Po dlouhé době hledání se vám konečně podařilo najít nového partnera či partnerku, se kterými to vypadá docela dobře? Cítíte se spolu příjemně a začínáte uvažovat o tom, že byste byli rádi, kdyby z toho bylo něco víc než jenom chození? Začínáte se těšit na vážný vztah?

Gratuluji. To je pro vás skvělá zpráva!

Ale ještě než předtím, než se zavážete k něčemu vážnému se zamyslete a pokuste se na vašeho nového partnera a váš dosavadní vztah podívat pokud možno objektivníma očima.

Nenajdou se nějaké prvotní náznaky, že vaše soužití by nebylo až tak docela ideální? Nedává již teď nějak najevo, že by se mohl v budoucnu proměnit v násilníka či velkého manipulátora?

Čeho byste si měli všímat, chceteli předejít nepříjemným překvapením?

Prvním náznakem, že vaše budoucí soužití by nemuselo vypadat až tak růžově je, když se nový partner snadno a rychle naštvává. Nedejbože, pokud ho něco rozčiluje tak, že kolem sebe hází věcmi. V takovém případě se podívejte, kdo nebo co je cílem jeho vzteku. Pokud se tak chová k cizím lidem nebo dokonce k vám, je to varovné znamení. A i když se takto vzteká pouze na neživé věci, dobré znamení to není. Je naprosto nepřijatelné, aby váš partner používal vztek k tomu, aby ve vás vzbudil strach a přesvědčil vás k něčemu, do čeho se vám vůbec nechce.

Lhaní a tajnosti

Stává se vám často, že partnera přistihnete při lži? Když se ho ptáte na jeho minulost či rodinu, je tajemný jako hrad v Karpatech? Tajnůstkářské chování a přílišné lhaní je varovným signálem. Chcete mít partnera, který vám neustále lže? Umíte si představit, že budete ve vztahu bez důvěry, kdy si nemůžete být jisti, že vám ten druhý nelže? Proč dělá takové tajnosti? Co vlastně skrývá? Nějakou temnou minulost? Za něco se stydí?

Majetnické chování a manipulace

Dává vám i okolí partner najevo, že teď patříte jemu? Rozčiluje ho, když se bavíte s jinými muži, nevidí rád, když někde chodíte bez něho? Snaží se vás manipulovat do situací, které vyhovují jemu, ale vám jsou nepříjemné? Neustále se vás ptá, kde jste byli, s kým jste tam byli, co jste dělali? Ovládání, přehnané nároky na pozornost či čas toho druhého, to vše se potom přenese i do vážného vztahu a přestože teď vám to možná nemusí připadat tak zlé, brzy by vám partner ze života začal dělat skutečné peklo.

Nevyřešené předchozí vztahy

Zmiňuje se často o své bývalé? Často spolu komunikují? Prostě ještě nemá vyřešenou minulost? Od takového člověka dejte raději ruce pryč. Není ještě připraven na skutečný a kvalitní vztah s někým novým. Stále se utápí v minulosti a dělá si naděje, že třeba svoji bývalou získá zpět. Najděte si raději někoho, pro koho budete vším.

Slovní či fyzické napadání

Časté urážky či nadávky, ponižování a v krajním případě i facky či fyzické napadení. Tady vůbec není co řešit. S takovým člověkem okamžitě ukončete vztah. Podobně jako v předchozím případě i zde jsou vyhlídky černé. Život s násilnickým člověkem by pro vás bylo peklo. To přece nemáte zapotřebí. Vy si zasloužíte někoho, kdo vás nebude verbálně ani fyzicky napadat.

To všechno jsou vážné náznaky, že vážný vztah s tímto člověkem nemusí být vůbec ideální. Pokud by se objevily ve dlouhodobém vztahu, bylo by třeba na nich pracovat. Ale pokud jste teprve v začátcích a poznáváte se, zvažte, zda v tom vůbec pokračovat dál.

Zda by pro vás nebylo lepší si najít někoho bez těchto nepříjemných vlastností. Pokud vás zajímá, jak vy sami můžete s těmito problémy pracovat, přečtěte si články zde na webu, nebo mne kontaktujte.

autor článku: Karel Chába