Kategorie

Nejistota ve vztahu a ostatní otázky

Prožíváte nejistotu ve vztahu? Neznáte odpověď na vaše otázky? Nevíte, co máte dělat?

Chápu, že je pro vás nejistota ještě horší než krutá pravda. Pomohu vám – na této stránce najdete ve čtyřech tématických celcích návody, jak postupovat a jak svou situaci řešit.

Nejistota je ve vztahu to nejhorší, co váš může potkat. U každého jiného pojmenovaného problému, bez ohledu na to jak je to složité a bolestivé, víte na čem jste.
Pokud nevíte, co se děje a jak se máte k dané věci postavit, tak se necítíte psychicky a často také fyzicky dobře.

Z nezodpovězených otázek si tvoříte domněnky a na jejich často iracionálním základě pak věříte té „své“ pravdě. Jakmile si připustíte negativní myšlenku a začnete jí vdechovat život, tak si zakládáte na nepříjemnosti. Začnete si tvořit strachy a ty vás i vztah začnou ničit.

V první řadě si uvědomte, že svět není černý ani bílý. Svět není spravedlivý. Někdy bez toho, aniž bychom znali důvod chování partnera a odpověď na otázky, se musíte rozhodnout sami. V opačném případě budete jen v nejistotě a odkázáni na to, co partner řekne a udělá.
Nedělejte tu chybu, že budete žít v nejistotě – nemusíte. Každý problém má řešení – i ten váš.

Nevěřte té lži ve vaší hlavě, že nemáte jinou možnost, než jen nečinně čekat a doufat. Není to tak. Nečekejte, problém aktivně řešte. Máte mnoho možností, jak se k problému postavit. Důvod proč propadáte panice a beznaději je, že neznáte možnosti řešení vaší situace. Neumíte si díky strachu představit, že byste se mohli například rozejít, odstěhovat atd.

1

Nevím, co si mám myslet o chování partnera/ky, o určité situaci

Ptejte se. Nenechávejte si své domněnky pro sebe. Řešte to s tím, koho se problém týká. Nemá cenu si stěžovat všude jen ne tam, kde byste měli.
Může se jednat o skutečnost anebo jen vaše domněnky. Pokud se domněnky potvrdí, víte na čem jste a můžete problém řešit dál. Pokud se domněnky nepotvrdí, zamyslete se na tím, jak často se vám taková věc děje. Nemůže jít také náhodu o problém, který je ve vás? Nejde o něco psychického? Může jít o žárlivost, strach, který si nesete z minulých vztahů atd.

2

  • každý z nás, si čas od času není jistý tím, co chce – dejte partnerovi/ce čas, aby situaci řešil/a sám/a- netlačte.
  • pokud se nic nezmění po dobu, kterou jste byli ochotni tolerovat, stanovte s partnerem datum, do kdy má partner problém vyřešit, mluvit s vámi, říct co se děje atd.
  • pokud partner problém vyřešil a vy s tím souhlasíte, je vše v pořádku
  • pokud nejste spokojeni s tím, jak partner problém vyřešil nebo pořád mlží atd. pak si rozmyslete, zda vám stojí za to, žít s tímto partnerem a v tomto vztahu
V článku Jaký udělat první krok, když nastane krize vztahu? najdete otázky, na které byste si měli odpovědět, pokud budete zvažovat, zda ve vztahu zůstat anebo odejít.

3

Problém může být v tom, že se dohodnout nechcete, neumíte anebo nedokážete.

Nechcete – děláte naschvály, neuznáváte právo partnera/ky na jeho/jí názor, myslíte si, že jedině ten váš názor je správný.
V článku Jak předcházet hádce? zjistíte, co udělat proto, abyste se mohli dohodnout.

Neumíte – bojíte se následků a tím pádem odkládáte rozhodnutí. Také to může být tím, že problém není v tom, co řešíte, ale jak to řešíte. Máte zásadní nedostatky v partnerské komunikaci, nicméně to netušíte. Jako příklad uvedu, že si mezi sebou opakovaně říkáte, co vám vadí, co nechcete, nicméně nikdy si neřeknete, co byste chtěli a jak. Z toho důvodu se nemůžete dohodnout.
V článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace? najdete inspiraci pro řešení vaší komunikace.

Nedokážete – nevíte jaké je správné řešení, nemáte zkušenosti, problém je tak zamotaný, že netušíte, zda je chyba v komunikaci(viz nechcete, neumíte), ve výběru možných variant řešení nebo v tom, že vůbec netušíte jaké jsou možnosti řešení vašeho problému. V tom, že sami nevíte co chcete – nemáte v tom jasno.
Pokud se nacházíte v této situaci neváhejte a vyhledejte odborníka

4

Ve vztazích se někdy můžete dostat do situací, kdy opravdu nevíte, co dělat. Nemáte s takovým problém zkušenosti, nevidíte žádná východiska. Neklesejte na duchu. S pravděpodobností 99.9% už někdo váš problém řešil před vámi, ví jak na to. Jediné co musíte, je začít problém řešit a to tím, že si najdete informace.

Hledejte inspiraci například na těchto místech:

  • napsat do nějaké ON-line poradny
  • najít si inspiraci řešení vašeho problému z podobných dotazů v ON-line poradně
  • přečíst si odborný článek na dané téma na internetu
  • vyhledat občanskou poradnu, sdružení a psychologa
  • spojte se s koučem partnerských vztahů

Zajímavé články

temata na konverzaci

Témata na konverzaci

Začínat konverzaci s někým, kdo nás zaujal a koho se snažíme zaujmout my, není vždy snadné. Zvolit je třeba nejen správný způsob a styl oslovení, ale ...
Číst článek
jak zacit konverzaci

Jak začít konverzaci

Konverzace je základem každého vztahu a až na výjimky stojí také na jeho počátku. Ať už jde o romantický, přátelský nebo pracovní vztah, umění začít ...
Číst článek
o cem si psat s holkou

O čem si psát s holkou

Možná zkoušíte své štěstí na Tinderu nebo některé z jiných online seznamek a chcete na první pohled – nebo spíš zprávu – zaujmout. Možná jste se ...
Číst článek

Video k tématu

Co se nám povedlo?