Nevěra a zamilovanost

Zjistili jste, že je vám váš protějšek nevěrný a teď se cítíte naprosto otřesně? To je naprosto pochopitelné, nevěra je vždy extrémně nepříjemná záležitost. Obzvláště když zjistíte, že nešlo jen o jednorázový sexuální úlet, ale že v tom byly i city a zamilovanost. To je vždy složitější a mnohem víc to bolí.

Když se nevěrník zamiluje, je celá věc mnohem komplikovanější, protože je pro něj těžší ten milenecký vztah ihned skončit. Partneři se k sobě ve stálém vztahu chovají špatně a problém se nafukuje. Podváděný se snaží na nevěrníka tlačit k tomu, aby milenecký vztah rychle ukončil, ale to je chyba.

Je to chyba proto, že ta nevěra bude mít nějaký důvod. Ten člověk byl pravděpodobně ve vztahu s něčím dlouhodobě nespokojený a vy jste to zřejmě dlouho nereflektovali. Teď byste mu vlastně říkali, že se má zbavit někoho, do koho je zamilován, komu věří, s kým mu je dobře. A místo toho by měl zůstat s vámi. On pak bude mít pocit, že se ho teď jen snažíte získat zpět, ale ve skutečnosti se nic nezmění. Ty problémy, které ho dovedly k nevěře tam budou stále.

Zamilovanost je iracionální

Musíte si uvědomit, že zamilovanost je zcela iracionální. Nedá se přivolat ani zahnat. Obvykle trvá mezi půl rokem a 2 roky. V mileneckém vztahu však zamilovanost často trvá mnohem déle než obvykle. Protože člověk s milenkou netráví tolik společného času. Neřeší běžné životní problémy, ale pouze si spolu užívají. A naopak, když se vrátí od milenky domů, tak doma se jen řeší další problémy, necítí se dobře. To zamilovanost prodlužuje a prohlubuje. Lidé si také často objekt své zamilovanosti idealizují. Milence přisuzují hodnoty či vlastnosti, které třeba ani nemá, jen proto, že mu nevyhovuje současný vztah. A i když třeba manželka udělá něco dobře, tak si muž představuje, že tyto pozitivní věci zažívá s milenkou. Milenka mnohdy také aktivně brojí proti manželce, což muže ovlivňuje, ať chce nebo ne.

Dále je třeba si uvědomit, že taková zamilovanost je spíše jako dovolená nebo prázdniny. Váš partner toho milence či milenku nezná z každodenního života, neřeší s ním běžné problémy, pouze si užívá toho dobrého. Proto by nevěrník nikdy neměl porovnávat stálou partnerku s milenkou. To je zásadní chyba, kterou mnoho lidí dělá. Porovnáváním pak vzrůstá zdánlivá hodnota milenky či milence. To je ovšem klam. Protože člověk nevidí ty negativní věci. To špatné
zakrývá stav zamilovanosti, kdy člověk nevnímá nedostatky, pocity či různé bloky, které si může nést již z dětství z primární rodiny. Ty jsou překryty zamilovaností a chemií v mozku.

Jakmile však zamilovanost opadne, většinou se stává, že rychle začneme nacházet negativa, kterých jsme si dříve vůbec nevšimli nebo jsme je přehlíželi.

Je váš partner nevěrný a zamiloval se?

Berte vše výše uvedené na zřetel a podle toho k celé věci přistupujte. Dejte mu dostatečný prostor a čas, aby si rozmyslel, co vlastně ve svém životě chce. S kým chce zůstat. Dejte mu jasný termín, do kterého by se měl rozhodnout. Dejte mu najevo, že vztah zachránit chcete, ale věčně na něj čekat nebudete.

Chovejte se k partnerovi neutrálně, snažte se věc nevyhrotit a ukažte spíše vaši lepší tvář. Nedávejte milence body zdarma.

Podvádíte svého partnera či partnerku a zamilovali jste se?

Především se snažte neporovnávat. Taková srovnání jsou nefér. Se stálou partnerkou jste prožili mnoho dobrého ale i špatného. Zatímco s milenkou máte zatím jen hezké zážitky. Uvědomte si, že jde především o vás. To vy si musíte uvědomit, kdo jste a co vlastně chcete. Musíte si uvědomit, že vás od vašich problému nezachrání žádná nová milenka. Nedostatky v současném vztahu za vás nikdo nový nevyřeší. To je na vás. Jinak se s vámi potáhnou i do dalších vztahů.

Pokud se vám nedaří tuto komplikovanou situaci vyřešit a stále přemýšlíte, co byste měli dělat dál, nebo se nemůžete rozhodnout, kterou cestou se vydat, kontaktujte odborníka na partnerské vztahy. Zkušený poradce vám ukáže všechny aspekty problému. Pomůže vám nalézt pravé příčiny nevěry a ukáže vám, co musíte udělat proto, abyste tyto příčiny odstranili.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

6 komentářů u „Nevěra a zamilovanost

  Petr Leden 30, 2016

  Dobrý den.Chci se zeptaŽijeme spolu v manželství 21 let a mame dva kluky 9 a 15 let. Manželka si našla milence a chodila s nim 9 měsíců než jsem to zjistil 1.4.2015.Milenec byl jeji šéf a vztah ukončil, protože se nechtěl rozvest tak odešel z firmy .Začali sme to řešit pro záchranu rodiny . Byly jsme nekolikrát u psychologa a hledali problém, ale po 2 měsících ma si manželku vyhledl jiný kolega a začal ji lovit.Ona me říkala, ze se bránila 2 mesice, ale pak podlehla .A začalo to na novo , když už jsme zjistili co ve vztahu chybělo. Ja to zjistil v říjnu a manželka s nim udržuje poměr do ted. Miluje ho řekla mi.Ja jsem ji musel dat na vybranou, protoze mne odvezla rychla. Odešla bez detí.
   Karel Chába Únor 3, 2016

   Dobrý den, chápu, jak se cítíte, nicméně je důležité, aby si zkusila žít v té realitě, o které tak sní, a pak si bude schopna ujasnit, zda chce být s vámi nebo ne. To je teď nejlepší řešení.
  Nikola Květen 24, 2017

  Dobrý den. Tento článek mě zaujal protože stojím právě na druhé straně, na té horší, kdy jsem podvedla přítele s naším kamarádem, ne jednou, zamilovala jsem se, už předtím, než se něco stalo.on to necítil, bylo mu se mnou hezky a možná i jednu dobu z jeho strany bylo víc, ale vadila mu moje nerozhodnost rozejít se s přítelem či nerozejít,nakonec tu nerozhodnost označil za lež, že celou dobu lžu,čekalo mě rozhodnutí, rozhodla jsem se zachránit vztah s přítelem. Bohužel na úkor toho, že se nalhalo spoustu věcí na mou osobu včetně té mé nerozhodnosti,ten kterého miluju mě nenávidí za něco, co jsem neudělala, je to dýl,ale pořád na něj myslím.výčitky vůči příteli, nenaplněná láska. Je to šílené.
   Karel Chába Květen 29, 2017

   Dobrý den, za tím, co popisujete, co prožíváte, bude něco hlubšího. Bylo by tedy ideální, kdybyste vyhledala pomoc psychoterapie a začala to řešit.
  Daniel Září 25, 2018

  Dobrý den,
  děkuji za zajímavý článek.
  Jsem zadaný a moje slečna je velmi hodná, trpělivá a obětavá. Po třech letech vztahu jsem začal více vnímat stereotyp a hlavně její nesociálnost a z toho vyplývající nudu. Ano výlety a tak dál dobrý, ale chybí tam „krmivo“ pro hlavu. Povídání si o něčem, zájem o cokoliv z její strany prostě není.
  Před 4 měsíci jsem na první pohled potkal úžasnou bytost, se kterou oba cítíme naprosté souznění. Je to nepopsatelné, čistá energie…Jsem celkem empatický a nechci přítelkyni ublížit, zároveň nechci být ve vztahu, který mě trápí po 3 letech celý život a nést si to vše s sebou. Přítelkyně se po x hádkách chová trochu lépe, ale nevím co si myslet.
   Karel Chába Září 27, 2018

   Dobrý den, Danieli, pokud chcete dát šanci vztahu s přítelkyní, bylo by dobré na vztahu pracovat. Zjistit, co je na pozadí vašich problémů, protože to není určitě tak jednoduché, jak to popisujete. Například mám na mysli to, že svou partnerku ovlivňuje. Sám ji i vy nějak formujete do podoby, jak ji vnímáte. Když by práce na vztahu nepřinesla to, co byste chtěl, tak pak je třeba odejít. Nebo odejděte hned a neprodlužujte to.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů