, za jakých podmínek by v manželství chtěla setrvat. Tyto podmínky pak splňte a dodržujte.

Navrhněte návštěvu manželské poradny

Pokud se vaše manželka přesto chce rozvést, pokud vaše snahy selžou a vy již nebudete vědět, jak dál, navrhněte manželce návštěvu manželské poradny. Odborník na partnerské vztahy vám pomůže situaci vyřešit a bude se snažit vaše manželství zachránit.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Manželka se chce rozvést

  Jana Leden 19, 2017

  Dobrý den pane Chábo,
  radil jste mi v letecké nahrávce, abych s manželem komunikovala nezávazně e-mailem. Odešel bez žádných indícií před 9ti měsíci. V žádném případě nechce semnou komunikovat, ani mi vysvětlit důvody. Od října mě již nenapsal. Nechci na něj tlačit, ale už je mi jasné, že se asi nevrátí. Bohužel. Tlačila na něj i jeho sestra, aby se semnou sešel a vysvětlil důvody, ale je prý hrozně „zabejčený“. Dokonce tu nechal všechny svoje věci na oblečení na zimu i ostatní, které jsem už raději vyhodila, aby mě nepřinášely záporné energie.. Začínám se s tím smiřovat, že se nevrátí. Je introvert a ti i když zjistí, že udělali chybu , nepřiznají to. I tak moc děkuji za Vaši pomoc. Jana
   Karel Chába Leden 23, 2017

   Dobrý den, děkuji za informaci. Někdy není řešení v tom něco zlepšit či posunout nicméně v tom, že přijmeme, že to už dál nejde.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů